Pogaństwo w Polsce
EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 11 Czerwca 2020

W Polsce odradza się pogaństwo. Wspólnota powiększa się w szybkim tempie

Polskie pogaństwo odżywa na nowo. Wspólnota rodzimowierstwa słowiańskiego to już ok. 10 tys. osób. Do kręgu wiernych należą całe rodziny, których liczba nieustannie wzrasta.

Pogaństwo w Polsce odradza się

Pogaństwo na terenie Polski rozkwita stopniowo od przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Liczebność rodzimowierców jest szacowana nawet na 10 tys. W Polsce są obecnie trzy zarejestrowane związki wyznaniowe. Dwa spośród nich działają w skali całego kraju (Rodzimy Kościół Polski i Rodzima Wiara) – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Rodzimowierstwo słowańskie, określane również jako słowiańskie neopogaństwo, to współczesna religia, która w swoich wierzeniach odwołuje się do mitologii ludów słowiańskich. „Rodzimowiercy są różni: apolityczni, liberalni, lewicowi, ale i skrajnie prawicowi. Dziś jest dużo większa różnorodność światopoglądowa w ich szeregach niż 25 lat temu, kiedy dużo więcej było tam skinheadów czy nazistowskich black metalowców” - wyznał Przemysław Witkowski, publicysta i znawca polskich ruchów radykalnych.

Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiNajbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikami - niektóre wciąż sprzedają się świetnieCzytaj dalej

O polskim pogaństwie niewiele wiadomo, niewiele się też o nim mówi

Za prekursora odrodzenia polskiego pogaństwa uważa się Zoriana Dołęgę-Chodakowskiego, autora pracy „O Sławiańszczyźnie przed chrześcijaństwem”. Dzieło powstało w czasach epoki romantyzmu, kiedy to polscy autorzy często podkreślali folklor i odrębność od łacińskiego Zachodu. Wyrazem fascynacji pogaństwem są np. „Dziady” Adama Mickiewicza.

Wycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanówWycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanówCzytaj dalej

Jednak dziś o samej mitologii słowiańskiej mówi się niewiele, również w szkołach. Uczniowie poznają wierzenia starożytnych Rzymian, Greków czy Egipcjan z pominięciem religii, które były obecne w obrębie naszej grupy kulturowej. Czy brak zainteresowania pogaństwem słowiańskim wynika z niewielkiej spuścizny jaka po nim pozostała? Rzymianie wsławili się prawem rzymskim, Grecy – prawem Pitagorasa, a Egipcjanie np. zegarem słonecznym. Takich sukcesów na próżno szukać u rodzimowierstwa słowiańskiego.

Pogaństwo w Polsce ewoluowało w dość nietypową formę. Okazuje się, że pejoratywne określenie „pieron” to tak naprawdę zakamuflowane pogańskie imię boga piorunów Peruna. Jednak o pogaństwie słowiańskim w dalszym ciągu wiemy niezwykle mało, ponieważ zachowało się stosunkowo niewiele wiarygodnych źródeł. Znacznie mniej niż o wierzeniach germańskich czy celtyckich - podaje forsal.pl.

Polskie luksusowe produkty spożywcze i trunki. Z nr 6 możemy być wyjątkowo dumniPolskie luksusowe produkty spożywcze i trunki. Z nr 6 możemy być wyjątkowo dumniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News