podatek akcyza
Pixabay/Chronomarchie
Autor Paulina Musianek - 9 Listopada 2019

Drastyczna podwyżka podatku opustoszy portfele setek tysięcy Polaków. Ceny wzrosną nawet o 150 proc.

Podatek rośnie i mocno opustoszy nasze kieszenie i portfele. Akcyza obejmie kolejne wybory. Nawyk tysięcy Polaków polegający na paleniu elektronicznych papierosów podrożeje nawet o 150 procent.

Podatek w górę. Ucierpią palacze

Podatek, który zostanie nałożony na wyroby związane z e-paleniem wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynosić 0,5 zł za mililitr. Nowe regulacje obejmą również liquidy, które nie zawierają nikotyny. W efekcie ceny mogą być o 150 proc. wyższe od obecnych.

Producenci od lipca będą musieli zapłacić 50 groszy za każdy mililitr liquidów do e-papierosów to stawka akcyzy. Oznacza to, że 10 ml buteleczka preparatu, którym napełnia się e-papierosy będzie kosztowała o 5 zł więcej. W przypadku tańszych tego typu wyrobów oznacza to wzrost cen nawet o połowę.

– Polityka akcyzowa była i jest związana z wyrobami tytoniowymi oraz alkoholowymi. Jesteśmy jednak zaskoczeni tym, że dotknęło to również naszą branżę. W większości państw UE takie przepisy nie funkcjonują i nie ma wspólnej dyrektywy unijnej, która nakazywałaby wprowadzanie tego podatku. Nie rozumiemy również, dlaczego nasz regulator, nowelizując ustawę, nałożył podatek także na liquidy, które przecież nie zawierają nikotyny – komentuje w rozmowie z money.pl Justyna Lipowicz, prezes LIPRO e-Liquid Production.

Złagodzenie zakazu handlu. Sklepy mogą być otwarte w niedzielę do ustalonej godzinyZłagodzenie zakazu handlu. Sklepy mogą być otwarte w niedzielę do ustalonej godzinyCzytaj dalej

Podwyżka cen w przyszłym roku

Podwyżka cen w przyszłym roku czeka nas nieuchronnie. Akcyza na alkohol i papierosy ma pójść w górę, również ceny za prąd będą wyższe. Wszystko przez to, że PiS na wszelkie sposoby próbuje znaleźć radę, by podrasować budżet, który niezbyt dobrze się ma, głównie za sprawą planów socjalnych partii rządzącej. Podniesienie cen może być jakimś rozwiązaniem, bo podwyżki przyniosłyby 1,1 mld zł zysku.

Z projektu budżetu na nadchodzący rok, który rząd przyjął 27 sierpnia 2019 roku wynika, że “wzrosną ceny energii elektrycznej, alkoholu etylowego, piwa, wina, wyrobów winiarskich, wyrobów pośrednich, wyroby tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich. Wszystko za sprawą podwyższonej akcyzy”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  5. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News