Podwyżki dla 650 tys. Polaków
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 17 Stycznia 2020

650 tys. Polaków może liczyć na podwyżki. Dostaną nawet po 900 zł więcej

Podwyżki, które zwiększą średnią wypłatę grubo powyżej średniej krajowej, to nie pierwsze zwiększenie poziomu wypłat w ostatnim czasie. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że zbliża się kolejna.

Podwyżki w tym roku dostanie około 650 tys. Polaków. Wszystko wynika z faktu, że podniesiona została płaca minimalna, ale także z powodu deficytu rąk do pracy. W tym wypadku mowa o kierowcach zawodowych. Według badań z końcówki 2018 roku na rynku jest ich około 650 tys., ale już teraz brakuje kolejnych 100 tys. osób.

Jeszcze gorzej ma sprawa wyglądać w 2023. Według prognoz brakować będzie już 200 tys. pracowników. Nawet napływ rąk do pracy zza wschodniej granicy nie potrafi sprostać potrzebie. Obecnie zatrudnionych za kółkiem spośród nich jest około 80 tys. ludzi. Dlatego też, by przyciągnąć "świeżą krew" na rynek, planowane są podwyżki płac.

Nowy podatek oburza wielu Polaków. Nie dość, że jest batem dla zaradnych to okrada najbardziej potrzebującychNowy podatek oburza wielu Polaków. Nie dość, że jest batem dla zaradnych to okrada najbardziej potrzebującychCzytaj dalej

Podwyżki dla kierowców. Dostaną grubo ponad średnią krajową

Jak podaje jednak Gazeta.pl, już teraz zawodowi kierowcy mają się całkiem nieźle. Średnia zarobków w tym zawodzie to ponad 6 tys. zł netto, co bije na głowę średnią krajową - 4930 zł brutto. Często jednak sama podstawa wypłaty to jedynie 1/3 sumy. Resztę stanowią dodatki oraz premie. OCRK, czyli Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców, wskazuje, że kierowcy będą mogli liczyć na kolejne podwyżki płac.

Na jakim poziomie będzie podwyżka w 2020 roku? W 2019 roku względem roku go poprzedzającego wypłaty w sektorze wzrosły o ponad 1/4. W roku bieżącym tak wysokiego wzrostu nie będzie, podwyżki uplasować się mają na poziomie 15%. Jednak to i tak oznacza średni wzrost o około 900 zł przy zarobkach na poziomie 6 tys. zł netto.

Polskie zarobki w kraju robią wrażenie, ale nie za granicą

Gazeta.pl zwraca jednak uwagę na fakt, że choć w Polsce zarobki kierowców wrażenie mogą robić niemałe, na zachodzie kontynentu wciąż nie wywołuje ono większych emocji. Najwięcej rocznie zarabiają kierowcy z Luksemburga - 43 958 euro rocznie.

Najmniej zaś kierowcy z Bułgarii - 15 186 euro w ciągu roku. Polscy kierowcy znajdują się mniej-więcej pośrodku, zgarniając rocznie 18 334 euro w 12 miesięcy. Co ciekawe, na zachodzie kierowcy również nie dostają wielkiej podstawy swojej wypłaty - w Niemczech mowa o 1800 euro, zaś we Francji 2300 euro.

Czy wychowano Cię tak, aby okazywać sprzątaczce ten sam szacunek, co prezesowi wielkiej firmy?Czy wychowano Cię tak, aby okazywać sprzątaczce ten sam szacunek, co prezesowi wielkiej firmy?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Polka dostaje 22 tysiące emerytury. Zdradziła swój sekret, wreszcie wiadomo co trzeba zrobić, żeby dostać taką fortunę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News