podatek handlowy może wkrótce wejść w życie
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.10.2019. n/z Pusty portfel emeryta.
Autor Radosław Święcki - 4 Marca 2020

Długo zapowiadany podatek może w końcu wejść w życie. Powinniśmy przygotować się na wyższe ceny?

Podatek handlowy przestanie być blokowany przez Komisję Europejską i zacznie obowiązywać w Polsce? Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. węgierskiego podatku od handlu jest to bardzo prawdopodobny scenariusz.

Podatek handlowy z zielonym światłem od UE

Podatek od handlu wprowadzony przez węgierski rząd jest zgodny z prawem unijny - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Jak podają wiadomoscihandlowe.pl, trybunał stwierdził zgodność z zasadą swobody przedsiębiorczości oraz z dyrektywą VAT węgierskich przepisów wprowadzających podatek od obrotów przedsiębiorstw telekomunikacyjnych oraz prowadzących działalność w sektorze handlu detalicznego. TSUE orzekł, że ich wdrożenie nie stanowi dyskryminacji, mimo że podatki głównie przedsiębiorstwa zagraniczne.

Do TSUE wpłynęły pozwy węgierskich oddziałów Tesco oraz Vodafone, które uznały nowe regulacje za dyskryminujące. W ocenie Trybunału nie może być mowy o ich dyskryminacji, skoro wszystkie przedsiębiorstwa działające w tych sektorach na Węgrzech będą objęte identycznymi podatkami.

Kwestia polskiego podatku od handlu także będzie rozpatrywana pod podobnym kątem przez TSUE.

Podatek handlowy w Polsce obiecał PiS

Przypomnijmy, że wprowadzenie podatku handlowego było jednym ze sztandarowych haseł Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Ustawa w tej sprawie została uchwalona na początku poprzedniej kadencji parlamentu, ale do dziś żaden podmiot nie wpłacił ani grosza. Stało się tak dlatego, że podatek został zablokowany przez Komisję Europejską. Sąd UE wydał w maju zeszłego roku korzystne dla polskiego rządu orzeczenie, zakładające, że rząd może nałożyć podatek od sprzedaży detalicznej, jednak KE odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości. Ten ma rozstrzygnąć kwestię w tym roku.

Wyrok dotyczący rynku węgierskiego może wskazywać, że także w sprawie podatku w Polsce TSUE nie stwierdzi przeszkód w jego wejściu w życie - prognozują wiadomoscihandlowe.pl.

Radio Zet przypomina, że podatek handlowy w Polsce ma dotyczyć sprzedawców, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej przekraczający 17 milionów złotych. Przewidziano dwie stawki podatku: 0,8 procenta od nadwyżki przychodu powyżej 17 milionów do 170 milionów miesięcznie oraz 1,4 procenta od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 milionów złotych miesięcznie.

Powinniśmy spodziewać się wyższych cen?

Wielu ekspertów prognozuje szybki wzrost cen tuż po wprowadzeniu podatku handlowego, szczególnie w dużych sieciach. Takiego zdania jest m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. - Chcąc utrzymać ceny na możliwie najniższym poziomie, branża handlowa pracuje na najniższych marżach. Tak więc każda nowa danina to dodatkowe obciążenie finansowe, które może skutkować wzrostem cen produktów – mówi Renata Juszkiewicz, prezes POHiD, jak czytamy na dlahandlu.pl.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News