Podwyżka cen czeka papierosy
unspash, Paweł Czerwiński
Autor Komunikaty prasowe - 5 Listopada 2019

Za papierosy zapłacisz jeszcze więcej. Już wiadomo o ile zdrożeją

Podwyżka cen czeka nas już niebawem. W 2020 roku ma pójść w górę akcyza na alkohol i papierosy. Również prąd ma być droższy. Znamy szczegóły.

Podwyżka cen w przyszłym roku

Podwyżka cen w przyszłym roku czeka nas nieuchronnie. Akcyza na alkohol i papierosy ma pójść w górę, również ceny za prąd będą wyższe. Wszystko przez to, że PiS na wszelkie sposoby próbuje znaleźć radę by podrasować budżet, który niezbyt dobrze się ma, głównie za sprawą planów socjalnych partii rządzącej. Podniesienie cen może być jakimś rozwiązaniem, bo podwyżki przyniosłyby 1,1 mld zł zysku.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa

Z projektu budżetu na nadchodzący rok, który rząd przyjął 27 sierpnia 2019 roku wynika, że “wzrosną ceny energii elektrycznej, alkoholu etylowego, piwa, wina, wyrobów winiarskich, wyrobów pośrednich, wyroby tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich. Wszystko za sprawą podwyższonej akcyzy”. Nie są jeszcze znane szczegółowe ceny towarów akcyzowych, jednak wedle szacunków trzeba będzie zapłacić za nie 5-6 procent więcej. Cena samych papierosów wzrośnie aż o 80 gr.

Emerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorszaEmerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorszaCzytaj dalej

Podwyżka akcyzy tłumaczona inflacją

Kiedy w kwietniu 2019 roku opublikowano Wieloletni Plan Finansowy Państwa, wytłumaczeniem Ministerstwa Finansów było to, że ostatnia zmiana akcyzy dla alkoholu etylowego zaszła 1 stycznia 2013 roku i wynosiła 15 proc. Dla papierosów i tytoniu wzrosła zaś ok. 5 proc. Argumentem resortu było to, że podwyżka akcyzy jest następstwem wzrostu inflacji od wcześniejszej zmiany. Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna”, wzrost akcyzy na alkohol i papierosy nie jest jedyną przewidzianą zmianą:

“W górę pójdzie akcyza na alkohol, papierosy, susz tytoniowy, czy tzw. wyroby nowatorskie (czyli e-papierosy). Wprowadzony zostanie też tzw. test przedsiębiorcy, dzięki któremu MF będzie mógł określić, kto rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, a kto tylko ucieka w samozatrudnienie, by móc płacić 19% liniowy PIT zamiast 32% (przy wysokich dochodach) i ryczałtowy ZUS, zamiast 19,52% podstawy wymiaru składki”.

Płaca minimalna 2020. Wiadomo już, kto dostanie najwięcejPłaca minimalna 2020. Wiadomo już, kto dostanie najwięcejCzytaj dalej

Ceny prądu pójdą w górę

Ceny prądu reguluje w Polsce ustawa o cenach energii. W założeniu miała ona redukować koszty gospodarstw domowych przez rok czasu. Niestety, w przyszłym roku prawdopodobnie zostanie wprowadzone uwolnienie cen energii elektrycznej i możemy to dotkliwie odczuć. Będzie to oznaczać pójście cen w górę o kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt procent. Z jakiego powodu koszty energii rosną? "Między innymi ze względu na drożejące pozwolenia na emisję CO2. Cena pozwoleń w lipcu 2019 r. wyniosła niemal 30 euro za tonę i była o ok. 20 procent wyższa niż we wrześniu 2018 r." - pisze portal Nowosci.com.pl.

Jednak Ministerstwo Finansów informuje, że w 2020 r. obowiązująca stawka akcyzy na energię elektryczną pozostanie taka jak dotychczas, czyli utrzyma się na poziomie 5 zł/MWh. “Ponadto, zgodnie z ustawą o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na lata 2020-2021 przedłużono obowiązywanie czasowego obniżenia stawki akcyzy dla paliw napędowych z jednoczesną podwyżką opłaty paliwowej o tę samą kwotę” - podaje portal Nowosci.com.pl.

Nie masz pojęcia, a policja zauważy od razu. Zabiorą ci dowód i wpiszą wysoki mandatNie masz pojęcia, a policja zauważy od razu. Zabiorą ci dowód i wpiszą wysoki mandatCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News