Podatek VAT po śmierci przedsiębiorcy przechodzi na spadkobiercę
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 9 Grudnia 2019

Kontrowersyjne zmiany w prawie. Nawet śmierć nie uchroni cię przed podatkiem

Podatek VAT odliczony od towarów, które nie zostały sprzedane przez przedsiębiorcę przed śmiercią, będzie musiał zostać opłacony przez jego spadkobierców. To efekt nowelizacji przepisów o zarządzie sukcesyjnym - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Podatek VAT także po śmierci

Podatek VAT spadkobierca ma obowiązek uiścić od wszystkich towarów, od których przedsiębiorca go odliczył. Niespodziewane rozwiązanie to efekt wprowadzenia nowego podmiotu, tzw. przedsiębiorstwa w spadku - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Zakłada ono, że rozliczenia podatkowe przedsiębiorcy będą kontynuowana po jego śmierci. Chodzi m.in. o VAT, podatek dochodowy czy akcyzę.

Pieczę nad przedsiębiorstwem w spadku powinien pełnić zarządca sukcesyjny. Może on zostać powołany przez przedsiębiorcę przed jego śmiercią lub np. przez spadkobiercę ustawowego, jeżeli zmarły nie zdążył tego zrobić. Jednak komplikacje zaczynają się, kiedy zarządca sukcesyjny nie zostanie powołany w terminie uregulowanym przez ustawę. Gdy ten czas minie, dochodzi do konsekwencji podatkowych, takich, jak remanent likwidacyjny czy zapłata podatku VAT od niesprzedanych towarów, który został od nich odliczony przy nabyciu.

Spadkobierca musi opłacić VAT

Z konsekwencjami podatkowymi będzie musiał się mierzyć spadkobierca. “DGP” podaje, że tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej ze spraw. Kobieta chciała przejąć działalność po zmarłym rodzicu, jednak nie powołała w odpowiednim terminie zarządcy sukcesyjnego.

Gigantyczne podwyżki dla wszystkich Polaków już za 22 dni. Gigantyczne podwyżki dla wszystkich Polaków już za 22 dni. "Niektórzy tego nie wytrzymają"Czytaj dalej

Dyrektor wskazał, że w związku z niepowołaniem zarządcy sukcesyjnego, na spadkobierczyni spoczywa obowiązek sporządzenia spisu z natury (remanentu likwidacyjnego). Dotyczy on zarówno niesprzedanego towaru, jak i środków trwałych oraz wyposażenia - wszystko, od czego zmarły odliczył podatek VAT. Zaznaczył przy tym, że podatek VAT od środków trwałych, które są objęte spisem trzeba uiścić tak samo, jak w przypadku ich sprzedaży.

Dyrektor KIS powołał się przy tym na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z którego wynika, że jeżeli podatnik zatrzymał towary, a wcześniej odliczył od niech podatek VAT, to należy uznać, to za odpłatną dostawę, która podlega opodatkowaniu. Nawet w sytuacji, gdy są to środki trwałe i upłynął okres korekty VAT naliczonego.

- Jeśli działalność gospodarcza jest kontynuowana przez spadkobiercę, to nie powinno być w ogóle mowy o spisie z natury i VAT, bo nie dochodzi do konsumpcji towarów i środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Opodatkowanie przy spisie naruszałoby zasadę neutralności VAT - wyjaśnia Jan Czerwiński, starszy menedżer podatkowy w kancelarii DZP, w rozmowie z "DGP".

Wygaszenie 500 plus może nastąpić już w przyszłym roku. Świadczenie coraz mniej pewneWygaszenie 500 plus może nastąpić już w przyszłym roku. Świadczenie coraz mniej pewneCzytaj dalej

- Skoro podatniczka przejęła całe przedsiębiorstwo, to w ogóle nie powinien powstać problem remanentu likwidacyjnego i jego opodatkowania - potwierdza Grzegorz Maślanko, radca prawny i partner w Grant Thornton, cytowany przez “Dziennik Gazeta Prawna”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą
  2. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już pewne, będzie podwyżka emerytur! Wiemy kto ile dostanie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News