podatek
Pixabay/adam_gorka
Autor Komunikaty prasowe - 27 Grudnia 2019

W przyszłym roku czeka nas nowy, ogromny podatek. Nie uratuje nas nawet sprzeciw UE

Podatek handlowy, którego zawieszenie w 2016 roku wymusiła na Polsce Komisja Europejska ma w 2020 roku zasilić budżet państwa o prawie 700 mln zł - informuje TVN24bis. Podatek miałby być pobierany od największych sieci handlowych od lipca 2020 roku, o ile TSUE nie wyrazi sprzeciwu.

Podatek handlowy w 2020 roku zasili budżet o prawie 700 mln zł

Podatek handlowy ma w przyszłym roku spowodować zastrzyk finansowy dla budżetu państwa rzędu 662,7 mln zł - wynika z grudniowego projektu budżetu, na który powołuje się tvn24bis.pl. Podatek, który przez krótki czas działał w Polsce od września 2016 roku (jednak Komisja Europejska nakazała jego czasowe zawieszenie), nakładał na sieci handlowe dwie stawki podatkowe: 0,8% od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4% od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Nie ma informacji, mówiącej że podane stawki miałyby ulec zmianom.

Przez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoPrzez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoCzytaj dalej

Podatek handlowy przedmiotem sporu na lini Polska - Komisja Europejska

Jak przypomina portal, po bardzo krótkim czasie obowiązywania podatku handlowego, Komisja Europejska wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Według unijnych urzędników, konstrukcja podatku była tak sformułowana, że mogła faworyzować mniejsze sklepy kosztem wielkopowierzchniowych dyskontów. Po takiej opinii KE, ministerstwo finansów zostało zmuszone do zaniechania pobierania podatku od handlu detalicznego. Pod koniec 2016 roku Sejm przyjął ustawę zakładającą zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku, a na dzień dzisiejszy zawieszenie stosowania podatku handlowego obowiązuje do 1 lipca 2020 roku.

W połowie maja kończącego się już roku Polska wygrała w Sądzie UE sprawę przeciw Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu komisja popełniła błąd, uznając podatek za niedozwoloną pomoc publiczną (czyli faworyzowanie małych sklepów). Z racji tego, że wyrok nie był ostateczny, Komisja Europejska się od niego odwołała. Apelacja jest obecnie rozpatrywana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego ostateczna decyzja będzie kluczowa w kwestii funkcjonowania podatku. Biorąc jednak pod uwagę, iż rząd uwzględnił w przyszłorocznym budżecie wpływy z podatku handlowego, wygląda na to, że polskie władze nie spodziewają się decyzji nakazującej wycofanie się z ponownego wprowadzenia tej daniny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  2. Biznes Info. Codzienne wieści ze świata biznesu i finansów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News