Podatek od seriali miałby wesprzeć polską kinematografię
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 21 Kwietnia 2020

Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków

Polska wprowadzi podatek od seriali? Serwis Spidersweb.pl podaje, że rządzący planują obłożenie platform streamingowych specjalną daniną. Co na to Netflix?

Podatek od seriali wesprze kinematografię?

Podatek od seriali miałby być wsparciem dla polskiej kinematografii w związku z pandemią koronawirusa. Obciążenie serwisów VOD ("video on demand", "wideo na życzenie") ma wynieść 1,5 proc. ich przychodu na terytorium Polski.

Postulat wprowadzenia do ustawy o kinematografii obciążenia daniną publiczną platform streamingowych zgłosił też do resortu kultury zespół ds. kryzysu w branży kinematograficznej powołany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Danina o tej wysokości nałożona jest na podmioty współtworzące rynek filmowy w Polsce, a więc kiniarzy, dystrybutorów, stacje telewizyjne i dystrybutorów kablówek. Reguluje to Art. 19. Ustawy o kinematografii z 30 czerwca 2005 r.

Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Właśnie zakończono poszukiwania 3,5-letniego Kacperka na rzece Kwisa. Najnowsze doniesienia policji niepokoją

Co na to Netflix? W rozmowie z portalem Onet.pl firma nie chciała komentować pomysłu wprowadzenia podatku.

- Na ten moment Netflix w żaden sposób nie komentuje tego tematu – informuje firma.

Komentarza w tej sprawie nie udzieliły również Ministerstwo Kultury i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Onet przypomina, że w przeszłości rządzący planowali już opodatkowanie międzynarodowych korporacji medialnych. Taka propozycja pojawiła się w marcu 2019 r., jako podatek cyfrowy w ramach tzw. "Piątki Kaczyńskiego". Obciążone miały wówczas zostać wszystkie platformy streamingowe, w tym także muzyczne jak Spotify czy Tidal, a także cyfrowi giganci tacy jak Apple, Google, Amazon czy Facebook.

Przedstawiciele rządu podkreślali, że chodzi o "sprawiedliwe opodatkowanie zysków, jakie globalne firmy generują w Polsce, oferując usługi cyfrowe, takie jak reklamy online, VOD i streaming muzyki".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilna akcja służb na Nowogrodzkiej. Na miejscu 8 zastępów straży pożarnej i grupa chemiczna
  2. U niektórych pacjentów koronawirus atakuje układ nerwowy. Opublikowano najnowsze badania
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Decyzja zapadła. Obostrzenie przedłużono, jest zapis w Dzienniku Ustaw
28-latek źle założył maseczkę. Miało być pouczenie, ale trafił do aresztu z innego powodu28-latek źle założył maseczkę. Miało być pouczenie, ale trafił do aresztu z innego powoduCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News