Podatek od platform streamingowych przyjęty
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 15 Maja 2020

Sejm podjął decyzję. Zostanie wprowadzony nowy podatek, a to jeszcze nie wszystko

Podatek od platform streamingowych zostanie wprowadzony – tak zadecydował Sejm w trakcie wczorajszego posiedzenia. Posłowie odrzucili łącznie 47 z 87 poprawek Senatu. Co zatem znajdzie się w nowej odsłonie tarczy antykryzysowej?

Podatek od Netflixa, Playera czy CDA

Podatek od platform streamingowych będzie wynosił 1,5 proc. przychodów i zostanie przekazany na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nowy przepis, który wzbudził wiele wątpliwości, został uchwalony przez Sejm na wczorajszym posiedzeniu. W głosowaniu blokowym odrzucono 47 z 87 poprawek Senatu.

Poparcia izby niższej polskiego parlamentu nie zyskała także senacka poprawka zwiększająca zasiłek dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł. Posłowie odrzucili również pomysł objęcia wsparciem w ramach tarczy antykryzysowej 3.0. sezonowych pracowników branży turystycznej. Nie zaakceptowano też poprawki o dodatkowych zasiłkach opiekuńczych – podaje Business Insider Polska.

Biedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćBiedronka rozdała 28 tysięcy paczek z prezentami. Ty też możesz ją otrzymaćCzytaj dalej

Podatek to tylko jeden z wielu nowych zapisów

Co zatem przyjęto w tarczy antykryzysowej 3.0. poza podatkiem od platform wideostreamingowych? Na mocy nowych zapisów jednoosobowe firmy będą mogły zostać zwolnione z obowiązku składek na ZUS za miesiące kwiecień i maj, nawet jeśli były już opłacone. Co więcej, luty 2020 r. zostanie wykreślony jako miesiąc odniesienia przy ustalaniu zgody na ulgę w opłacaniu składek na ZUS przez samozatrudnionych - zgodnie z nowymi przepisami dochody nie mogą przekraczać 7 tys. zł w „pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek”.

Poza tym rozszerzono katalog podmiotów uprawnionych do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników o instytucje posiadające tytuł prawny do zabytku o statusie pomnika historii lub zabytku wpisanego na Listę dziedzictwa światowego. Tarcza 3.0. w kształcie przyjętym przez Sejm zakłada również m.in. dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu 900 mln na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ujawniono szczegóły relacji żony Szumowskiego z aferzystą. Wszystko wyszło na jaw

Przepisy niedotyczące bezpośrednio COVID-19 również przegłosowane

Posłowie postanowili dołączyć do tarczy także przepisy niezwiązane z walką ze skutkami koronawirusa, których odrzucenie postulował Senat. Sejm przyjął zgodę na odstąpienie od obowiązku osobistego składania przez cudzoziemca dokumentów podczas ubiegania się o polską wizę. Nowa ustawa przewiduje także wsparcie dla sektora drzewnego oraz transportu autobusowego poprzez podniesienie z 1 zł do 3 zł maksymalnej dopłaty do jednego wozokilometra.

Przegłosowano również przepisy antylichwiarskie, które mają ukrócić oszustwa i wesprzeć kredytobiorców i pożyczkobiorców przed wygórowanymi odsetkami. Nowelizacja tarczy zwalnia z opłat za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa. Celem tego zapisu jest zmniejszenie kosztów funkcjonowania sektora turystycznego.

Jednak o tym, czy nowe przepisy zostaną przyjęte zadecyduje Andrzej Duda – ostatnim punktem na legislacyjnej trasie tarczy antykryzysowej 3.0. jest złożenie podpisu przez prezydenta RP.

Ostrzeżenie przed truskawkami. Kupujesz nie to, co myśliszOstrzeżenie przed truskawkami. Kupujesz nie to, co myśliszCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wypłaćcie gotówkę, zróbcie przelewy. Banki ostrzegają, że w weekend będzie to niemożliwe
  2. Media obiegła straszna wiadomość. W USA zmarł polski lekarz
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Szumowski o ściąganiu maseczek w Polsce. Dobitne słowa
Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówBon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracownikówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News