
Szykują nowy podatek, od którego chcą dwóch zwolnień. I tak zapłacić musielibyśmy go wszyscy
Podatek od plastiku miałby zachęcić obywateli do większej dbałości o środowisko i wspomóc branżę gospodarki odpadami. Postulat nowego obciążenia finansowego wysuwa Stowarzyszenie Polski Recykling. Propozycja bazuje na wyłączeniu z opodatkowania dwóch rodzajów produktów.
Podatek od plastiku już u premiera
Podatek od plastiku miałby zostać dołączony do kolejnej wersji tarczy antykryzysowej – z taką propozycją wystąpiło Stowarzyszenie Polski Recykling. Wniosek dotyczący należności finansowej od krajowych i zagranicznych wyrobów plastikowych, które nie zawierają co najmniej 30 proc. plastiku z recyklingu, znalazł się już u premiera Mateusza Morawieckiego.
Z podatku od plastiku miałyby zostać zwolnione jedynie produkty farmaceutyczne i opakowania żywności. Jednak zgodnie z danymi, do których dotarła Rzeczpospolita, to na 51 mln ton całego wykorzystanego w 2018 r. plastiku to właśnie do produkcji opakowań, w tym żywności, wykorzystano 40 proc.
Podatek od plastiku kluczowy dla przetrwania branży
Stowarzyszenie Polski Recykling tłumaczy, że wprowadzenie podatku od plastiku zachęci do produkcji towarów z recyklingowych materiałów, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie tworzyw regenerowanych (tzw. recyklatów). SPR alarmuje, że bez tej należności finansowej cała gospodarka odpadami może upaść i powołuje się na identyczne regulacje w innych krajach. Podatek od plastiku zapowiedziała już Wielka Brytania, która chcąc ułatwić przedsiębiorcom przystosowanie się do nowych realiów, wyznaczyła dwuletni okres przejściowy.
Wobec wdrożenia podatku od plastiku protestuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który zwraca uwagę, że w trudnym czasie pandemii państwo nie powinno dodatkowo obciążać obywateli. Portal money.pl podaje, że związkowcy mocno sprzeciwiają się wybiórczemu i sektorowemu opodatkowaniu. „Osiąganie wyższych poziomów recyklingu i ograniczanie poziomów składowania odpadów jest koniecznością. Uważamy jednak, że polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym nie może opierać się na narzędziach fiskalnych" – argumentuje ZPP.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Bardzo ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister wreszcie podał konkrety, padły daty
Gospodarka odpadami wyzwaniem o zasięgu europejskim
Recykling to problem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej, która poprzez Europejski Zielony Ład dąży do intensyfikacji działań w tej dziedzinie. Przetworzeniu poddaje się obecnie zaledwie 42 proc. opakowań, a w Polsce – tylko 35 proc. Reszta odpadów trafia na wysypiska lub do spalarni.
Inicjator podatku od plastiku - Stowarzyszenie Polski Recykling, od 2015 r. zajmuje się promowaniem recyklingu odpadów w Polsce i działa na rzecz rozwoju krajowej branży gospodarki odpadami, reprezentując zrzeszonych przedsiębiorców i ich interesy przed organami państwowymi.
ZOBACZ TAKŻE:
- Plastik wykryty w popularnych produktach spożywczych. Podjęto decyzję o wycofaniu ich ze sklepów
- Kłęby dymu na S8. Co tam się stało?
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Polacy pojadą za granicę na wakacje? Wymieniono 10 państw, wielu się ucieszy
