Podatek cukrowy podniesie ceny napoi
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 21 Stycznia 2020

Napoje będą droższe nawet o 1,40 zł od sztuki. Lepiej już zaciskać pasa

"Promocja wyborów prozdrowotnych" - pod takim hasłem między innymi forsowany jest tzw. podatek cukrowy, który z inicjatywy rządu ma zostać wprowadzony od 1 kwietnia 2020 roku. Na skutek zmian podrożeć mogą napoje owocowe i warzywne.

Niedługo odczujemy tzw. podatek cukrowy

Tak, zgadza się. Ustawa przygotowywana jest przez Ministerstwo Zdrowia co ma podkreslić jej status, jako ustawy wspierającej zdrowie Polaków. Użyta do tego metoda fiskalna - czyli nałożenie dodatkowego podatku, ma być skuteczną w walce m.in. z plagą otyłości wsród dzieci. Jednak opinie na ten temat są podzielone.

Emerytura bez podatku. Projekt nabiera rozpęduEmerytura bez podatku. Projekt nabiera rozpęduCzytaj dalej

Ucierpi na tym nie tylko nasza kieszeń, ale również polscy producenci. List skierowany do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz MInistra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, podpisany przez 9 organizacji, wśród nich między innymi Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków i Związek Sadowników RP - zawiera sprzeciw wobec pomysłu. Autorzy listu zgodnie przyznają, że podatek cukrowy przyniesie więcej szkód niż korzyści.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Spadek popytu na napoje uderzy w polski przemysł spożywczy

Główny zarzut to dyskryminacyjny charakter projektu. Ma on objąć tylko jedną kategorię produktów, co każe wątpić w jego prozdrowotny charakter. Ustawa nie uwzględnia np. napojów alkoholowych, a jak dobrze wiemy piwa smakowe i radlery to niezwykle popularne w ostatnich latach trunki.

Projekt zmian skierowany jest do branży, która konskekwentnie zmienia swoją ofertę, tak aby produkty przez nią proponowane były zdrowsze i zawierały mniej cukru. Przez spadek sprzedaży może mieć kłopoty z dalszą reformulacją napojów. Poza tym soki i nektary to również filar wielu lokalnych biznesów. Co więcej branża napojów generuje bardzo znaczący popyt na owoce i warzywa produkowane w Polsce. Jeśli skutkiem wprowadzenia podwyżek, byłoby ograniczenie konsumpcji napoi - ucierpią na tym krajowi przedsiębiorcy.

Obok przemysłu mleczarskiego, produkcja soków i nektarów owocowych jest jedną z najważniejszych branż polskiego przemysłu spożywczego. Wystarczy tylko zaznaczyć, że spadek popytu na napoje może wyniesć nawet 37 %, jak czytamy m.in na portalu sad24.pl. Taka liczba mogłaby być nie do udźwignięcia dla niektórych producentów.

Bunt sprzedawców na Allegro. Możemy pożegnać się z tanimi zakupami?Bunt sprzedawców na Allegro. Możemy pożegnać się z tanimi zakupami?Czytaj dalej

Komunikat KUPS - Krajowej Unii Producentów Soków, stanowi wprost: "To ustawa przeciwko przedsiębiorcom i przedsiębiorczości w Polsce". Zdaniem związku projekt zaszkodzi branży i zaszkodzi konsumentom, a efektu poprawy zdrowia Polaków nie uświadczymy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Ludzie po 50-tce będą zarabiać mniej? Nawet emerytura nie wystarczy
Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News