Podatek od deszczu nie musi być aż tak dotkliwy
Pixabay/kdzwonek
Autor Maria Glinka - 27 Sierpnia 2020

Jest już sposób na zmniejszenie nowego podatku. Dzięki jednej rzeczy zapłacisz nawet 10 razy mniej

Podatek od deszczu wzbudza coraz więcej kontrowersji. Do opłaty mają zostać pociągnięci nie tylko właściciele nieruchomości, ale i gospodarstwa domowe. Jednak prezes Wód Polskich wskazuje, że istnieje jeden sposób, dzięki któremu opłata może być nawet 10 razy niższa.

Rozszerzenie podatku od deszczu

Podatek od deszczu w nowym kształcie proponuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w projekcie nowelizacji ustawy o zwalczaniu skutków suszy. Zgodnie z założeniami poszerzy się katalog podmiotów, które będą musiały zapłacić za zmniejszoną retencję wody.

Geolodzy potwierdzają, czeka nas gorączka złota. Olbrzymie złoża kruszcu w PolsceGeolodzy potwierdzają, czeka nas gorączka złota. Olbrzymie złoża kruszcu w PolsceCzytaj dalej

Obecnie podatek od deszczu przekazują przede wszystkim właściciele supermarketów, które zajmują dużą powierzchnie. Po zmianach do opłaty zostaną pociągnięci też właściciele mniejszych działek (600 mkw.), którzy zabudowali teren w 50 proc.

Ile trzeba będzie przekazać w ramach podatku od deszczu?

Resort postuluje, aby gospodarstwa domowe płaciły od 25 do 225 zł rocznie za mniejszą retencję wody. Opłata może być jednak zdecydowanie niższa, jeżeli właściciel zdecyduje się na samodzielne gromadzenie deszczówki. W tym celu należy zainstalować nawet najprostsze urządzenie np. beczkę. Przemysław Daca, prezes Wód Polskich szacuje, że dzięki temu można przechwycić ok. 30 proc. opadów spływających na działki. Do montowania urządzeń ma zachęcać niższy podatek od deszczu.

Ważne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuWażne zmiany dla emerytów. Ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniuCzytaj dalej

- Wówczas ta opłata się zmniejsza dziesięciokrotnie. W skali roku opłata wyniesie 25 zł, czyli miesięcznie 2 zł - tłumaczył Daca.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków, pojawiły się ścisłe wytyczne. Chodzi o szczepionki
2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić
3. Dziennikarka "Pytanie na śniadanie" natychmiast wyrzucona na bruk. Ujawnia porażającą prawdę nt. pracy w TVP, nikt się nie spodziewał

Podatek od deszczu metodą walki z suszą i betonowaniem terenów

Prezes Wód Polskich przyznał, że nowe przepisy dotyczące podatku od deszczu mają nie tylko zachęcić obywateli do samodzielnej walki z negatywnymi skutkami suszy, ale również zniechęcać inwestorów do zabudowywania terenów.

- Mamy zabetonowane miasta, drogi, autostrady, ekspresówki. Cały problem polega na tym, że woda nam bezproduktywnie z tych betonowanych powierzchni spływa do kanalizacji, z kanalizacji do rzek i rzekami odpływa do Bałtyku - oznajmił Daca.

Waloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiWaloryzacja emerytur 2021. Znamy już kwotę podwyżkiCzytaj dalej

Radio Zet przekazuje, że obecnie udaje się zatrzymać ok. 6,5 proc. Nowelizacja ustawy ma sprawić, że retencja osiągnie poziom ok. 15 proc. Projekt dokumentu trafi pod obrady Sejmu już we wrześniu tego roku. Przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka kompromitacja TVP. W trakcie wczorajszego meczu kibice zobaczyli coś, co odebrało im mowę, wielka wpadka (FOTO)
  2. Zostały 4 dni, Zakopane podjęło decyzję. Wprowadzają zakaz, inaczej się nie dało
  3. Monika Zamachowska podzieliła się informacjami o swoim nieszczęściu. Gwiazda bardzo cierpi przez pandemię
  4. Nowe wytyczne WHO odnośnie noszenia maseczek. Nie wszyscy powinni je nosić
  5. Nadchodzą duże zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania
  6. Wypij ją zaraz po przebudzeniu, po 2 tygodniach zobaczysz oszałamiające efekty. Koniecznie pamiętaj o 1 zasadzie
Policja oraz ITD otrzymają nowe uprawnienia. Ale kierowcy wcale nie będą na tym stratniPolicja oraz ITD otrzymają nowe uprawnienia. Ale kierowcy wcale nie będą na tym stratniCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News