Podatek od deszczu już w 2021 r.
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 4 Grudnia 2020

Ci w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatek

Podatek od deszczu poważnie nadszarpnie finansów Polaków. Do opłaty będą pociągnięci zarówno mieszkańcy domów, jak i bloków. Według rządowych wyliczeń należność od domu jednorodzinnego ma wynosić ok. 900 zł, a mieszkania spółdzielczego - ok. 700 zł w skali roku. Pieniądze pobrane w ramach daniny mają wspomóc walkę z negatywnymi skutkami suszy.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Dlaczego władza zdecydowała się na podatek od deszczu
 • W kogo należność uderzy najbardziej
 • Jakie będą stawki opłaty w zależności typu zabudowy

Podatek od deszczu do rozszerzenia

Podatek od deszczu to kolejna opłata, która zadebiutuje w nowej formule już 1 stycznia 2021 r. Głównym celem daniny jest zapobieganie dotkliwym efektom suszy i walka z pokrywaniem każdego wolnego terenu betonem. Z uwagi na nieefektywność dotychczasowych zapisów władza postanowiła rozszerzyć krąg podmiotów zobligowanych do podatku od deszczu. Praktycznie nikt nie uchroni się przed opłatą.

Dotychczas podatek od deszczu dotyczył właścicieli nieruchomości o powierzchni większej niż 3,5 tys. mkw., którzy zabudowali co najmniej 70 proc. terenu. Nowelizacja zasad zakłada, że do płatności zostaną pociągnięci wszyscy, którzy posiadają działki o powierzchni przynajmniej 600 mkw., zabudowane w 50 proc.

Jeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

Co należy rozumieć przez pojęcie „zabudowany”? Wprost wskazuje, że podatek od deszczu będzie dotyczył nie tylko działek, na których postawiono domy. Należność trzeba będzie przekazywać również od powierzchni parkingowych, terenów z garażami czy wiatami z kostką brukową. Gazeta Wrocławska wyliczyła, że katalog podatników zwiększy się tym samym dwudziestokrotnie.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Zakupy w Lidlu i Biedronce zupełnie inne. Świąteczne zmiany
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Podatek od deszczu na barkach samorządów. Jakie będą stawki dla mieszkańców domów i bloków?

Na wadliwość wprowadzanych przepisów zwracały uwagę samorządy, które będą odpowiedzialne za pobieranie podatku od deszczu. Pojawiły się nawet apele o wstrzymanie prac nad nowelizacją. Wśród argumentów przeciwko zaostrzeniu zasad pojawiła się koncepcja, że rozszerzony podatek od deszczu to „żadna walka z betonozą”, a jedynie kolejna obowiązkowa należność, która ma niwelować braki w budżecie obarczonym ogromnym deficytem.

Wciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złWciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złCzytaj dalej

Głos w sprawie zapowiadanej opłaty zabrał także Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Ekspert zaznaczył, że podatek od deszczu może okazać się dla rodzin dodatkowym obciążeniem w tych trudnych czasach pandemii.

- [Podatek od deszczu – przyp. red.] obejmie tysiące właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych. I uderzy głównie w mieszkańców nowych osiedli, gdzie deweloperzy zabudowali i wybrukowali każdy skrawek ziemi. Dotknie szkoły czy szpitale - wyliczył Wójcik.

Biedronka podjęła kluczową decyzję przed świętami. Nasze zakupy mogą ulec sporej zmianieBiedronka podjęła kluczową decyzję przed świętami. Nasze zakupy mogą ulec sporej zmianieCzytaj dalej

Przedstawiciel ZMP podkreślił, że ściąganie podatku od deszczu to zaawansowane przedsięwzięcie, które będzie wymagało od samorządów ogromnego wysiłku i odpowiedniego zaplecza finansowego. - Będą musiały zinwentaryzować działki i wyliczyć podatek. Wymaga to gigantycznego nakładu pracy - przyznał.

Zdaniem eksperta podatek od deszczu od jednorodzinnego domu z garażem będzie oscylował w granicach 900 zł w skali roku. Natomiast osoby z mieszkań spółdzielczych będą musiały przekazać ok.700 zł.

Na ogromne wydatki powinny przygotować się natomiast instytucje. Wójcik wyliczył, że szkoła z boiskiem i parkingiem będzie musiała oddać w ramach podatku od deszczu nawet 90 tys. zł tylko w ciągu jednego roku.

Rzeczpospolita przypomina, że podatek od deszczu będzie można zredukować do niższej kwoty. Warunkiem jest jednak korzystanie z urządzenia do retencji wody np. w ramach programu „Moja Woda”.

Urządzenie wciągnęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?Urządzenie wciągnęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?Czytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
 2. 90-latka pierwszą osobą na świecie zaszczepioną przeciwko COVID-19
 3. Stracił prawo jazdy w rekordowym tempie. Policja ukarała pirata drogowego
 4. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 5. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 6. Rzecznik rządu przerwał milczenie ws. słów Rydzyka o pedofilii
 7. Nie żyje legenda światowego sportu. Pokonała go straszliwa choroba
ING w ogromnych tarapatach. Klienci mają powody do niepokojuING w ogromnych tarapatach. Klienci mają powody do niepokojuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News