Podatek od nieruchomości z wyższymi stawkami od 2021 r.
Pixabay/skyradar
Autor Maria Glinka - 13 Października 2020

Kolejny podatek z dużą podwyżką od stycznia. Raczej go nie unikniesz

Podatek od nieruchomości już od stycznia ulegnie podwyższeniu. Niekorzystne zmiany odczują nie tylko spółki, ale i rodziny. Eksperci z branży alarmują, że zwiększenie stawek może doprowadzić niektóre firmy na skraj bankructwa.

Podatek od nieruchomości do zwiększenia

Państwo po raz kolejny sięga do kieszeni obywateli – tym razem podwyższając podatek od nieruchomości. Portal money.pl podaje, że maksymalna stawka dla właścicieli domów i mieszkań wzrośnie z 0,81 zł do 0,85 zł od 1 mkw.

Czternastka nie dla każdego seniora. Blisko 1 mln emerytów nie zobaczy ani złotówkiCzternastka nie dla każdego seniora. Blisko 1 mln emerytów nie zobaczy ani złotówkiCzytaj dalej

Przedsiębiorcy wykorzystujący budynki do udzielania świadczeń zdrowotnych muszą liczyć się z koniecznością przekazania 4,06 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej w ramach podatku od nieruchomości (obecnie 4,87 zł). Z kolei stawka od gruntów związanych z prowadzeniem działalności wyniesie 0,99 zł za 1 mkw. (obecnie 0,95 zł).

W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej górna granica podatku od nieruchomości wyniesie 24,84 zł za 1 mkw. (obecnie 23,90 zł). To właśnie posiadacze firm najbardziej odczują przyszłoroczną podwyżkę podatku od nieruchomości – w ich przypadku stawka wzrośnie aż o 0,94 zł na 1 mkw.

Weronika Nazarkiewicz, ekspertka podatkowa z kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, zwróciła uwagę, że przyszłoroczna podwyżka stawek może pogrążyć finansowo niektóre firmy i wspólnoty mieszkaniowe, które w dalszym ciągu mierzą się z koronakryzysem.

Banki prześcigają się w zachęcaniu. W ING, mBank czy Pekao już dawno nie było tak atrakcyjnieBanki prześcigają się w zachęcaniu. W ING, mBank czy Pekao już dawno nie było tak atrakcyjnieCzytaj dalej

Ostatnie zdanie w sprawie podatku od nieruchomości należy do gmin

To nie pierwszy raz, kiedy Ministerstwo Finansów zdecydowało się na podwyższenie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. W tym roku płatnicy mieli do czynienia ze wzrostem należności o 1,8 proc.

W przyszłym roku czeka na nich podwyżka aż o 3,9 proc. Skąd taki duży skok? Wysokość podatku od nieruchomości odpowiada bowiem wskaźnikowi inflacji, który został zarejestrowany w pierwszym półroczu 2020 r.

Ostateczna decyzja w sprawie wysokości podatków i opłat lokalnych (w tym podatku od nieruchomości) należy do gmin i samorządów. Ich wartość nie może przekraczać górnego progu wskazanego przez ministra finansów. Jednak TVN24 podaje, że władze lokalne zazwyczaj decydują się na obciążenie płatników najwyższymi stawkami, jakie dopuszcza resortowe obwieszczenie.

Poczta Polska podjęła ważną dla klientów decyzję. Wkroczy nawet na tereny parafiiPoczta Polska podjęła ważną dla klientów decyzję. Wkroczy nawet na tereny parafiiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niestety nikt się nie uchroni. Będziesz płacić nawet 900 złotych rocznie, wprowadzają najbardziej fatalny podatek
2. Dlaczego warto jeść śliwki? Powodów jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać
3. Nawet 74 tys. Polek może załapać się na dodatkowe pieniądze. Trzeba tylko pilnować terminów

Nie tylko podatek od nieruchomości poszybuje w górę

Podatek od nieruchomości znalazł się na długiej liście należności, których stawki w przyszłym roku wzrosną. W 2021 r. zwiększeniu ulegnie np. abonament RTV. Kwota, którą trzeba będzie przekazać za odbiornik radiofoniczny wzrośnie 50 gr w skali miesiąca (z 7 zł do 7,50 zł).

Wicepremier wygadał się podczas wywiadu. W czwartek nowe obostrzenia, znamy już planyWicepremier wygadał się podczas wywiadu. W czwartek nowe obostrzenia, znamy już planyCzytaj dalej

Natomiast w przypadku telewizora bądź pakietu „radio plus telewizor” trzeba liczyć się z podwyżką 1,80 zł (z 22,70 zł do 24,50 zł). Poza podatkiem od nieruchomości wzrośnie także górny limit podatku od psa (ze 125,40 zł do 130,30 zł). Jego ostateczna wysokość jest również ustalana przez gminy.

Rok 2021 upłynie nie tylko pod znakiem wyższych podatków, ale i nowych podatków. Już 1 stycznia do pokaźnego katalogu należności dołączy tzw. opłata cukrowa. Również od początku przyszłego roku spółki komandytowe i jawne będą zobowiązane do płacenia podatku CIT.

Popularna aktorka TVP reklamuje ubrania z Biedronki. Sieć rusza z wyjątkową ofertą na jesień z produktami z wyższej półkiPopularna aktorka TVP reklamuje ubrania z Biedronki. Sieć rusza z wyjątkową ofertą na jesień z produktami z wyższej półkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niecodzienne nagranie z Agatą Dudą wywołało skrajne emocje. "Szkoda, że nie miała Pani świadomości"
  2. Uratowało go salto. Kierująca pomyliła gaz z hamulcem
  3. Sprawdź portfel, może się okazać, że twój banknot 10-złotowy jest wart setki złotych. Wystarczy jeden szczegół
  4. Pokrzywdzeni przez ZUS. Oburzające historie podczas badania, lekarze orzecznicy nie przebierają w słowach
  5. Dzisiaj protest uczniów, uczniowie boją się o swoich dziadków i babcie. Do szkoły albo czarno albo wcale
  6. Zupełnie nieznane, cudowne zastosowanie soku z żurawiny. Jest zbawienny przy bardzo poważnej dolegliwości
Wszystkich świętych 2020 inne niż wszystkie. Rząd ma nowy plan, w grze dodatkowe wolneWszystkich świętych 2020 inne niż wszystkie. Rząd ma nowy plan, w grze dodatkowe wolneCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News