Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że nie ma podstaw do złagodzenia warunków, pod którymi nie obowiązuje nas podatek od darowizny.
Pxhere CC0
Autor Julian Bakuła - 22 Sierpnia 2020

Lepiej przelej krewnemu pieniądze na konto. W przeciwnym razie skarbówka weźmie cię pod lupę

Mimo że podatek od darowizny nie obowiązuje w obrębie rodziny, fiskus wykorzystuje nieprawidłowości w procedurze przekazywania darowizny i wielu przypadkach nalicza taki podatek. Te poczynania wzbudził ostatnio kontrowersje w związku z orzeczeniem sądowym krytykującym takie postępowanie urzędu skarbowego i nazywającym je "oderwanym od realiów życia formalizmem". Teraz jednak Ministerstwo Finansów bierze stronę fiskusa. Czy urząd skarbowy może pobierać podatek od darowizny w rodzinie?

Podatek od darowizny w rodzinie nie obowiązuje, ale...

Jak pisaliśmy na Biznes Info, w ostatnim czasie uwagę mediów przykuły praktyki fiskusa, który pomimo tego, że podatek od darowizny nie jest naliczany w obrębie rodziny, w wielu przypadkach znajduje sposoby, żeby obciążyć podatkiem tego typu transakcje. Rzeczpospolita opisała przypadek matki, która przekazała synowi darowiznę w kwocie 32 tys. zł. Odwiedzając wspólnie bank wypłacili oni pieniądze z rachunku matki, które zostały następnie wpłacone na rachunek syna. Mimo że cała transakcja trwała zaledwie 3 minuty, fiskus uznał, że nie zostały dopełnione wymogi proceduralne, zgodnie z którymi darowizna powinna zostać przelana bezpośrednio z jednego rachunku na drugi.

"Nie nastąpił przelew środków pieniężnych bezpośrednio z rachunku bankowego matki na rachunek syna ze wskazaniem tytułu przelewu jako darowizny" - tłumaczył urząd skarbowy. Wobec tego fiskus naliczył podatek od darowizny. To stanowisko skrytykował jednak sąd, do którego zwrócili się matka z synem, orzekając, że zakwestionowanie ich prawa do zwolnienia z podatku było bezzasadne. Także z innych wyroków wynika, że odmowa zwolnienia z podatku ze względu na to, że wpłaty na konto nie dokonał darczyńca "prowadzi do całkowicie oderwanego od realiów życia formalizmu dowodowego, kłócącego się z zasadą budowy zaufania do organów państwa". Wydawało się, że to stanowisko wyznaczy bieg przyszłych tego typu spraw. Teraz jednak okazuje się, że Ministerstwo Finansów stanęło w tej kwestii po stronie fiskusa.

Przykre wieści dla tysięcy emerytów. Minister Ardanowski nie pozostawia złudzeńPrzykre wieści dla tysięcy emerytów. Minister Ardanowski nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy każdego Polaka
2. Leżysz na plaży i nawet nie wiesz jakie skarby kryją się pod piaskiem. Poszukiwacze potrafią się obłowić
3. Szokujące słowa Daniela Martyniuka. "Zniszczyć rząd". Ujawniamy, dlaczego tak powiedział

MF: podatek od darowizny obowiązuje, jeśli nie dokonało się jej zgodnie z procedurami

Jak podaje Business Insider, Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że nie ma podstaw, żeby łagodzić warunki, pod którymi nie obowiązuje nas podatek od darowizny. Pieniądze z rachunku darczyńcy powinny zostać przekazane bezpośrednio na konto odbiorcy darowizny. Ta procedura ma na celu zapewnienie szczelności systemu podatkowego i uniemożliwienie nieudokumentowanego przepływu dużych sum pieniędzy. "Rozwiązania te są instrumentem o charakterze prewencyjnym do legalizowania przychodów nieznajdujących pokrycia w źródłach ujawnionych lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych, niezgłoszonych do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a także dokumentowania fikcyjnych lub niezgłoszonych w terminie darowizn" - czytamy na portalu Business Insider argumenty Ministerstwa Finansów.

Według Ministerstwa Finansów bez odpowiedniego nadzoru, któremu służy wspomniana procedura przekazywania pieniędzy z konta na konto wraz ze stosowną adnotacją, mogłoby dochodzić do nadużyć, polegających na legalizowaniu nieujawnionych dochodów pod pozorem fikcyjnych darowizn lub na unikaniu opodatkowania darowizn przekazywanych między osobami, które nie należą do tej samej rodziny. Jak podaje Business Insider, resort finansów zasygnalizował jednak zarazem, że poglądy wynikające z orzecznictwa sądowego w tego typu kwestiach i sprawach będą brane pod uwagę przy analizie zasadności ewentualnego dalszego uszczelnienia systemu podatkowego.

Banki wyciągają ręce po nasze pieniądze? Oszczędności zagrożone nową opłatąBanki wyciągają ręce po nasze pieniądze? Oszczędności zagrożone nową opłatąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Lewandowski przyłapany w łóżku po finale Ligi Mistrzów. Nie do wiary, z kim spędził ostatnią noc (FOTO)
  2. Sceny jak z filmu. W Tatrach padły strzały. Polak miał przy sobie broń
  3. Polacy ruszyli po zwolnienia lekarskie. Ale wcale nie do internisty
  4. ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpnia
  5. Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacić
  6. Lidl oficjalnie potwierdził, zacznie się w piątek. Już ruszyła kampania, wszystko do wyczerpania zapasów
Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkościBiedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkościCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News