domy-wikimedia-Grzegorz W. Tężycki
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 10 Lutego 2020

Tak wielkiej podwyżki podatku od nieruchomości jeszcze nie było. Przygotuj się na spore wydatki

W tym roku stawki podatku od nieruchomości są rekordowe, a właściciele domów i lokali firmowych będą musieli już niedługo zapłacić pierwszą ratę. Wiele zależy jednak od samorządów, przedsiębiorcy z Warszawy i Gdańska będą musieli zapłacić najwięcej. W przypadku posiadania 80-metrowego lokalu, trzeba będzie odprowadzić około dwa tys. złotych.

Podatek od nieruchomości

Właściciele nieruchomości już 15 marca są zobowiązani odprowadzić jedną z czterech rat podatku od nieruchomości. Stawki w tym roku są rekordowe, wyniosą maksymalnie 81 groszy za metr kwadratowy, podczas gdy 9 lat temu wynosiły tylko 67 groszy.

Kolejna sieć sklepów podwyższa wynagrodzenia pracownikom. Będą zarabiać teraz prawie 4 tys.złotychKolejna sieć sklepów podwyższa wynagrodzenia pracownikom. Będą zarabiać teraz prawie 4 tys.złotychCzytaj dalej

Właściciel 100-metrowego domu będzie więc zobowiązany zapłacić razem 81 zł. Przedsiębiorcy muszą się jednak przygotować na dużo większe wydatki. Znaczenie ma również, gdzie lokal się mieści. “Maksymalna stawka podatku za lokale i budynki firmowe oraz ich części to 23,90 zł za metr kw. To znaczący wzrost - jeszcze w 2019 r. przedsiębiorcy płacili stawkę 23,47 zł, a w 2011 - 21,05 zł” - podaje Money. Przedsiębiorca, który posiada 80-metrowy lokal, będzie musiał zapłacić maksymalnie 1912 zł.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

Podatek od nieruchomości komercyjnych

Pomimo, że górna granica podatku jest ustalana przez Ministerstwo Finansów, to ostateczne stawki są regulowane przez samorządy. Władze w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Szczecinie postanowiły wprowadzić maksymalne stawki. W tych miastach właściciele prywatnych domów zapłacą 81 groszy za metr, natomiast przedsiębiorcy 23,90 zł.

W przypadku niektórych samorządów zdecydowano się na dużo niższe podatki od nieruchomości. Na przykład w Lublinie podatek od domów prywatnych będzie wynosił 79 groszy za metr, a od lokali firmowych 23,18. Jeszcze mniejsze koszty poniosą mieszkańcy Krosna, którzy odprowadzą 75 groszy od metra własnego domu oraz 21,92 zł od firmowego budynku.

“Maksymalne stawki podatkowe na kolejny rok powinny wzrosnąć o wartość wskaźnika inflacji z pierwszego półrocza. Oznacza to, że stawki na 2020 r. zostaną podniesione o poziom inflacji z okresu styczeń-czerwiec 2019 r.” - wyjaśniają eksperci z portalu Rynek Pierwotny, jak cytuje Money.

Najwyższe podwyżki podatku od nieruchomości od pięciu lat

W tym roku podwyżki maksymalnego podatku od nieruchomości są najwyższe od pięciu lat. Sytuacja finansowa samorządów decyduje o tym, jakie widełki podatkowe wyznaczą. Warto zaznaczyć, że podatek od nieruchomości stanowi dla nich jedno z kluczowych źródeł przychodów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  2. Niezwykle rzadki przypadek. W ustach 25-latki zaczęły rosnąć włosy [FOTO]
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News