Podatek od darowizny
Obraz Jill Wellington z Pixabay
Autor Maria Glinka - 23 Grudnia 2020

Rodzina przeleje Ci pieniądze na Święta, a Ty zapłacisz spory podatek. Grożą Ci też inne konsekwencje

Podatek od darowizny to najmniej przyjemny aspekt podarunków od rodziny. Jednak warto pilnować finansów, ponieważ za niezgłoszenie darowizny mogą grozić poważne konsekwencje. Z uwagi na zbliżające się święta Bożego Narodzenia przedstawiamy podstawowe zasady związane z pojęciem darowizny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od darowizny
  • Jakie są stawki oraz kwoty wolne od podatku
  • Jakie konsekwencje czekają na osoby, które nie zgłoszą darowizny

Podatek od darowizny w zależności od grupy

Podatek od darowizny dotyczy każdorazowego zbycia praw majątkowych. Business Insider Polska podaje, że przedmiotem darowizny może być także prawo niemajątkowe, pod warunkiem że stanowi wartość dla którejkolwiek ze strony umowy.

System opodatkowania bazuje na czterech grupach. Zarówno stawka daniny, jak i kwota wolna od podatku od darowizny jest uzależniona od tego, do której kategorii należy osoba obdarowywana.

Pierwsza to tzw. grupa 0, do której należą: małżonek, rodzeństwo, zstępni (czyli m.in. syn, wnuki, prawnuki), wstępni (czyli m.in. matka, ojciec, dziadkowie, pradziadkowie), ojczym, macocha oraz pasierb. Kategoria 1 uwzględnia w sobie grupę 0 oraz teściów, zięcia oraz synową. Natomiast grupa 2 to rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa małżonków, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie innych zstępnych. Do kategorii trzeciej należą wszystkie osoby nieuwzględnione w poprzednich grupach.

Portal money.pl tłumaczy, że wysokość podatku od darowizny zależy od kwoty przekroczenia. Wyznaczono trzy progi podatkowe: pierwszy - do 10 278 zł, drugi - od 10 278 zł do 20 556 zł oraz trzeci - ponad 20 556 zł. Osoba z pierwszej grupy podatkowej np. małżonek musi odprowadzić kolejno 3 proc. (jeżeli kwota darowizny przekracza pierwszy próg) , 5 proc. (drugi próg) lub 7 proc. (trzeci próg). Podatnik z drugiej grupy podatkowej np. siostra matki powinna przekazać podatek od darowizny rzędu 7 proc. jej wartości (jeżeli kwota darowizny przekracza pierwszy próg), 9 proc. (drugi próg) oraz 12 proc. (trzeci próg). Osoby z trzeciej grupy są narażone na najwyższe stawki podatku od darowizny: 12 proc. (jeżeli kwota darowizny przekracza pierwszy próg), 16 proc. (drugi próg) oraz 20 proc. (trzeci próg). Warto odnotować, że w tym roku rozszerzono krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn o duże grono obywateli.

Jarosław Kaczyński złożył Polakom życzenia świąteczne. Co powiedział prezes PiS?Jarosław Kaczyński złożył Polakom życzenia świąteczne. Co powiedział prezes PiS?Czytaj dalej

W przypadku 1 grupy podatkowej kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł. Przekroczenie sumy 7 276 zł w przypadku 2 grupy podatkowej wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku od darowizny. Dla 3 grupy wyznaczono próg 4 902 zł. W celu sprawdzenia, czy przekazane środki nie przewyższają kwoty wolnej od podatku należy wziąć pod uwagę wszystkie darowizny od tej samej osoby z 5 lat.

Podatek od darowizny - procedura zwolnienia

Jednak warto pamiętać, że zwolnienie z podatku od darowizny nie następuje automatycznie. Uniknięcie opodatkowania jest możliwe poprzez przedłożenie stosownego zaświadczenia do Urzędu Skarbowego. Nieprzekraczalnym terminem, w którym dokument musi zostać dostarczony jest 6 miesięcy od momentu otrzymania darowizny.

Przed całkowitym podatkiem może uchronić się tylko osoba z grupy 0 bez względu na wartość podarunku. Oznacza to, że darowizna w ramach świątecznego prezentu od rodziców jest zwolniona z podatku. Obdarowywany, który otrzymał więcej niż 9 637 zł nie musi dostarczać do skarbówki druku SD-Z2.

Jednak sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy do czynienia z darowizną w postaci środków pieniężnych. Jeżeli łączna wartość darowizny jest wyższa niż 9 637 zł to przekazanie pieniędzy musi być udokumentowane. W tym celu niezbędne jest posiadanie dowodu przekazania na rachunek płatniczy nabywcy lub jego rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Niezgłoszony podatek od darowizny może prowadzić do poważnych konsekwencji

Należy pamiętać, że poza jednym wyjątkiem omówionym powyżej zgłoszeniu podlega każda darowizna. Nieprzekazanie wniosku organom jest interpretowane jako oszustwo skarbowe.

Podatnik, który nie zgłosił nabycia darowizny może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej. Kara może wynosić od 3 do 20 proc. wartości darowizny. Jej ostateczna wysokość zależy od tego, o ile przekroczono limit wyznaczony dla danej grupy podatkowej. Pod uwagę brany jest także stopień pokrewieństwa.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Policja gotowa do wigilijnych kontroli. Funkcjonariusze i do ciebie mogą wpaść z wizytą
  2. Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handlu
  3. Polacy masowo przerzucają się na gotówkę. Skąd takie zachowanie?
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News