podatek cukrowy
Flickr/Clemens v. Vogelsang
Autor Komunikaty prasowe - 20 Grudnia 2019

Rząd będzie kazał płacić więcej za niektóre produkty. Twierdzi, że to dla naszego dobra

Podatek cukrowy wejdzie w życie od przyszłego roku. Rząd w ten sposób próbuje walczyć z nadwagą i otyłością, które są coraz większym problemem w naszym kraju. “Powstał projekt, który przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących” - podaje Bankier.pl.

Podatek cukrowy będzie motywował do zdrowego stylu życia?

Podatek cukrowy wejdzie w życie od przyszłego roku. Projekt ustawy w sprawie zmiany niektórych ustaw związanych z promowaniem prozdrowotnych wyborów Polaków został już rozpatrzony przez Komitet Społeczny Rady Ministrów. Zakłada on dodatkową opłatę w przypadku napojów z dodatkiem monosacharydów, oligosacharydów, disacharydów, środków spożywczych, które zawierają te substancje, a także substancje słodzące, (o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008), tauryny, guarany, kofeiny, jak również napoje alkoholowe o małej objętości (do 300 ml) oraz na reklamę suplementów diety, jak podaje Bankier.pl. W 2020 roku, tylko przez 3 kwartały, ponieważ planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 kwietnia 2020 r., wysokość wpływów z opłat wyniesie 2,3 mld zł.

"Wysokość wpływów w kolejnych latach może być wyższa niż przewidziana na 2020 r., z uwagi na obserwowane tendencje wzrostowe sprzedaży produktów i usług objętych opłatą. Należy jednocześnie spodziewać się również zmniejszenia popytu związanego ze wzrostem cen" - dodano.

Fatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiFatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiCzytaj dalej

Wpływy zostaną przekazane na świadczenia zdrowotne

Z projektu wynika, że 98 proc. wpływów z opłat zostanie przekazane do NFZ i ze środków tych będą finansowane świadczenia opieki zdrowotnej. Pozostałe 2 proc. pozostanie w rękach ministra finansów i zostaną z tego pokryte koszty administracyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. W Zakopanem pojawili się "turyści", których kwarantanna nie obejmuje. Niezwykły widok ucieszył mieszkańców

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News