Pieniądze
Autor - 2 Listopada 2019

Podwyżki wynagrodzeń 2020. Setki tysięcy Polaków może liczyć na wzrost pensji

Podwyżki czekają od 1 stycznia 2020 roku wiele grup zawodowych. Na wzrost wynagrodzenia mogą też liczyć osoby najmniej zarabiające. Dla emerytów i rencistów również czas zacierać ręce, gdyż od marca mogą liczyć na wyższe świadczenia.

Podwyżki dla żołnierzy i nie tylko

Podwyżki wynagrodzeń wraz z 1 stycznia 2020 roku czekają żołnierzy. I to niemałe. Średnia płaca łącznie z dodatkami podwyższy się o 576 zł brutto. Mnożnik kwoty bazowej wzrośnie z 3,63 do 3,81.

Pracownicy inspekcji sanitarnej od nowego roku dostaną 500 zł brutto podwyżki oraz 1000 zł w postaci nagrody jubileuszowej. Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że jest to podwyżka na każdy etat przeliczeniowy.

Jak podaje Gazeta Prawna, w przypadku pracowników sądów powszechnych (urzędników, asystentów sędziego, specjalistów Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów i innych pracowników) i prokuratury (urzędników, asystentów prokuratora i innych pracowników) podwyżki wprowadzone od 1 października 2019 r. wyniosą 450 zł brutto, a od 1 stycznia 2020 r. kolejne 450 zł. Zwiększy to pensje o 900 zł przeliczając na etat, czyli da to łącznie z podwyżkami, które zapisano w budżecie na rok 2019 wzrost o 1100 zł.

Sieć sklepów znana przez wszystkich Polaków bliska bankructwa. Nadzieja w OrlenieSieć sklepów znana przez wszystkich Polaków bliska bankructwa. Nadzieja w OrlenieCzytaj dalej

Policja i nauczyciele

Służby, które podlegają MSWiA w 2018 roku podpisały porozumienie w sprawie planu zwiększenia pensji. Zakłada ono, że w 2020 roku w kieszeniach wszystkich funkcjonariuszy znajdzie się 500 zł brutto więcej.

W przypadku nauczycieli, w 2017 roku premier Beata Szydło obiecała trzy podwyżki po 5 proc. “Pierwszą podwyżkę nauczycielom przyznano od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę o 5 proc. nauczyciele mieli otrzymać w styczniu 2019 r. Została ona przesunięta na wrzesień 2019 roku, co było efektem strajku nauczycieli i podpisanego porozumienia z Solidarnością” - informuje Gazeta Prawna.

Emeryci i renciści

Także emerytom i rencistom będzie dane w przyszłym roku poczuć przypływ gotówki. Kwotowo-procentowy system waloryzacji będzie w dalszym ciągu obowiązywał. Według informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że "wskaźnik waloryzacji wyniesie w przyszłym roku nie mniej niż 103,24 proc. i taka wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej. To oznacza, że waloryzacja wyniesie właśnie 3,24 proc” - czytamy na portalu. Osoby, które pobierają emeryturę minimalną w wysokości 1100 zł dostaliby o 35,6 zł brutto więcej, jednak waloryzacja kwotowo-procentowa spowoduje, że wzrost będzie wynosił co najmniej 70 zł brutto. Warto też pamiętać o obiecanej przez Jarosława Kaczyńskiego trzynastce, która będzie wypłacona tak jak w roku 2019 w wysokości najniższej emerytury, czyli 1100 brutto.

Rekordową emeryturę w Polsce będzie miał polityk z Brukseli. ZUS podał wyliczeniaRekordową emeryturę w Polsce będzie miał polityk z Brukseli. ZUS podał wyliczeniaCzytaj dalej

A co z najmniej zarabiającymi?

Od nowego roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 brutto, zatem osoby zarabiające najmniej dostaną większe pensje. Nie mniej niż 16 zł brutto na godzinę przypadnie osobom zatrudnionym w oparciu o umowy cywilnoprawne. To nie wszystko, bowiem ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę została przyjęta przez Senat. “Nowela zakłada, że dodatek stażowy będzie wyłączony z podstawy wymiaru tego wynagrodzenia. Nowe prawo wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.” - informuje Gazeta Prawna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić Następny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News