Podwyżka wynagrodzeń
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 1 Listopada 2020

Minister przekazał świetne informacje. Olbrzymia grupa Polaków otrzyma 100 proc. podwyżki wynagrodzeń

Podwyżka wynagrodzeń czeka na personel, który podejmuje aktywności związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Gratyfikacja przybierze formę dodatkowego świadczenia. Kto dokładnie może liczyć na zastrzyk gotówki?

Podwyżka dla osób walczących z COVID-19

Podwyżka dla służby zdrowia to jeden z głównych elementów ostatniej debaty sejmowej. W pierwotnej wersji zakładano podwyższenie wynagrodzenia tylko dla pracowników medycznych, którzy znaleźli się na pierwszej linii frontu z COVID-19. Senat rozszerzył krąg beneficjentów o wszystkich medyków. Ostatecznie ta koncepcja nie zyskała aprobaty Sejmu.

Kto zatem otrzyma podwyżkę? Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznał w rozmowie z PAP, że na dodatkową wypłatę rzędu 100 proc. dotychczasowej pensji będzie mogła liczyć „każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID-19”. Co więcej, podwyższono także górny próg tej dopłaty z 10 tys. do 15 tys. zł.

Nie będziesz mógł zapłacić gotówką w sklepie? Polskie prawo może utrudniać życie obywatelomNie będziesz mógł zapłacić gotówką w sklepie? Polskie prawo może utrudniać życie obywatelomCzytaj dalej

Portal bankier.pl podaje, że dzięki temu na podwyżkę mogą liczyć nie tylko służby medyczne szpitali II i III poziomu, ale i podmioty lecznicze, na które składają się m.in. Państwowe Ratownictwo Medyczne, izby przyjęć oraz laboratoria przy szpitalach I, II i III poziomu, z którymi NFZ zawarł umowę w sprawie przeprowadzania testów pod kątem obecności SARS-CoV-2. Zatem podwyżkę otrzyma każdy ratownik, który udziela świadczeń zdrowotnych w jednostkach PRM lub w izbach przyjęć oraz diagności pracujący w laboratoriach.

Podwyżka wyrazem wdzięczności za zaangażowanie w walkę z pandemią

Polecenie o dodatkowej wypłacie wydał sam minister zdrowia, anulując tym samym zarządzenie z początku września 2020 r. W ocenie Niedzielskiego podwyżka jest wyrazem „docenienia wagi personelu medycznego mierzącego się z zakażeniami koronawirusa”.

Podobną retorykę przyjął premier Mateusz Morawiecki. „W tych trudnych dla nas wszystkich dniach rząd wspiera lekarzy i cały personel medyczny walczący z koronawirusem w sposób szczególny, również finansowo. Od dziś podnosimy ich wynagrodzenia o 100%. Nikt nie zasługuje na to bardziej, niż Oni”, czytamy we wpisie szefa rządu na Facebooku.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Jeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

Podwyżka pensji przy jednoczesnym obcięciu stawek za pacjentów covidowych

Podwyżka w postaci dodatkowej wypłaty to zabieg, który może przyćmić niedawne kontrowersyjne zarządzenia NFZ. Od czwartku obowiązują bowiem nowe, niższe stawki za leczenie pacjentów chorych na COVID-19. Zaktualizowany cennik jednego dnia hospitalizacji prezentuje się następująco:

  • 530 zł – pacjent w stanie ciężkim,
  • 330 zł – pacjent w stanie średnim,
  • 180 zł – pacjent w stanie lekkim.

O klasyfikacji stanu zdrowia pacjenta ma decydować lekarz w oparciu o 4 wskazania: zaburzenia świadomości, częstość oddechów (większa bądź równa 30 oddechom na minutę), ciśnienie krwi (równe bądź niższe niż 90/60) oraz wiek powyżej 65 lat. Za każdą przesłankę pacjent otrzymuje jeden punkt. Stan chorego jest określany jako „średni”, gdy zdobędzie dwa punkty. Oznacza to również konieczność rozważenia hospitalizacji. Natomiast kondycja pacjenta z trzema bądź czterema punktami jest już na tyle ciężka, że wymaga stałej opieki personelu medycznego.

Wspaniałe wieści dla kierowców tankujących ON. Na stacji czeka cię niespodziankaWspaniałe wieści dla kierowców tankujących ON. Na stacji czeka cię niespodziankaCzytaj dalej

Dyrektorzy szpitala nie kryją oburzenia nowym cennikiem. - To bandyterka! Pójdziemy z torbami – przyznał jeden z dyrektorów w rozmowie z katowicką Gazetą Wyborczą. Inny zwrócił uwagę, że system skali punktowej opracowany przez NFZ jest całkowicie błędny. - Chory, który dostanie dwa punkty, najczęściej potrzebuje już wspomagania oddechu. Koleżanka napisała mi o pacjencie, którego przywieziono jej wczoraj, to 40-latek, który nie dostałby według skali CRB ani jednego punktu, a umarł – przyznał prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Przedstawiciele PTEiLChZ skierowali już pismo do premiera i ministra zdrowia, w którym apelują o natychmiastowe cofnięcie nowego cennika hospitalizacji. Wydaje się, że nawet podwyżka w formie dodatkowego świadczenia nie zniechęci medyków do walki o godne stawki za opiekę nad pacjentami covidowymi.

Po 90 tys. zł pensji z góry dla liderów Konfederacji. Wprost donosi o bezpodstawnym wzbogaceniu sięPo 90 tys. zł pensji z góry dla liderów Konfederacji. Wprost donosi o bezpodstawnym wzbogaceniu sięCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Teraz: wywołują "Dziady" z okien przy Mickiewicza. Zagra m.in. Katarzyna Warnke
  2. Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Agnieszka Radwańska pokazała swój luksusowy dom. Żyje jak w bajce, posiadłość za miliony złotych
  7. Polacy jedzą ją na potęgę, a może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Zawiera gonadotropiny kosmówkowe
Fantastyczne informacje o Marku Niedźwieckim. Legenda wraca do radiaFantastyczne informacje o Marku Niedźwieckim. Legenda wraca do radiaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News