Prezydent Andrzej Duda przeciw podatkowi od smartfonów
pixinio
Autor Radosław Święcki - 30 Czerwca 2020

Duda wypowiedział się o podatku od smartfonów. Jego słowa zaskoczyły wielu

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie opłaty reprograficznej, zwanej również podatkiem od smartfonów. Stanowisko głowy państwa może zaskakiwać, gdyż odbiega od planów rządu w tej kwestii.

Duda nie chce podatku

Opłata reprograficzna zwana potocznie podatkiem od smartfonów – jak przypomina Money.pl – zawarta jest w cenie różnych nośników, np. ryzy papieru do drukarki (bo moglibyśmy ściągnąć sobie książkę z internetu i ją wydrukować), płyty CD czy DVD (bo możemy sobie wypalić film czy grę), odtwarzacza mp3, karty pamięci, dysku twardego, nagrywarki czy pendrive'a.

Od dłuższego czasu ZAIKS, który zajmuje się pobieraniem opłat w imieniu artystów lobbuje za objęciem podatkiem m.in. smartfonów i telewizorów oraz komputerów. Środki pochodzące z opłaty reprograficznej miałyby trafić do artystów.

Przeciwnikiem podatku jest prezydent Andrzej Duda, który zamieścił we wtorek na Twitterze wpis dotyczący tej kwestii.

– Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów – napisał na Twitterze prezydent.

Już w środę ruszają zapisy, nie odkładaj tego na później. Możesz stracić 300 złJuż w środę ruszają zapisy, nie odkładaj tego na później. Możesz stracić 300 złCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. "Jest fatalnie". Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji

Minister za opłatą

Stanowisko prezydenta w tej sprawie może zaskakiwać, gdyż odbiegają od opinii ministra kultury, który jest admiratorem tego rozwiązania.

- Przede wszystkim chodzi o to, żeby w Polsce artyści, ludzie kultury (...), żeby przeciętny polski artysta, który ma kłopoty z przeżyciem, a później na ogół ma bardzo niską albo w ogóle nie ma emerytury, mógł funkcjonować w sposób cywilizowany – mówił w niedawnym wywiadzie dla RMF FM Piotr Gliński.

Minister kultury przypomniał, że opłata reprograficzna będzie częścią ustawy o statusie artysty zawodowego nad którą resort pracuje od 2,5 roku w porozumieniu ze środowiskami artystycznymi. Gliński zastrzegł jednak, że wysokość podatku nie wyniesie 6 proc. ceny urządzeń (tyle rekomendowała Ogólnopolska Konferencja Kultury), a ok. 3 proc.

Wakacyjne 500 plus. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bonie turystycznymWakacyjne 500 plus. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bonie turystycznymCzytaj dalej

Według Glińskiego wprowadzenie podatku nie wpłynie na wzrost ceny urządzeń. W zapewnienia te nie wierzą sprzedawcy i producenci, którzy sprzeciwiają się opłacie reprograficznej. Z ich szacunków wynika, że ceny smartfonów i tabletów mogą wzrosnąć nawet o 300 zł.

W ocenie komentatorów dzisiejszy wpis Andrzeja Dudy ma związek z trwającą kampanią wyborczą przed II turą głosowania w wyborach prezydenckich. Nie brakuje opinii, że w ten sposób prezydent chce pozyskać część elektoratu Krzysztofa Bosaka, który w pierwszej turze uzyskał blisko 7 proc. poparcie.

Najdroższy pies świata jest wart krocie. Aż dziw, że ktoś mógłby tyle wydaćNajdroższy pies świata jest wart krocie. Aż dziw, że ktoś mógłby tyle wydaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące
  2. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  3. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  4. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  5. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Ogromny wzrost emerytur. Nawet 600 zł, emeryci sami mogą sprawdzić różnicęOgromny wzrost emerytur. Nawet 600 zł, emeryci sami mogą sprawdzić różnicęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News