Podatek cyfrowy
praca własna
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Lipca 2020

Minister finansów zgadza się na nowy podatek. Ujawnił już nawet, kiedy opłata wejdzie w życie

Podatek cyfrowy to jedna z opłat, o których wejściu w życie mówi się nie od dziś. Minister finansów nie tylko jest na "tak", jeśli idzie o wprowadzenie nowej opłaty, ale także wskazuje, kiedy nowy podatek miałby w końcu zacząć obowiązywać.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, zarówno na poziomie OECD, jak i na poziomie Unii Europejskiej, toczy się debata na temat celowości, możliwości oraz konsekwencji wprowadzenia nowego rodzaju podatku, tzw. podatku od usług cyfrowych. Geneza tego przedsięwzięcia wywodzi się z obserwacji, że współczesne systemy podatkowe bazują na zasadach opracowanych ok. 100 lat temu, kiedy prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium danego państwa, w większości przypadków, nierozłącznie wiązało się z konieczności posiadania obecności fizycznej w tym państwie.

Biedronka rozdawała od ręki 200 zł, a po czasie 5 razy tyle. Program trafił do kosza, wiemy dlaczegoBiedronka rozdawała od ręki 200 zł, a po czasie 5 razy tyle. Program trafił do kosza, wiemy dlaczegoCzytaj dalej

Czasy się jednak zmieniają i każdego roku powstają coraz to nowe modele biznesowe – bazujące na usługach cyfrowych świadczonych przez sieć Internet. Wskazuje się, że w wielu z takich modeli konsument – końcowy użytkownik – poprzez działania podejmowane w interfejsach cyfrowych, będąc źródłem i odbiorcą danych cyfrowych, stanowi źródło wartości ekonomicznej dla przedsiębiorstw takie usługi świadczących - czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Mówiąc najogólniej podatek miałby dotyczyć największych gigantów, którzy odnotowują ogromne zyski w Europie przy jednoczesnym płaceniu groszowych podatków. Chodzi głównie o tzw. "wielką czwórkę": Amazon, Apple, Google i Facebook.

W Polsce rozmowy na ten temat zaczęły się w 2018 roku, ale szybko się zakończyły, ponieważ pomysł spotkał się ze stanowczym sprzeciwem Stanów Zjednoczonych. Według danych Interii, taki podatek obowiązuje we Francji i w Danii. W Czechach, Austrii i we Włoszech zobowiązanie funkcjonuje w ograniczonej formie, co zmieni się zaraz po wprowadzeniu podatku przez UE.

Kapitalna akcja w Lidlu, ale tylko do jutra. Śpiesz się, 6 butelek dostaniesz za darmoKapitalna akcja w Lidlu, ale tylko do jutra. Śpiesz się, 6 butelek dostaniesz za darmoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Andrzej Duda wycofuje się z emerytalnych obietnic? Poszło o pieniądze"

W związku z kryzysem gospodarczym, państwa i wspólnoty zaczęły szukać nowych źródeł dochodu. Komisja Europejska wyszła z inicjatywą utworzenia funduszu EU Next Generation, który operowałby budżetem w wysokości 750 mld euro, przeznaczonym na walkę ze skutkami światową epidemią koronawirusa.

Jak podaje Interia, fundusz ma być zasilony przez dług zaciągnięty na 40-50 lat. Państwa członkowskie zostały w związku z tym wezwane do znalezienia źródeł finansowania unijnego budżetu. Oprócz podatku cyfrowego politycy dostrzegają potencjał m.in. we wprowadzeniu podatku od tworzyw sztucznych, czy transakcji finansowych.

Wiadomo dokąd Duda pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Kierunek jednych zaskakuje, a drugich śmieszyWiadomo dokąd Duda pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Kierunek jednych zaskakuje, a drugich śmieszyCzytaj dalej

- Prawdopodobnie jako pierwszy wprowadzany będzie podatek cyfrowy, drugi od węglowego śladu, potem opłata od dostęp do wspólnego rynku. Podatki nie są kompetencją UE, więc wszystkie 27 państw musi zgodzić się co do podatku - stwierdził Zsolt Darvas, badacz z brukselskiego Instytutu Bruegel podczas konferencji PIE.

Platformy cyfrowe najmniej odczuły kryzys związany z światową epidemią. W tym przypadku doszło do sytuacji odwrotnej - można mówić o tym, że firmy działające internetowo wzbogaciły się, ponieważ większość aspektów życia przeniosło się właśnie do sieci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczyła chwila nieuwagi. Roczny chłopczyk wypadł z okna na 4 piętrze bloku.
  2. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Najlepsza od wielu lat wiadomość z polskich lasów. Elżbieta i Tomasz przekazali piorunujące wieści
Co z bonem 500 plus? Nie jest to teraz takie proste, podano jednak w końcu ważną datęCo z bonem 500 plus? Nie jest to teraz takie proste, podano jednak w końcu ważną datęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News