podatek cukrowy przegłosowany
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.01.2020. n/z Emeryt liczy pieniadze.
Autor Przemysław Terlecki - 14 Lutego 2020

Decyzja zapadła właśnie dzisiaj. Od lipca ty też zapłacisz dwie nowe daniny

Podatek cukrowy został właśnie w piątkowe popołudnie przegłosowany w Sejmie. Większością głosów posłowie zadecydowali, że Polacy zostaną obciążeni nową daniną - i to nie jedną. Za wprowadzeniem jej było 254 posłów. Przeciw zaś 169.

Podatek cukrowy przegłosowany przez Sejm. Głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy politykom udało się osiągnąć wymagane minimum do przepchnięcia prawa dalej. Jak podaje Super Express, od lipca tego roku, czyli u szczytu sezonu letniego, nowa danina wejdzie w życie.

Podatek cukrowy dotknie wszelkich słodzonych napojów. Ale to nie wszystko. Więcej od lipca zapłacimy także za alkohol w litrażu do 300 ml. To forma walki z tzw. małpkami, których codziennie sprzedaje się ich milion i to jeszcze przed południem.

Nie daj się nabić w butelkę na stacji. Paliwo możesz kupić o 20 gr/l tańszeNie daj się nabić w butelkę na stacji. Paliwo możesz kupić o 20 gr/l tańszeCzytaj dalej

Podatek cukrowy przegłosowany

Podatek cukrowy przegłosowano większością 254 posłów. Przeciwnych mu było 169 osób, podczas gdy 16 wstrzymało się od głosu. Koalicja Obywatelska postulowała odrzucenie prawa w całości. Z kolei Lewica, której posłowie poparli nowy podatek, proponowali, by zmienić termin wprowadzenia daniny z 1 lipca 2020 na 1 stycznia 2021. Zarówno jeden, jak i drugi pomysł nie przeszły.

Nowe prawo oznacza, że setki, czyli 40-procentowe alkohole o pojemności 100 ml będą droższe o 1 zł, a 200 ml o 2 złote. O 88 groszy wzrośnie zaś cena buteleczka 250 ml wina o zawartości alkoholu 14%. Z kolei w wypadku napojów słodzonych mowa o dodatkowej opłacie w wysokości 50 gr za litr napoju z cukrem lub substancją słodzącą. 10 gr trzeba będzie dopłacić za litr napoju z tauryną lub kofeiną (czyli zdrożeją popularne "energetyki"). Co więcej, trzeba będzie zapłacić także po 5 gr za każdy gram cukru powyżej wartości 5 g/100 ml.

Władza szacuje, że roczny zysk z nowej opłaty to około 3 mld złotych rocznie. Pieniądze za podatek od alkoholu wpłynie do NFZ i samorządów. Natomiast podatek cukrowy niemal w całości trafi do Narodowego Funduszu Zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Sygnały wysyłane przez naszą wątrobę, gdy ma już dosyć. Dostrzeżesz je gołym okiem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Sztorm wyrzucił na brzeg statek widmo. Władze apelują, by nikt się nie zbliżał

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News