Podatek od psa w górę
Biznesinfo
Autor Maria Glinka - 6 Grudnia 2020

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższa

Podatek od psa to obowiązkowa należność niemal dla każdego właściciela czworonoga. Z obowiązku opłaty zwolnieni są tylko niektórzy mieszkańcy i uprzywilejowane grupy obywateli. Na pozostałych posiadaczy psów czeka podwyżka stawek w przyszłym roku kalendarzowym. To nie jedyna opłata, do której mogą być zobowiązani miłośnicy zwierząt.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie będą przyszłoroczne stawki i od czego zależą
 • Kto jest zwolniony z opłaty
 • Kto płaci podatek od zakupu psa

Podatek od psa obowiązkowy, ale nie wszędzie

Podatek od psa dołączył do pakietu obowiązkowych należności blisko 30 lat temu na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Na początku maksymalna opłata od posiadania czworonoga wynosiła 100 zł. W 2019 r. stawka wzrosła do poziomu 123,18 zł, a w 2020 r. - do 125,40 zł. W przyszłym roku na właścicieli czeka kolejna podwyżka - tym razem do kwoty 130,30 zł w skali roku. To nie jedyny podatek, który w przyszłym roku ulegnie zwiększeniu.

Powyższe stawki ustala każdorazowo Ministerstwo Finansów. Ostatnie zdanie należy jednak do władz gmin, ponieważ wysokości wyznaczone przez resort to progi maksymalne, których podatek od psa w danej miejscowości nie może przekroczyć. Informacje na temat stawek w danym miejscu można zdobyć w urzędzie miasta lub gminy oraz na gminnej stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Którzy mieszkańcy nie płacą podatku od psa, a gdzie opłata nadal obowiązuje?

Z uwagi na dwuczłonowy mechanizm decyzyjny część władz lokalnych postanowiła zrezygnować z podatku od psa. Należności nie pobiera m.in. Warszawa, Bydgoszcz, Lubin, Toruń czy Poznań. Wyjątek od tej reguły stanowi Kraków (36 zł), Szczecin (50 zł) czy Sopot (66 zł).

Praktyka wskazuje, że podatek od psa obowiązuje zazwyczaj w mniejszych miastach lub miejscowościach. Opłatę w dalszym ciągu muszą wnosić mieszkańcy Łomży (80 zł lub 90 zł), Szczytna (35 zł) czy Radomska (20 zł). Na inną strategię zdecydował się Kalisz, który również nie pobiera należności od właścicieli czworonogów.

Warto pamiętać, że pełną stawkę podatku od psa płaci się za zwierzę urodzone w pierwszej połowie roku. Posiadacze psów, które przyszły na świat między czerwcem a grudniem odprowadzają 50 proc. stawki obowiązującej w danej gminie. Podatek od psa należy uregulować do 30 kwietnia.

Katalog osób zwolnionych z podatku od psa

Na zwolnienie z opłaty mogą liczyć niektóre grupy obywateli. Portal gazeta.pl podaje, że wśród nich znajdują się:

 • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego,
 • osoby o znacznym stopieniu niepełnosprawności w myśl przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiadania jednego psa),
 • osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe (z tytułu posiadania jednego psa),
 • personel dyplomatyczny i urzędów konsularnych, pod warunkiem że nie są obywatelami Polski (zasada znajduje zastosowanie tylko pod warunkiem wzajemności),
 • podatnicy podatku rolnego (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów).

Podatek od psa obowiązkowy, podatek od zakupu – niekoniecznie. Od czego zależy?

Serwis bezprawnik.pl donosi, że podatek od psa to nie jedyna należność pobierana od właścicieli. Część osób może być zobligowana do zapłacenia także podatku od zakupu psa. Dlaczego? W świetle prawa podatkowego pies, będący przedmiotem umowy kupna-sprzedaży, figuruje jako rzecz. A w Polsce rzeczy można obciążyć podatkiem PCC (od czynności cywilnoprawnych).

Konieczność odprowadzenia podatku od zakupu psa zależy od ceny czworonoga. Jeśli wartość zwierzęcia nie przekracza 1 tys. zł, nabywca nie będzie pociągnięty do dodatkowej opłaty.

Zatem na podatek rzędu 2 proc. wartości podstawy opodatkowania narażeni są przede wszystkim miłośnicy zwierząt, którzy zdecydują się na zakup odmian rasowych bądź egzotycznych. Warto pamiętać, że podatek od zakupu dotyczy nie tylko psa, ale i innych zwierząt.

Waloryzacja rent i emerytur nadciąga wielkimi krokami. Wiadomo, ile na pewno dostanieszWaloryzacja rent i emerytur nadciąga wielkimi krokami. Wiadomo, ile na pewno dostanieszCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
 2. Nie żyje król strzelców mistrzostw świata. Odeszła kolejna legenda
 3. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News