Podwyżki: budżetówka w końcu otrzyma swoje
flickr.com
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Października 2019

Prawie 2 mln Polaków z podwyżkami. Niektórzy dostaną nawet po kilka tysięcy złotych

Podwyżka wynagrodzeń dla osób zatrudnianych przez państwo wejdzie w życie od stycznia 2020 roku. Niektóre podwyżki mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych - informuje “Fakt”.

Podwyżka już niedługo

Podwyżka wynagrodzeń czeka prawie 2 miliony Polaków. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że państwo polskie łącznie zatrudnia 1 896 340 osób. Wynagrodzenia tej grupy pochłaniają 88 257 470 000 złotych rocznie. Dziennik “Fakt” postanowił sprawdzić, kto może zainkasować najwięcej.

Policjanci dostaną po 500 zł podwyżki w przyszłym roku. Jest to efekt porozumienia, które zostało podpisane przed rokiem po głośnym proteście funkcjonariuszy, którzy masowo brali zwolnienia L4 i w ten sposób próbowali zamanifestować swoje niezadowolenie.

Kolejną grupą, którą obejmie podwyżka płac, są żołnierze. Średnie uposażenie żołnierza zawodowego w 2020 roku wzrośnie o 576 zł. O podwyżki dla wojskowych osobiście zabiegał u prezydenta szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który jeszcze przed wyborami podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Rząd chce zmienić zasady dotyczące waloryzacji emerytur. Seniorzy mogą liczyć na dużo więcejRząd chce zmienić zasady dotyczące waloryzacji emerytur. Seniorzy mogą liczyć na dużo więcejCzytaj dalej

Nauczyciele też dostaną podwyżki

Urzędnicy także sporo zyskają. Wynagrodzenia w budżetówce, zgodnie z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok, mają wzrosnąć o 6 proc. Średnia pensja w służbie cywilnej wzrośnie o 360 zł miesięcznie.

Natomiast uposażenie sędziów jest uzależnione od średniego wynagrodzenia. A ponieważ to cały czas rośnie, to i sędziowie otrzymają podwyżki. Przeciętny sędzia może liczyć na ok. 600 zł podwyżki. Z kolei Prezes Trybunału Konstytucyjnego lub Sądu Najwyższego dostanie ponad 2 tys. zł miesięcznie więcej.

Walczący cały czas o wzrost wynagrodzenia nauczyciele również otrzymają podwyżkę. Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiada 6 proc. podwyżki, jednak nie jest jeszcze określone, kiedy zaczną obowiązywać. To by oznaczało, że nauczyciele otrzymają co najmniej 200 zł miesięcznie więcej.

Możesz dostać wyrównanie do renty. Przełomowe orzeczenie TKMożesz dostać wyrównanie do renty. Przełomowe orzeczenie TKCzytaj dalej

Żądania ratowników spełnione

Od 2020 r. ratownicy medyczni mają otrzymać czwartą turę podwyżek. W przeliczeniu na etat mają wynieść 400 zł na miesiąc. Od kilku miesięcy ratownicy żądali takich samych podwyżek jakie otrzymały pielęgniarki (w ostatnich latach dostały cztery podwyżki po 400 zł).

Pracownicy NFZ jeszcze w tym roku otrzymają 300 zł więcej na etat. Przynajmniej tak wynika z ostatniej zmiany w planie finansowym funduszu. W 2020 roku także zagwarantowano pieniądze na wyższe wynagrodzenia - aż 30 mln zł. Co skutkowałoby podwyżkami wynoszącymi średnio 500 zł na etat.

Pracownicy prokuratur w październiku otrzymali pierwszą transzę podwyżek. Na etat wyniosły ok. 450 zł. Na taki sam wzrost mogą liczyć w przyszłym roku.

Na koniec pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przyszłym roku na pensje ZUS zaplanowano w budżecie 3 mld 123 mln złotych. Fakt podaje, powołując się na prezes ZUS prof. Gertrudę Uścińską, że w Sejmie ustalono podwyżki dla tej grupy o 9 proc. Podwyżki mogą wynieść ok. 360 zł miesięcznie.

Nowy rząd PiS: jedni zostaną, drudzy pójdą w odstawkę. Podajemy nazwiskaNowy rząd PiS: jedni zostaną, drudzy pójdą w odstawkę. Podajemy nazwiskaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Zamordował ukochaną znanego aktora. Po 18 latach ma usłyszeć wyrok
  6. Emeryci dostaną od rządu po 10 tys. złotych dla każdego. Wiadomo już kiedy i jak to się odbędzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News