Podatki rozliczysz do końca maja
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 24 Kwietnia 2020

Został niewiele ponad miesiąc na dopełnienie obowiązku. Inaczej zapłacisz odsetki

Podatki można rozliczyć do końca maja – taki przywilej daje tarcza antykryzysowa. Niezłożenie rozliczenia podatkowego w tym terminie wiąże się z odsetkami, a w niektórych przypadkach mogą zostać nałożone kary finansowe.

Podatki w dobie koronawirusa

Podatki można w tym roku rozliczać o miesiąc dłużej niż zazwyczaj. Przekazanie deklaracji po 30 kwietnia a przed 31 maja 2020 r. jest równoznaczne ze złożeniem tzw. czynnego żalu, co oznacza, że organ nie wszczyna postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, a rozpoczęte już procesy umarza.

Aby uniknąć kary finansowej należy złożyć deklarację oraz zapłacić należny podatek do 1 czerwca 2020 r. Spełnienie tych dwóch warunków sprawi, że nie będą naliczane odsetki.

Lidl: Na zakupy pójdziesz bez portfela. Sieciówka wprowadza rewolucyjne rozwiązanieLidl: Na zakupy pójdziesz bez portfela. Sieciówka wprowadza rewolucyjne rozwiązanieCzytaj dalej

Kary za spóźnienia

Jeżeli nie uda się złożyć deklaracji PIT do 1 czerwca 2020 r. to nie należy obawiać się odsetek, o ile należny podatek zostanie opłacony do końca maja 2020 r. ZUS samodzielnie rozliczy wszystkich podatników, którzy nie są przedsiębiorcami, w terminie do 30 kwietnia 2020 r., jednak bez uwzględnienia ulg.

W przypadku przedsiębiorców, którzy spóźnili się ze złożeniem zeznania podatkowego sytuacja jest mniej korzystna, ponieważ nie obejmuje ich czynny żal. Niezbędne będzie napisanie oświadczenia wyjaśniającego przyczyny spóźnienia.

W sytuacji, gdy to urząd skarbowy jako pierwszy zgłosi się do spóźnionego przedsiębiorcy, przysługuje mu prawo do nałożenia mandatu lub grzywny. Kara finansowa jest uzależniona od wysokości należnego podatku, ale może wynieść co najwyżej 1/10 dwudziestokrotności pensji miesięcznej (czyli między 225 a 45 tys. zł).

Poza tym, trzeba będzie również zapłacić też odsetki w skali 8 proc. rocznie. Gdy przekroczą one próg 8,70 zł urząd skarbowy sam je wyegzekwuje – poniżej tej kwoty nie trzeba będzie nic płacić.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Rząd zmienia plany ws. pieniędzy dla rodziców? Money: Chcą wprowadzić "zorganizowaną opiekę dla dzieci"

Deklaracje po terminie z podtrzymanymi zasadami

Te osoby, które zdecydują się na rozliczanie z fiskusem w maju również będą mogły skorzystać z całego szeregu ulg i odpisów.

Do najważniejszych należą: ulga na dziecko odliczana od podatku (1112,04 zł na pierwsze dziecko, po spełnieniu kryteriów ustawowych, itd.) oraz odliczenia od dochodu takie jak: ulga termoizolacyjna (do 53 tys. zł.), wpłaty na IKZE (nie więcej niż 5718 zł), ulgi na leki (koszt miesięczny minus 100 zł) i sprzęt rehabilitacyjny (100 proc. wydatków), darowizny na cele charytatywne i działalność Kościoła (do 100 proc.), Internet (do 760 zł), czy ulga na samochód (2280 zł) – przypomina money.pl.

Co więcej, do 6 proc. dochodu mogą odliczyć osoby, które poniosły wydatki z tytułu edukacji zawodowej oraz honorowi dawcy krwi.

Składając zeznanie podatkowe w maju również będzie można wskazać, na co ma zostać przeznaczony 1 proc. podatku – wydłużenie tego terminu to kolejna nowość, która znalazła się w zapisach tarczy antykryzysowej.

Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyNasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabraknie autobusów i tramwajów. Pasażerowie wracają do komunikacji miejskiej, nie wszyscy się zmieszczą
  2. U niektórych pacjentów koronawirus atakuje układ nerwowy. Opublikowano najnowsze badania
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Podano porażające przyczyny ogromnego pożaru na północy Polski. Największa tragedia w Polsce opanowana
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News