Podwyżki wynagrodzeń czekają wielu Polaków
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Stycznia 2020

Po 350 zł dla 1,5 miliona Polaków. Styczeń miesiącem sporych podwyżek

Podwyżki wynagrodzeń minimalnych wyniosą 350 zł. Najniższa pensja zostanie podniesiona z 2250 zł do 2600 zł.

Podwyżki już od 1 stycznia

Najniższa pensja będzie teraz wynosić 2600 zł. Tym samym wynagrodzenie minimalne stanowi już 49,7 proc. szacowanej na przyszły rok średniej płacy w gospodarce narodowej - podaje money.pl.

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych. W porównaniu do roku 2015 płaca minimalna wzrośnie o 850 zł, to wzrost prawie o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat - powiedziała cytowana przez money.pl minister rodziny, pracy i polityk społecznej Marlena Maląg.

Najniższa stawka godzinowa w górę

Podwyżki obejmą też wprowadzoną dwa lata minimalną stawkę godzinową dla określonych umów cywilnoprawnych. Ma to służyć walce ze zjawiskiem nadużywania umów cywilnoprawnych, a także ochronie osób, które pobierają najmniejsze pensje. W 2020 roku minimalna stawka godzinowa to 17 zł. W zeszłym roku (2019) wynosiła 14,7 zł.

Nie spiesz się z wejściem za kółko. Możesz zapłacić nawet 60 tys. zł grzywnyNie spiesz się z wejściem za kółko. Możesz zapłacić nawet 60 tys. zł grzywnyCzytaj dalej

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia sprawi, że w 2020 roku czekają nas podwyżki cen produktów i usług. Z badania Instytutu Badawczego Randstad wynika, że innymi konsekwencjami będą też ograniczone inwestycje, redukcja zatrudnienia, wstrzymane rekrutacje nowych pracowników oraz brak podwyżek dla osób, które mają wyższe wynagrodzenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News