Polacy starzeją się
Obraz warpmike z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 14 Lipca 2020

Polaków będzie ubywać w zastraszającym tempie. Niedługo będzie nas kilka milionów mniej

Polaków jest coraz mniej. Zaskakujące wiadomości o demografii wprawiają w osłupienie. Za kilka lat może czkać nas katastrofa w systemie emerytalno-rentowym.

Polaków mniej nawet o milion i to zaledwie w ciągu dekady. Niedobre wiadomości wynikają z analiz Eurostatu. Prognostycy biją na alarm. Odsetek osób w wieku emerytalnym w stosunku do pracujących w Polsce już za kilka dekad będzie najwyższy w Unii Europejskiej. Czy czeka nas zapaść systemu emerytalno-rentowego?

Polacy coraz starsi

Według prognoz Eurostatu, w ciągu najbliższych 10 lat populacja Polski zmniejszy się o prawie milion osób - to tak, jakby z naszej powierzchni zniknął cały Kraków. Im dalej, tym gorzej - za 80 lat będzie nas już 10 milionów mniej, to tyle ile wynosi łączna populacja dwóch najludniejszych województw - mazowieckiego i śląskiego. Przewidywania wskazują na ogromne wyzwanie, przed którym będzie musiał stanąć polski systemy ochrony zdrowia, a także emerytalny.

Kapitalna akcja w Lidlu, ale tylko do jutra. Śpiesz się, 6 butelek dostaniesz za darmoKapitalna akcja w Lidlu, ale tylko do jutra. Śpiesz się, 6 butelek dostaniesz za darmoCzytaj dalej

Scenariusz europejskiego urzędu statystycznego wskazuje spadki - z obecnych 37,9 mln obywateli do 37 mln w 2030, trend ten według prognostyków będzie się utrzymywał i w 2050 populacja nad Wisłą wyniesie 34,1 mln obywateli. To jednak nie koniec złych wiadomości. Za 80 lat, czyli w 2100 roku będzie nas zaledwie 27,7 mln. Jak wskazuje portal Money, skutków tych spadków należy dopatrywać się w potwierdzonej przez polski GUS niższej liczbie urodzeń.

Polskie społeczeństwo się starzeje

W latach 80. średnia liczba dzieci przypadająca na kobietę w wieku rozrodczym wynosiła 2,27, w 2018 było to już 1,43. Społeczeństwo dodatkowo bardzo szybko się starzeje. W 2019 roku na stu Polaków w wieku 15-64 lata przypadało 26 seniorów, powyżej 65 roku życia - podaje Money. Wskazuje to, że wskaźnik obciążenia demograficznego Polaków wynosił 26,4 proc. Nie jest to zły wynik w porównaniu z unijną średnią, która wynosi 31,4 proc. Jednak prognozy są bardzo złe - wskazują, że w roku 2070, a więc za 50 lat polska nota osiągnie 62 proc., staniemy się tym samym najstarszym społeczeństwem w Unii Europejskiej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Zaskakująca wpadka na żywo w RMF FM. Dziennikarz był przekonany, że nikt go nie słyszy, a wciąż pozostawał na antenie

Wiadomo dokąd Duda pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Kierunek jednych zaskakuje, a drugich śmieszyWiadomo dokąd Duda pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Kierunek jednych zaskakuje, a drugich śmieszyCzytaj dalej


Portal Money wskazuje jednak, że są to wyłącznie analizy i szacunki. Wszystko może się zmienić - trend, który obecnie jest bardzo niekorzystny, można odwrócić. Wszystko zależy od polityki prorodzinnej i proimigranckiej. Jeżeli Polska chce zapobiec katastrofie emerytalnej, musimy wprowadzić narzędzia zachęcające do posiadania potomstwa, ale także do osiedlania się w naszym kraju imigrantów. Wzrost emerytów w strukturze społecznej będzie prowadził do większego opodatkowania osób pracujących. Jak wskazuje w rozmowie z Money Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego - Potrzebujemy poważnej debaty o systemie emerytalnym w ramach całego społeczeństwa - ocenia ekspert. Specjaliści wskazują, że Polska gospodarka w obliczu trendów starzenia się społeczeństwa nie poradziłaby sobie bez migrantów - pracując w Polsce płacą oni podatki i składki ubezpieczeniowe.

Migranci szansą dla Polski

Portal Money wskazuje również, że zrealizowana obietnica Zjednoczonej Prawicy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn spowoduje, że emerytów będzie nie tylko więcej ze względu na starzenie się społeczeństwa, ale także będą oni pobierali swoje świadczenia dłużej. To jeszcze bardziej obciąży budżet oraz osoby w wieku produkcyjnym. Z analiz serwisu wynika, że Polacy będą zatem pracowali średnio przez 33 lata swojego życia, zamożne społeczeństwa zachodu o prawie 10 lat dłużej.

Kolejnym wyzwaniem, jakie czeka przed Polakami będzie utrzymanie poziomu opieki zdrowotnej - eksperci wskazują, że nie mamy w Polsce dobrze rozwiniętej opieki długoterminowej, chodzi o ośrodki, które pomagają osobom z problemami medycznymi. Zamiast tego fundusze są wydatkowane na nieefektywną opiekę, z nazwy, krótkoterminową - starsi pacjenci są hospitalizowani przez wiele dni, a nawet tygodni. Money podkreśla także, że brak dobrze rozwiniętej sieci domów opieki nad seniorami powoduje, że osoby, które powinny pracować i płacić podatki, nie mogą - ponieważ muszą się zajmować w domu swoimi seniorami.

Dane Eurostatu pokazują, że liczba ludności będzie spadała w wielu krajach, a Unia Europejska osiągnie pik - jeżeli chodzi o populację - w 2026 roku, gdy obywatelami UE będzie 449 mln osób, potem zaś ta liczba zacznie spadać. Praktycznie wszystkie państwa będą notowały depopulację, są jednak pewne wyjątki - Dania, Francja i Szwecja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczyła chwila nieuwagi. Roczny chłopczyk wypadł z okna na 4 piętrze bloku.
  2. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Najlepsza od wielu lat wiadomość z polskich lasów. Elżbieta i Tomasz przekazali piorunujące wieści
Pochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVPPochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVPCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News