Podatek PIT dla programistów będzie niższy
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Listopada 2019

Nie 17%, a nawet 5% PIT. Zapłaci tyle tylko część Polaków

Podatek PIT niższy dzięki uldze IP Box przysługuje osobom prowadzącym własny biznes, które tworzą programy komputerowe. Jednak ci podatnicy powinni uważać na różne haczyki - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Podatek PIT niższy dla programistów

Podatek PIT może być niższy dzięki specjalnej uldze dla programistów. “Dziennik Gazeta Prawna” tłumaczy, czym jest IP Box. To ulga, która weszła w życie wraz z początkiem 2019 roku. Polega na objęciu 5-procentową stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej takich jak patenty, prawa ochronne na wynalazek, wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, a także autorskie prawo do programów komputerowych.

“DGP” zwraca uwagę, że ulga obejmuje podatników CIT i PIT (na podstawie art. 24d i art. 24e ustawy o CIT oraz art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT), co sprawia, że oprócz spółek akcyjnych i z o.o. uprawnieni do ulgi na podatek są też przedsiębiorcy posiadający własny biznes.

"I właśnie ci ostatni często pytają fiskusa o wykładnię. Tylko w październiku br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał kilkadziesiąt interpretacji dotyczących programistów na samozatrudnieniu. Większość z nich jest korzystna i potwierdza, że tacy przedsiębiorcy mogą zastosować 5-proc. PIT” - czytamy w gazecie.

Polski produkt na czarnej liście żywności. Eksperci przestrzegają przed jedzeniem jednego typu mięsaPolski produkt na czarnej liście żywności. Eksperci przestrzegają przed jedzeniem jednego typu mięsaCzytaj dalej

Tylko 5% dla programistów

“Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że w tych przypadkach są to programiści prowadzący działalność gospodarczą, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji będących elementem większego systemu (był to innowacyjny, częściowo zautomatyzowany system do zarządzania); aplikację, która pozwala pasażerom komunikacji miejskiej obserwować aktualne położenie pojazdów na mapie (pozwala to na nowy sposób planowania podróży środkami transportu publicznego); oprogramowanie na potrzeby klienta do całkowicie nowego rozwiązania obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia.

Jak pisze gazeta, podatnicy wyjaśniali, że w związku z tym będą osiągać dochód z tytułu: przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania lub udzielenia licencji. “Organ potwierdził, iż będą mogli zastosować 5-proc. stawkę PIT”. (PAP)

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Joanna Krupa urodziła. Znamy płeć i imię dziecka
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News