Banknoty 50 zł, podwyżki w budżetówce
biznesinfo.pl
Autor Kasper Starużyk - 3 Stycznia 2020

Pracownicy budżetówki od stycznia dostaną więcej. Nie wszyscy jednak na równych zasadach

Ustawowo pensje pracowników budżetówki wzrastają od 2020 r. o 6 proc., ale to nie jedyna zmiana. Podwyżki powędrują do nauczycieli, służb mundurowych czy administracji rządowej. Zmienią się jednak zasady przyznawania dodatku stażowego.

Dodatek stażowy będzie od tego roku liczony na zupełnie innych zasadach. Do tej pory dodatek stażowy był wliczany do wynagrodzenia, przez co dochodziło do sytuacji, w której pracownik o bardzo długim stażu pracy dostawał podobną kwotę podwyżki, co jego dużo młodszy kolega. Ministerstwo Pracy szacuje, że skorzysta na tym nawet 60 tys. osób, które otrzymują najniższe wynagrodzenia, pisze "DGP".

Podwyżki dla nauczycieli

W związku z ustawową podwyżką płacy minimalnej do poziomu 2,6 tys. zł, do takiej właśnie sumy podniesione zostaną pensje nauczycieli kontraktowych i stażystów. Pieniądze na podwyżki dla nauczycieli mają powędrować z budżetu, o czym informuje Ministerstwo Edukacji. Jeśli budżet nie znalazłby tych pieniędzy, to na samorządy spadłby obowiązek dorównania nauczycielom pensji do minimalnej krajowej. Problem polega na tym, że mowa tutaj o zaledwie 19 tys. nauczycieli z puli 600 tys. osób, którzy też powinni dostać wyższe wynagrodzenia.

Nauczyciele nie mają jednak ustawowo zagwarantowanej podwyżki wynagrodzeń o rzeczone 6%, chociaż minister edukacji zapewnia, że nauczyciele będą zarabiać więcej.

Nie odbiorą śmieci i zostawią naklejkę. Zostaniesz z problemem i sporą karą do opłaceniaNie odbiorą śmieci i zostawią naklejkę. Zostaniesz z problemem i sporą karą do opłaceniaCzytaj dalej

Podwyżki dla żołnierzy

W przypadku żołnierzy sprawy mają się dużo lepiej, niż u nauczycieli. Ci mogą liczyć na 6% powyżki od stycznia. Żołnież zawodowy przeciętnie od stycznia zarobi więc 6153 zł. Podana kwota uwzględnia dodatki do pensji - informuje DGP.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku policjantów, którzy także mogą liczyć na spore podwyżki. Od stycznia bowiem policjanci będą zarabiać o 500 zł więcej miesięcznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wtopa Natalii Oreiro na Sylwestrze Marzeń. Wszystko widać na nagraniu
  2. Jacek Rozenek już wcześniej miał niepokojące objawy. Lekarze w żaden sposób nie ostrzegli go przed udarem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News