Poczta Polska ostrzega przed oszustami
Pixabay.com/radoslawczarnecki0
Autor Konrad Karpiuk - 24 Listopada 2020

Poczta Polska apeluje do Polaków o rozwagę. Oszuści mają nowy sposób i chcą nas okraść

Poczta Polska wydała ostrzeżenie przed cyberprzestępcami, którzy się pod nią podszywają. Wysyłają wiadomości o potrzebnie dopłacenia do paczki. W ten sposób można paść ofiarą ataku hakerskiego.

Poczta Polska ostrzega przed oszustami

Poczta Polska za pośrednictwem swojego rzecznika potwierdziła, że podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do paczki nie są związane w żaden sposób z państwowym przedsiębiorstwem. Przyglądając się e-mailowi, można zauważyć, że mamy do czynienia z oszustwem, jednak mniej uważni mogli się nabrać

- Informujemy, że Twoja przesyłka oczekuje na doręczenie. Potwierdź płatność w wysokości 13,99 zł, klikając w poniższy link. Uwaga: proces weryfikacji należy przeprowadzić w ciągu najbliższych 02 dni [...] Z poważaniem, Członkiem Poczta Polska [pisownia oryginalna] - można przeczytać w fałszywej wiadomości cyberprzestępców.

E-mail opatrzony jest bannerem Poczty Polskiej, również link zamieszczony w mailu wygląda dosyć autentycznie. Uwagę zwraca błąd i dziwna składnia w podpisie ("Z poważaniem, Członkiem Poczta Polska"). O podejrzanych mailach poinformował CERT Orange Polska, jednostka reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego w Orange. Do sprawy szybko odniosła się rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Pilne ostrzeżenie prezesa NBP. Zagrożona nie tylko Polska, ale dużo więcej państwPilne ostrzeżenie prezesa NBP. Zagrożona nie tylko Polska, ale dużo więcej państwCzytaj dalej

- Dziękuję, ważna jest czujność i nie klikanie w żadne linki z prośbami o dopłaty. My również zgłaszamy takie oszustwa na bieżąco i ostrzegamy przed nimi - ostrzegała Siwek na Twitterze.

Co więcej, rzeczniczka Poczty Polskiej zaapelowała do osób, które otrzymały podobne e-maile lub SMS-y, aby przesłały je na e-mail cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl. Wygląda na to, że instytucja zabierze się za podszywających się pod nią oszustów.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

To stara metoda złodziei. Stracić można naprawdę wiele

Cyberprzestępcy stosowali tego typu metody niejednokrotnie. Z podobnymi wiadomościami zmagali się nie tylko klienci Poczty Polskiej, ale także InPost, czy DPD. Również w tych wypadkach potencjalne ofiary otrzymywały SMS-y lub e-maile z informacją o potrzebie dopłacenia do paczki. Firmy ostrzegają, aby nie wchodzić w podejrzane linki, a już na pewno nie podawać w nich żadnych danych.

Z reguły celem cyberprzestępców jest wyłudzenie w ten sposób wrażliwych informacji, takich jak choćby numery kart płatniczych, czy loginów i haseł do bankowości internetowej. Ponadto takie linki często mogą zawierać wirusy, które umożliwią złodziejom przejęcie kontroli nad urządzeniem.

Na dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieliNa dnie Odry znaleziono niesamowity skarb. Archeolodzy po prostu oniemieliCzytaj dalej

Można się spodziewać, że w najbliższym czasie oszuści chętnie będą korzystać z tej metody, ze względu na wzmożony okres pracy Poczty Polskiej i firm kurierskich. Zbliżają się promocje na Black Friday, już teraz wysyłane będą paczki świąteczne, a do tego pandemia sprawiła, że coraz więcej osób robi zakupy przez internet. To daje większe pole do popisu dla oszustów.

Portal bankier.pl wskazał na kilka charakterystycznych punktów, dzięki którym łatwiej rozpoznamy fałszywe maile, lub SMS-y. Często brakuje w nich polskich znaków, widoczne są błędy w tłumaczeniu, czy błędy ortograficzne. Zdarza się również brak szyfrowania w adresie strony.

Należy pamiętać, że te punkty nie są niepodważalnymi zasadami, czasami występuje tylko jedno z nich, występują wszystkie, lub nawet może nie wystąpić żadne z wyżej wymienionych. Dlatego jeśli mamy wątpliwości, przed kliknięciem link, warto zadzwonić na infolinię danej firmy, np. Poczty Polskiej i potwierdzić autentyczność wiadomości.

Poczta Polska

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać
  4. Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk
  5. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Skąd wzięło się konsumpcyjne święto?
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News