Podatek cukrowy
praca własna
Autor Komunikaty prasowe - 20 Grudnia 2019

Nowy podatek uderzy Polaków po kieszeniach. Znamy już datę jego wprowadzenia

Podatek cukrowy, którego wejście w życie zaplanowano na ten rok, ma przynieść budżetowi państwa w przyszłym roku około 2,3 mld zł. Jak wynika z projektu ustawy, 98 proc. wpływów ma trafiać bezpośrednio do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podatek cukrowy to troska o zdrowie Polaków

Podatek cukrowy, który ma zostać wprowadzony w przyszłym roku, przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących. Jak informuje PAP, projekt tejże ustawy został już rozpatrzony przez Komitet Społeczny Rady Ministrów. A wszystko to - jak twierdzą rządzący - w trosce o zdrowie Polaków, mających słabość do słodkich trunków. Jak bowiem wynika z danych NFZ, szacuje się, że osoby, spożywające znaczną ilość napojów słodzonych cukrem żyją przeciętnie o 15 lat krócej niż osoby stroniące od nich lub spożywające słodzone napoje sporadycznie. Wedle tych szacunków, w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie to konsekwencje nadmiernego spożycia słodzonych cukrem napojów.

Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychFiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychCzytaj dalej

2,3 mld zł wpływów z podatku, który zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020

Jak informuje bankier.pl, dodatkowa opłata dotyczyć ma napojów z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, kofeiny, guarany, tauryny, a także napojów alkoholowych w opakowaniach o objętości do 300 ml. Co ciekawe, dodatkowe opodatkowanie dotyczyć będzie również reklam suplementów diety.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że wysokość wpływów do budżetu z tytułu podatku cukrowego wyniesie około 2,3 mld zł. Planowany termin wejścia ustawy w życie to 1 kwietnia 2020 roku. Projekt zakłada także, że 98% wpływów z tytułu opłaty będą przekazywane do NFZ, a pozostałe 2 proc. przekazane zostanie do Ministerstwa Finansów, na koszty ewentualnych egzekucji należności i obsługę administracyjną tego podatkowego przedsięwzięcia.

Ustawą znieść nadwagę

Jak wynika z projektu ustawy, rząd poprzez wprowadzenie podatku cukrowego zamierza walczyć z nadwagą i otyłością, stającymi się coraz poważniejszym problemem Polaków. W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie, a problem nadwagi i otyłości dotyczy już co trzeciego ośmiolatka. Jak wynika z wyliczeń bankiera, włączenie do codziennej diety porcji słodzonego napoju, o wartości energetycznej 150 kcal może skutkować wzrostem masy ciała o około 6,75 kg rocznie.

45 tys. Polaków z wyższymi ratami. Stawki urosną nawet o połowę45 tys. Polaków z wyższymi ratami. Stawki urosną nawet o połowęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News