Poczta
Flickr, tadekk
Autor Komunikaty prasowe - 24 Października 2019

Poczta Polska będzie dostarczać przesyłki jeszcze wolniej. Listonosz rzadziej cię odwiedzi

Poczta Polska ma dość kontrowersyjny pomysł na poprawę swojej kondycji. Chodzi o zmniejszenie częstotliwości dostarczania przesyłek. Znamy szczegóły planów narodowego operatora.

Poczcie Polskiej brakuje pieniędzy

Poczta Polska od ostatnich kilku lat stara się zmieniać jakość usług. Rozbudowuje swoje placówki, zwiększa liczbę zatrudnianych osób, podwyższa wynagrodzenia. Dążenie do rozwoju ma też jednak swoje negatywne konsekwencje - narodowy operator odczuwa brak pieniędzy na niezbędne inwestycje oraz rywalizację z branżą kurierską. Wkrótce państwową spółkę może dopaść jeszcze jeden problem, w postaci wzrostu płacy minimalnej, gdyż na takich umowach zatrudnia najwięcej pracowników.


Usługi powszechne największym problemem

Największa bolączka PP to obowiązek świadczenia tzw. usługi powszechnej w obecnej formie. Poczta, będąc operatorem, jest zobowiązana dostarczać korespondencję w całym kraju przez co najmniej pięć dni na tydzień. A jest to usługa, która przynosi jedynie straty - w 2013 r. było to 110 mln. Według obowiązujących przepisów spółce należy się zadośćuczynienie, jednak do tej pory go nie otrzymała: “Fundusz kompensacyjny, na który mają składać się inni operatorzy pocztowi w naszym kraju oraz – jeżeli zajdzie konieczność – budżet państwa, w praktyce nie funkcjonuje” - powiedział, prezes Instytutu Pocztowego (IP), Krzysztof Piskorski, cytowany przez portal Logistyka.rp.pl.

Pilne i stanowcze działania potrzebne od zaraz

W tej sytuacji Poczcie Polskiej potrzebne są natychmiastowe działania. Według prezesa: “Warto zastanowić się nad urealnieniem wymaganych od operatora wyznaczonego terminów dostaw, zarówno listów, jak i paczek. Instytut Pocztowy postuluje odejście od terminu D+1 (doręczenie dzień po nadaniu)”. Według niego pomogłoby to w poprawie terminowości.

Szykuje się aż 40 nowych podatków. Polacy mogą ich nie udźwignąć, nawet mając 500 plusSzykuje się aż 40 nowych podatków. Polacy mogą ich nie udźwignąć, nawet mając 500 plusCzytaj dalej

Wyłączenie obowiązku doręczeń przez 5 dni w tygodniu

Z najnowszego raportu IP, opublikowanego po raz pierwszy przez “Rzeczpospolitą” wynika, że dobrym pomysłem mogłoby być wyłączenie obowiązku doręczeń przez pięć dni w tygodniu, zwłaszcza w gminach wiejskich, co mogłoby poprawić opłacalność usług, jak również ich terminowość. Klienci bowiem nie mają oczekiwań, by codziennie otrzymywać pocztę, byliby w stanie przystać na rzadsze wizyty listonosza, jednak wżne, żeby były one regularne.

Konieczne zmiany w prawie pocztowym

Zmiany te wymagałyby przeobrażeń w prawie pocztowym, za które odpowiedzialny jest resort infrastruktury, które jednak ma obiekcje do odniesienia się do postulatów IP. “Z kolei Urząd Komunikacji Elektronicznej wskazuje, że redefinicja usługi powszechnej (np. poprzez obniżenie standardów terminowości czy wyłączenie niektórych usług, jak listy priorytetowe, z usługi powszechnej) jest tematem bieżących prac nad przyszłymi regulacjami rynku pocztowego w UE” - informuje portal Logistyka.rp.pl. Jak twierdzi biuro prasowe UKE, takie zmiany mogłyby mieć przełożenie na wzrost rentowności usług powszechnych.

Lepiej spłać swoje zadłużenie teraz. Nowe prawo puści z torbami wielu dłużnikówLepiej spłać swoje zadłużenie teraz. Nowe prawo puści z torbami wielu dłużnikówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Masz taki telefon? Uważaj, mają błąd, przez który możesz stracić wszystkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News