Podatek CIT
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 8 Grudnia 2019

Będziemy płacić nowy podatek. Resort rozwoju szykuje jednak też kilka nowych ulg

Podatek turystyczny i “estoński” CIT ma niedługo zacząć obowiązywać. Ale to nie wszystko. “Minister Jadwiga Emilewicz podzieliła się z obywatelami planami resortu. Ministerstwo chce wprowadzić m.in. ulgę na inwestycję, rozwinąć program "Stop smog" - informuje Superbiz.se.pl.

Podatek turystyczny i “estoński CIT”

Podatek turystyczny i “estoński” CIT niedługo wejdzie w życie. Na tym nie koniec. Niebawem pojawi się też kilka nowych ulg, a jedną z nich będzie ulga inwestycyjna na maszyny i urządzenia, pomagające automatyzować przedsiębiorstwa oraz wdrażać nowe innowacje. System ma nie być skomplikowany - w ramach każdej złotówki inwestycji firma będzie mogła sobie odliczyć dwa złote. Obecnie w podobny sposób funkcjonuje ulga B+R.

Sieć w cieniu konkurencji. Biedronce rośnie przeciwnik, z którym może mieć problemySieć w cieniu konkurencji. Biedronce rośnie przeciwnik, z którym może mieć problemyCzytaj dalej

Premie za rozwój

“Drugie rozwiązanie, które analizowaliśmy, jest stosowane u azjatyckich tygrysów: to premia za rozwój. Jeśli zysk firmy jest np. o 5 proc. wyższy, niż rok wcześniej, to od różnicy płaci niższy podatek” – powiedziała "Pulsowi Biznesu Emilewicz, cytowana przez Superbiz.se.pl. Podatek “estoński”, czyli tzw. “estoński CIT” jest formą opodatkowania zysków, w ramach której przesunięty zostaje jakikolwiek podatek do czasu, aż firma wyciągnie zyski. W przypadku, gdy przedsiębiorca inwestuje, to nie jest zobowiązany do płacenia podatku.

Estońska forma rozliczania

Dużo bardziej korzystna dla przedsiębiorców jest estońska forma rozliczania, gdyż firmy nie są zobligowane do płacenia corocznych podatków od wzrastającego dochodu. “Firma zapłaci go wyłącznie wtedy jeśli dokona wypłat na rzecz ich właścicieli np. gdy wypłaci dywidendy swoim udziałowcom. Dzięki temu wszystkie pieniądze zostają w spółce i mogą być przeznaczone na rozwój” - podaje Superbiz.se.pl. Nowa forma podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw ma na celu zachęcenie właścicieli firm do szybszego rozwijania ich biznesów. Model ten cieszy się powodzeniem w innych krajach Europy, np. w Niemczech. Natomiast w Estonii odnosi sukces już od dwudziestu lat. Według rządu już najwyższy czas, żeby wprowadzić dobre wzorce do naszego kraju. Stanie się to wraz z początkiem 2021 roku.

Podatek turystyczny

Wówczas wejdzie również nowy podatek turystyczny. Będzie on obowiązywał w miejscowościach typowo turystyczno-wypoczynkowych oraz dużych miastach, masowo odwiedzanych przez turystów. Podatek turystyczny od dawna obowiązuje w największych miastach w Europie, będących celem odwiedzin turystów. Podobnie będzie i u nas. Zapłacimy go w miejscu, gdzie nocujemy, czyli w hotelu pensjonacie lub kwaterze prywatnej. Środki nie trafiają wówczas do kasy obiektu, lecz zostają przekazane do gminy. Koszty tego podatku nie będą bardzo wysokie, gdyż mają wynosić maksymalnie 2,22 zł na dobę.

“Pochodzę z Krakowa, któremu turystyka rocznie przynosi 12 proc. przychodów. Teraz mam bliski związek z Poznaniem. Oba miasta doświadczają tego, że Polska stała się krajem weekendowej turystyki, lekkiej, łatwej i przyjemnej, choć kosztownej dla miast, które muszą nie tylko przygotować ofertę, ale też utrzymać porządek. Jestem zwolenniczką wprowadzania tzw. podatku turystycznego, takie rozwiązanie jest stosowane w całej UE” – skomentowała Emilewicz, cytowana przez Superbiz.se.pl.

Wygaszenie 500 plus może nastąpić już w przyszłym roku. Świadczenie coraz mniej pewneWygaszenie 500 plus może nastąpić już w przyszłym roku. Świadczenie coraz mniej pewneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podczas transmisji live Kononowicza doszło do ohydnej obrazy LGBT. Policja zatrzymała mężczyznę
  2. Syn rozbił stary wazon. Gdy mama zobaczyła, co było w środku, natychmiast zawołała męża
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tadeusz Rydzyk przeszedł samego siebie. Obraził nawet najbardziej zagorzałych katolików

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News