Podatek od usług cyfrowych miał już wejść jakiś czas temu. Ale ostatecznie udało się go zablokować
By Adam-dalekie-pole - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20846564
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Stycznia 2020

Kolejny podatek ma wyrównać szanse. Minister finansów wyjaśnia, kogo on dotknie

Podatek od firm cyfrowych w końcu zostanie wprowadzony? Tego by chciał minister finansów Tadeusz Kościński, który powiedział podczas debaty o planie opodatkowania firm takich jak Airbnb. Zdaniem szefa resortu finansów takie firmy niszczą rynek, bo konkurują z przedsiębiorstwami, które płacą podatki, co sprawia, że ich zyski są mniejsze.

Podatek cyfrowy w Polsce?

O sprawie podatku cyfrowego informuje money.pl, które powołuje się na “Financial Times”. Minister finansów Tadeusz Kościński wyjaśnił, że chce dać obywatelom wynajmującym lokale możliwość opłacania obowiązujących podatków. Szef resortu stwierdził, że dzięki systemowi można by sprawdzić, ile osób jest zaangażowanych w system wynajmu mieszkań.

- Jeśli mamy się upewnić, że każdy, kto wynajmuje swoje mieszkania w gospodarce dzielenia się, płaci swoją uczciwą część podatku, to także ludzie, którym płacą - bo Airbnb jest częścią łańcucha wartości - powinni płacić również - powiedział w Londynie Kościński, cytowany przez money.pl.

- W przeciwnym razie [takie firmy - przyp. red.] zakłócają rynki. Firmy z siedzibą w Polsce płacą podatki, więc ich marże są niższe - zwrócił uwagęszef resortu finansów cytowany przez money.pl. Sytuację, w której część firm musi płacić podatek, a niektóre nie, ocenił jako "niesprawiedliwą”.

Starsi pracownicy do zwolnienia? Przez nowe zmiany rządu mogą stracić pracęStarsi pracownicy do zwolnienia? Przez nowe zmiany rządu mogą stracić pracęCzytaj dalej

Problematyczny podatek

Podatek od usług cyfrowych sprawia sporo kłopotów Unii Europejskiej, która nie może się porozumieć w tym temacie. W związku z tym Polska podjęła decyzję, aby oczekiwać na efekt negocjacji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Minister finansów oświadczył, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w dyskusji w OECD. Ale jeżeli negocjacje będą zbyt wolne albo ich wynik będzie niewykonalny dla naszego kraju, to rząd będzie pracował nad własną koncepcją. Podczas debaty Kościński zapewniał też, że nie chce, aby podatek był taki sam dla wszystkich firm cyfrowych. Wolałby indywidualne podejście do przedsiębiorstw.

- Wolałbym usiąść z Airbnb, Google, Amazon i wszystkimi innymi i powiedzieć: wiesz, że musisz płacić podatek w Polsce, inaczej nie będzie dróg, policji, szkół. To oczywiste, że musisz płacić podatek, więc ile jesteś gotów zapłacić? - wyjaśnił cytowany przez money.pl Kościński.

Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

Airbnb odpowiada

Co na to Airbnb, które znalazło się na celowniku ministra? - Przestrzegamy zasad i płacimy cały podatek, który jesteśmy winni w miejscach, w których prowadzimy działalność; jest to prawdą, ponieważ odpowiednie przepisy obowiązują dziś i pozostaną w mocy niezależnie od przepisów, które będą obowiązywać w przyszłości - wyjaśnia na łamach money.pl Airbnb w kontrze do pomysłu ministra finansów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  2. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  3. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News