Podróże po koronawirusie
EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 27 Kwietnia 2020

Eksperci przygotowali trzy scenariusze powrotu turystyki do normy. Nawet optymistyczna data załamie fanów podróży

Podróże to aktywność, na którą turyści z całego świata będą musieli jeszcze długo poczekać. Niemieccy eksperci przygotowali prognozę odradzania się branży turystycznej po kryzysie i jej wyniki nie są optymistyczne.

Podróże po koronawirusie

Podróże to nieodłączny element zglobalizowanego świata, od którego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Dotychczasowe nawyki zaburzyło jednak nadejście koronawirusa, który dziesiątkuje społeczeństwa i zamraża sektory gospodarki. Jedną z najbardziej dotkniętych sfer jest właśnie branża turystyczna.

Niemieckie Rządowe Centrum Kompetencyjne ds. Turystyki przewiduje, że powrót do normalności w kontekście podróży nastąpi nie wcześniej niż w okolicach Wielkanocy 2021 r. Najgorszy scenariusz przewiduje unormowanie sytuacji dopiero we wrześniu 2023 r. – pisze turystyka.rp.pl.

Poszczególne fazy i straty dla branży

Analitycy dokładnie przeanalizowali, w jaki sposób niemiecka branża turystyczna będzie odradzać się po kryzysie. Raport powstał na podstawie publikacji i badań, które pozwalają określić przewidywany czas trwania poszczególnych faz kryzysu i oszacować wielkość obrotów w porównaniu z 2019 r.

Nieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachNieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachCzytaj dalej

Prognoza bazuje na założeniu, że obowiązujące obostrzenia zostaną zniesione najwcześniej pod koniec kwietnia, jednak za bardziej prawdopodobny termin przyjmuje się końcówkę maja. W zależności długości trwania tej fazy ograniczeń, w tym roku branża zyska między 2 a 20 procent zeszłorocznych przychodów.

Tegoroczne prognozy

Kolejny etap to „łagodzenie obostrzeń”, który w założeniu optymistycznym ma potrwać do końca czerwca. Wtedy obroty osiągną poziom 50 proc. przychodów zeszłorocznych.

Realistyczny wariant zakłada zmniejszenie restrykcji wraz z końcem września – wtedy obroty wyniosą 35 proc. ubiegłorocznych. Wersja pesymistyczna to odległy grudzień, co oznacza, że branża uzyska 20 proc. przychodów z 2019 r.

Po cichu w tarczy antykryzysowej wejdzie w życie dramatyczny przepis. Miłośnicy zwierząt będą zrozpaczeniPo cichu w tarczy antykryzysowej wejdzie w życie dramatyczny przepis. Miłośnicy zwierząt będą zrozpaczeniCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Pilny apel Andrzeja Dudy do wszystkich Polek i Polaków. Prośba okazała się niecodzienna

Kiedy branża naprawdę odżyje?

Trzecia faza to ożywienie branży, do którego dojdzie najwcześniej w marcu 2021 r. (z 75 proc. przychodem w porównaniu z 2019 r.).

Bardziej realistyczny termin to czerwiec 2021 r. (50 proc. przychodów). Wizja prawdziwie pesymistyczna zakłada odbicie się od dna dopiero w końcu października 2021 r. (35 proc. przychodów).

Ostatnim etapem ma być normalizacja sytuacji, która w wariancie optymistycznym miałaby mieć miejsce we wrześniu 2021 r. – oznaczałoby to uzyskanie 90 proc. zeszłorocznych zysków. Wariant realistyczny jest datowany na koniec czerwca 2022 r. (80 proc. przychodów), a pesymistyczny – na koniec października 2023 r. (70 proc. przychodów).

Wszystko zależy od szczepionki

Niemieccy analitycy tłumaczą, że kluczową kwestią w ożywieniu turystyki jest wynalezienie ogólnodostępnej szczepionki na koronawirusa. Jednak bez złagodzenia obostrzeń wyjazdowych czy zniesienia zamknięcia granic niemiecka branża turystyczna nie będzie mogła liczyć na odbudowanie się nawet w sezonie letnim 2022 r.

Zdaniem ekspertów warunkiem ożywienia turystyki jest zatem skumulowanie tych dwóch czynników. Na podstawie Niemiec można przypuszczać, że podobne warunki będą musiały być spełnione, aby odbudować branże turystyczne w innych europejskich państwach, także w Polsce.

Choć w przypadku części krajów czas, który będzie musiał upłynąć aby na nowo można było cieszyć się z podróżowania, na pewno będzie dłuższy. Za przykład mogą posłużyć Włochy, które odnotują o 45 mln mniej turystów w całym roku, co przełoży się na straty w wysokości 30 mld euro. Odbudowa włoskiej branży turystycznej będzie zatem procesem długotrwałym i zapewne dużo trudniejszym niż w Niemczech.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna rzucił się na policjantów z widłami. Potem schował się w wersalce
  2. Laboratorium w Wuhan zostało zaatakowane. Cyberprzestępcy chcą poznać prawdę na temat pochodzenia wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wznowią działalność pełni strachu. Co trzeci właściciel zapowiada obniżenie cen za granicą
Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńDzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News