Podatek od plastiku w tarczy antykryzysowej?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 18 Maja 2020

Szykują nowy podatek, od którego chcą dwóch zwolnień. I tak zapłacić musielibyśmy go wszyscy

Podatek od plastiku miałby zachęcić obywateli do większej dbałości o środowisko i wspomóc branżę gospodarki odpadami. Postulat nowego obciążenia finansowego wysuwa Stowarzyszenie Polski Recykling. Propozycja bazuje na wyłączeniu z opodatkowania dwóch rodzajów produktów.

Podatek od plastiku już u premiera

Podatek od plastiku miałby zostać dołączony do kolejnej wersji tarczy antykryzysowej – z taką propozycją wystąpiło Stowarzyszenie Polski Recykling. Wniosek dotyczący należności finansowej od krajowych i zagranicznych wyrobów plastikowych, które nie zawierają co najmniej 30 proc. plastiku z recyklingu, znalazł się już u premiera Mateusza Morawieckiego.

Z podatku od plastiku miałyby zostać zwolnione jedynie produkty farmaceutyczne i opakowania żywności. Jednak zgodnie z danymi, do których dotarła Rzeczpospolita, to na 51 mln ton całego wykorzystanego w 2018 r. plastiku to właśnie do produkcji opakowań, w tym żywności, wykorzystano 40 proc.

Rząd na ostatnią chwilę zmienił rozporządzenie. Chodzi o maseczki w restauracjachRząd na ostatnią chwilę zmienił rozporządzenie. Chodzi o maseczki w restauracjachCzytaj dalej

Podatek od plastiku kluczowy dla przetrwania branży

Stowarzyszenie Polski Recykling tłumaczy, że wprowadzenie podatku od plastiku zachęci do produkcji towarów z recyklingowych materiałów, co przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie tworzyw regenerowanych (tzw. recyklatów). SPR alarmuje, że bez tej należności finansowej cała gospodarka odpadami może upaść i powołuje się na identyczne regulacje w innych krajach. Podatek od plastiku zapowiedziała już Wielka Brytania, która chcąc ułatwić przedsiębiorcom przystosowanie się do nowych realiów, wyznaczyła dwuletni okres przejściowy.

Wobec wdrożenia podatku od plastiku protestuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który zwraca uwagę, że w trudnym czasie pandemii państwo nie powinno dodatkowo obciążać obywateli. Portal money.pl podaje, że związkowcy mocno sprzeciwiają się wybiórczemu i sektorowemu opodatkowaniu. „Osiąganie wyższych poziomów recyklingu i ograniczanie poziomów składowania odpadów jest koniecznością. Uważamy jednak, że polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym nie może opierać się na narzędziach fiskalnych" – argumentuje ZPP.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Bardzo ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister wreszcie podał konkrety, padły daty

Gospodarka odpadami wyzwaniem o zasięgu europejskim

Recykling to problem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej, która poprzez Europejski Zielony Ład dąży do intensyfikacji działań w tej dziedzinie. Przetworzeniu poddaje się obecnie zaledwie 42 proc. opakowań, a w Polsce – tylko 35 proc. Reszta odpadów trafia na wysypiska lub do spalarni.

Do fryzjera weź lepiej więcej pieniędzy niż zwykle. Za nawet najprostsze strzyżenie dodatkowo zapłaciszDo fryzjera weź lepiej więcej pieniędzy niż zwykle. Za nawet najprostsze strzyżenie dodatkowo zapłaciszCzytaj dalej

Inicjator podatku od plastiku - Stowarzyszenie Polski Recykling, od 2015 r. zajmuje się promowaniem recyklingu odpadów w Polsce i działa na rzecz rozwoju krajowej branży gospodarki odpadami, reprezentując zrzeszonych przedsiębiorców i ich interesy przed organami państwowymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Plastik wykryty w popularnych produktach spożywczych. Podjęto decyzję o wycofaniu ich ze sklepów
  2. Kłęby dymu na S8. Co tam się stało?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy pojadą za granicę na wakacje? Wymieniono 10 państw, wielu się ucieszy
Otworzyli targowisko, po niemal tygodniu już zamknięte. Scenariusz może powtórzyć się w całej PolsceOtworzyli targowisko, po niemal tygodniu już zamknięte. Scenariusz może powtórzyć się w całej PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News