Podatek od grzechu, czyli sin tax to szansa na zmianę nawyków Polaków. Może w niewielkim stopniu, ale zawsze to coś
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Listopada 2019

Będziemy płacić podatek od grzechu? Nowa danina opustoszy nam portfele

Podatek od grzechu wprowadzony do Polski? Podatek od cukru dodawanego do produktów spożywczych to rozwiązanie postulowane przez lekarzy. Danina ma pomóc w walce z otyłością i cukrzycą. Taki podatek działa już m.in. w Meksyku, a wprowadzić go zamierza Wielka Brytania.

Podatek od grzechu w Polsce?

Podatek od cukru jest potrzebny - uważa prezes Adam Niedzielski, prezes NFZ. W rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” wyjaśnił, dlaczego danina powinna zostać wprowadzona. - “Najbardziej skutecznym sposobem na szybką zmianę stylu życia jest wpływ na portfel - chodzi o prosty mechanizm: obecnie wiele osób sięga po tańsze produkty. A od jakiegoś czasu widać bardzo wyraźnie, że zdrowa żywność jest zdecydowanie droższa niż „śmieciowe” jedzenie - te nożyce coraz bardziej się rozwierają. W efekcie cena wpływa na wybory żywieniowe - większość społeczeństw tym się kieruje przy zakupach” - powiedział prezes NFZ.

Zdaniem Niedzielskiego podatek mógłby wpłynąć na wyrównanie cen żywności. “I dzięki temu mieć szybki bezpośredni wpływ na odchodzenie od cukru. Uważam, że na początek należałoby zwiększyć akcyzę na napoje słodzone: typu coca-cola, pepsi, słodzone wody - wszystko, co posiada dużą zawartość cukru” - powiedział Niedzielski w rozmowie z “DGP”.

Polskie produkty hitem w Stanach Zjednoczonych. Przegoniliśmy już NiemcówPolskie produkty hitem w Stanach Zjednoczonych. Przegoniliśmy już NiemcówCzytaj dalej

Cukier - cichy zabójca

Czemu jest to tak ważne? “Cukier jest odpowiedzialny za bardzo wiele chorób. Według danych NFZ ciągle wzrasta liczba dorosłych chorych na cukrzycę. Chorobowość rejestrowana wynosiła w 2018 r. 2,86 mln osób, co stanowi 9,1 proc. populacji dorosłych. A są jeszcze: otyłość, problemy kardiologiczne. Cukier naprawdę jest śmiertelny” - powiedział dla “DGP” prezes NFZ.

Gdyby podatek od cukru został wprowadzony, to skarb państwa mógłby na tym dużo zyskać. Jak podaje portal money.pl, z objęcia podatkiem słodkich napojów, słodyczy i piwa do budżetu mogłoby wpłynąć dodatkowe 1 do 2,2 mld zł rocznie. Podatek od cukru działa już w Meksyku, a wprowadzenie go rozważa Wielka Brytania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News