Podatek cyfrowy dorzuciłby do budżetu 2 mld złotych rocznie
flickr.com/Narodowy Bank Polski/CC BY-ND 2.0
Autor Komunikaty prasowe - 27 Lutego 2020

Resort chce podatku, jakiego jeszcze nie było. Budżet rocznie zyska na nim 2 mld zł

Podatek dla cyfrowych gigantów? Nie ustają dyskusje ze strony polskiego rządu, by opodatkować firmy technologiczne, które czerpią zyski w Polsce, a siedziby mają poza Unią Europejską. Co ciekawe, jest już gotowy projekt ustawy dotyczącej podatku.

Podatek dla Google\'a i Facebook\'a

Problemem dla polskiego ministerstwa finansów ma być to, że niektóre firmy spoza Polski działające w sferze "cyfrowej" nie płacą podatków od wypracowancyh zysków.

- Taki podatek musi być. Najlepiej, żeby to był globalny podatek - i nad tym pracuje OECD, żeby to nie był podatek ani polski, ani unijny, tylko globalny, bo inaczej tworzymy możliwość, by firmy cyfrowe uciekały do rajów podatkowych czy względnych rajów podatkowych – powiedział w wywiadzie dla WNP.pl, minister finansów Tadeusz Kościński.

Małżeństwo może zyskać nawet 106 tysięcy. Wystarczy tylko w sprytny sposób wypełnić deklaracjęMałżeństwo może zyskać nawet 106 tysięcy. Wystarczy tylko w sprytny sposób wypełnić deklaracjęCzytaj dalej

Podatek cyfrowy nie tylko w Polsce

Jak informuje Business Insider resort finansów nie zakładał do tej pory wpływów budżetowych z tego tytułu w tym roku. Obecnie czeka na propozycję globalnego rozwiązania tej kwestii, ponieważ brak podatku prowadzi do "zniekształcenia rynku i nieuczciwej konkurencji".

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Radio Maryja promuje oburzające tezy na temat księży wykorzystujących dzieci. "Trzeba powiedzieć dość"

- Mam nadzieję, że do lata będzie już wypracowana propozycja takiego podatku. A jak nie, to będziemy musieli zastanowić się nad rozwiązaniem w Polsce – np. Francuzi wdrożyli swój podatek, ale nie będą go pobierać do końca roku – informuje minister.

Jak informował nieco wcześniej "Dziennik Gazeta Prawna" taki podatek cyfrowy zgodnie z tym, co powiedział minister finansów wprowadziła już Francja. Nie obyło się jednak bez problemów. Za nałożenie podatku, w odwecie USA chciało nałożyć cła na francuskie produkty w wysokości 2,4 mld dol. "Stawka podatku miała wynosić 3 proc., a płacić go powinny firmy, które osiągają przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro, a co najmniej 25 mln euro we Francji" - poinformował dziennik.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

W związku z oprotestowaniem podatku przez USA, Francja zdecydowała, że nie będzie go pobierała w tym roku, ale dopiero od następnego. W zamian za to Amerykanie nie wprowadzą na razie ceł odwetowych. Porozumienie w tej sprawie zawarli podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos minister finansów Francji Bruno Le Maire i sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin. Podatek obejmie między innymi takie firmy jak Facebook, Amazon czy Google.

Co ciekawe, projekt ustawy dotyczącej podatku cyfrowego, jest już gotowy. Takowy stworzyła Lewica i zaprezentowała go w czwartek. Zgodnie z zapiskami ustawy, "platformy cyfrowe, które zarabiają ponad 750 mln euro rocznie, płaciłyby podatek 7 proc. od skonsolidowanego przychodu", jak podaje Gazeta.pl. Oznaczałoby to, że budżet zyskiwałby co roku dodatkowe 2 mld złotych.

- Globalne korporacje cyfrowe zarabiają miliardy złotych na polskich użytkownikach. Czas, żeby podobnie jak polscy pracownicy i polskie firmy, zaczęły płacić u nas podatki - komentował sprawę w czwartek w Sejmie Adrian Zandberg.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szpital Bródnowski zamknął SOR. Dezynfekcja po pacjencie
  2. Lekarze nie chcieli zakwalifikować jej do przeszczepu. Wszystko przez bardzo rzadkie schorzenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Media: Koronawirus na pokładzie samolotu Ryanair. Pierwszy przypadek
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News