Szykują się podwyżki dla nauczycieli
EastNews/Arkadiusz Ziołek
Autor Radosław Święcki - 7 Sierpnia 2020

Kapitalne wieści dla niemal pół miliona Polaków, dostaną podwyżki. Szykuje się złota jesień

Szykują się podwyżki dla nauczycieli. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o przekazaniu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Pensje miałyby wzrosnąć od września tego roku.

Jesienne podwyżki dla nauczycieli

Z informacji podanych przez Ministerstwo Edukacji Rozporządzenie wynika, że projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych we wtorek 4 sierpnia.

Resort podkreśla, że w związku ze wzrostem od września tego roku kwoty bazowej dla nauczycieli o 6 proc. (po podwyżce będzie to 3 537,80 zł), wzrośnie również wynagrodzenie średnie którego jednym z elementów jest wynagrodzenie zasadnicze. We wspomnianym rozporządzeniu zaproponowano by, w ślad za wzrostem kwoty bazowej wzrosło także wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli, również o 6 proc.

Płaca minimalna 2021. Jest już propozycja rządu, Polacy otrzymają podwyżkiPłaca minimalna 2021. Jest już propozycja rządu, Polacy otrzymają podwyżkiCzytaj dalej

Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości dla nauczycieli z najniższą pensją. W rozporządzeniu zaproponowano również zwiększenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli stażystów w drugiej grupie wykształcenia oraz nauczycieli stażystów, kontraktowych i mianowanych w trzeciej grupie wykształcenia o ponad 6 proc. Z kolei wynagrodzenie zasadnicze dla nauczycieli z najwyższym wymaganym poziomem wykształcenia, czyli tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym wyniesie od września br. 2 949 zł dla nauczyciela stażysty, 3 034 zł dla nauczyciela kontraktowego, 3 445 dla nauczyciela mianowanego, zaś 4 046 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Resort edukacji zwraca uwagę, że po wrześniowej podwyżce wynagrodzenia, wzrost pensji zasadniczej nauczycieli w latach 2018-2020 wyniesie 655 zł dla nauczyciela stażysty, 673 zł dla nauczyciela kontraktowego, 764 zł dla nauczyciela mianowanego oraz 897 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Już wszystko jasne, sąd zdecydował. Kara za brak maseczki niezgodna z konstytucją, można jej uniknąćJuż wszystko jasne, sąd zdecydował. Kara za brak maseczki niezgodna z konstytucją, można jej uniknąćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Waloryzacja emerytur i rent 2021. W przyszłym roku będzie podwyżka, wiadomo już ile naprawdę zyska każdy emeryt
2. Sanepid pilnie poszukuje Polek i Polaków, którzy odwiedzili popularną lokalizację. Może chodzić o tysiące osób

Blisko 30 proc. wzrost pensji

W przypadku nauczyciela stażysty średnie wynagrodzenie wyniesie po jesiennej podwyżce 3 537,80 zł, a w przypadku nauczyciela kontraktowego będzie to 3 926,96 zł, zaś w przypadku nauczyciela mianowanego - 5 094,43 zł. Z kolei w przypadku nauczyciela dyplomowanego będzie to 6 509,55 zł. Z danych podanych przez MEN wynika, że od 2018 roku, po wrześniowej podwyżce pensje nauczycieli wzrosną o ponad 28 proc.

Resort przypomina, że na wynagrodzenie średnie nauczyciela składa się gwarantowane wynagrodzenie zasadnicze oraz inne składniki wynagrodzenia wskazane w ustawie – Karta Nauczyciela. Wzrost wynagrodzenia średniego nauczycieli oznacza zatem także wzrost wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków od niego zależnych. MEN informuje również, że pieniądze na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli zostały uwzględnione w dochodach jednostek samorządu terytorialnego m.in. w części oświatowej subwencji ogólnej na 2020 r. (w zakresie nauczycieli w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego) oraz w rezerwach celowych budżetu państwa (w zakresie nauczycieli w szkołach i placówkach prowadzonych przez organy administracji rządowej).

Nie zostałeś ujęty w spadku? Masz prawo do pieniędzy. Zachowek – czym jest, komu się należy i jak o niego walczyćNie zostałeś ujęty w spadku? Masz prawo do pieniędzy. Zachowek – czym jest, komu się należy i jak o niego walczyćCzytaj dalej

Resort przypomina, że w polskim systemie prawnym zadania oświatowe są wykonywane przez samorządy, ponieważ są to ich zadania własne, a środki niezbędne na ich realizację zagwarantowane są w łącznych dochodach jednostek samorządu, a nie tylko w subwencji oświatowej.

Z danych resortu edukacji wynika, że liczba nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach samorządowych to ok. 500 tys. osób.

Biedronka przez dwa dni sprzedaje za pół ceny. Wystarczy kupić dwa produkty z jednej kategoriiBiedronka przez dwa dni sprzedaje za pół ceny. Wystarczy kupić dwa produkty z jednej kategoriiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd wprowadza nowy zakaz. Wejdzie w życie już we wtorek
  2. Porażający widok w Bieszczadach. Turyści nie mogą uwierzyć własnym oczom
  3. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
  4. Nie musisz być demonem prędkości, żeby dostać mandat 200 zł. Powód kary mocno cię zdziwi
  5. Wyjdziesz na spacer i się zatrujesz. Szkodliwych roślin jest więcej niż myślisz
  6. Zasadziła kocimiętkę w ogrodzie. Wyjrzała przez okno i zaczęła przecierać oczy ze zdumienia
Jakie emerytury dostaną największe polskie gwiazdy? Ciężko uwierzyć w takie kwotyJakie emerytury dostaną największe polskie gwiazdy? Ciężko uwierzyć w takie kwotyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News