Poczta Polska przygotowuje się do wyborów korespondencyjnych
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Maria Glinka - 25 Kwietnia 2020

Listonosze otrzymali nowe instrukcje. Wielu będzie oburzonych

Poczta Polska to kluczowa instytucja w korespondencyjnych wyborach prezydenckich, które być może odbędą się 10 maja. Do listonoszy dotarły nowe instrukcje, z których wynika, że na dostarczenie 30 mln pakietów wyborczych mają mieć nie sześć, a zaledwie dwa dni.

Poczta Polska - przygotowania do wyborów pełne chaosu

Poczta Polska na bieżąco aktualizuje wytyczne dla swoich podwładnych. Nieustanne zmiany terminów doręczeń pakietów wyborczych wywołują ogromne kontrowersje.

Zaledwie wczoraj informowaliśmy, że listonosze otrzymali komunikat o przekazywaniu kart wyborczych przez sześć dni, między 4 a 10 maja. Według najnowszych doniesień czas ten miałby zostać skrócony do zaledwie dwóch dni, co w przypadku 30 mln pakietów oznacza pracę od 12 do 16 godzin dziennie.

Zdaniem Piotra Moniuszko, szefa Wolnego Związku Zawodowego Poczty, będzie to „ogromny wysiłek i poświęcenie każdego dla listonosza” tym bardziej, że zasoby kadrowe nie działają na korzyść pocztowców. Listonoszy jest zaledwie 25 tys., a adresów pod które muszą się udać - aż 14 mln.

Biedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychBiedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

Szczegóły doręczania pakietów

Według wcześniejszych informacji pocztowcy mają przekazywać karty wyborcze w obecności kontrolera, która będzie czuwał nad transparentnością całej procedury. Nie musi to być listonosz – takie zadanie może wykonywać wolontariusz.

Money.pl dowiedziało się, że każdy członek dwuosobowego zespołu ma otrzymać 2 zł za jeden pakiet. Z kolei szef Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot wyznał, że rozważane jest również wypłacanie tzw. kilometrówki dla listonoszy, którzy zdecydują się skorzystać z własnych samochodów.

Pozostali pracownicy współorganizujący wybory także będą mogli liczyć na dodatkowe wynagrodzenie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Historyczne zakupy Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko, byle tylko przeprowadzić wybory

Przygotowania do kontrowersyjnych wyborów trwają

Sytuacja w Poczcie Polskiej nie jest optymistyczna, a wybory za nieco ponad 2 tygodnie. Około 1/4całej kadry przebywa w ostatnich tygodniach na zwolnieniach lekarskich. Poza tym zdecydowana większość listonoszy sprzeciwia się współorganizowaniu wyborów korespondencyjnych.

O tym, czy i w jakiej formie odbędą się wybory prezydenckie, dowiemy się zapewne na kilka dni przed 10 maja. Marszałek senatu Tomasz Grodzki wyznał, że izba wyższa polskiego parlamentu wykorzysta pełne 30 dni na przeanalizowanie zapisów ustawy o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym.

Szumowski o szczycie zachorowań. Długo jeszcze poczekamySzumowski o szczycie zachorowań. Długo jeszcze poczekamyCzytaj dalej

Mimo braku stosownego prawa, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zlecił pierwsze przygotowania do majowej elekcji. Zgodnie z jego zapowiedziami Poczta Polska wystąpiła już do samorządów z prośbą o udostępnienie spisu wyborców, a Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpoczęła drukowanie kart do głosowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zadzwoniło na policję, w słuchawce: zaginął, jego życie jest zagrożone. Akcja ruszyła
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Drugi etap znoszenia obostrzeń już wkrótce. Rzecznik rządu podał bliskie terminy
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News