Poczta Polska wysyła listonoszy, by udzielali kredytu
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Października 2020

Otworzysz listonoszowi i się mocno zdziwisz. Poczta wyposażyła ich w innowacyjny sprzęt i nie tylko

Poczta Polska doręczy nam paczkę i przy okazji udzieli kredytu. Listonosze mają stać się pośrednikami Banku Pocztowego. Wyposażeni w 20 tysięcy specjalnych tabletów mają być przepisem na sukces, ponieważ skutecznie będą docierać do klientów i zbierać dane od potencjalnych zainteresowanych. Związkowcy są jednak nieprzychylni takiemu rozwiązaniu.

Poczta Polska w nowej roli

Poczta Polska razem z Bankiem Pocztowym uruchomili projekt "Mobilny Bankowiec", który ma na celu ułatwienie klientom dostępu do oferty kredytowej banku. Nowe obowiązki spadną na 9,5 tys. listonoszy, którzy już teraz zbierają dane kontaktowe od potencjalnie zainteresowanych kredytobiorców za pośrednictwem specjalnej aplikacji na tablety:

“Listonosze z całego kraju wstępnie przedstawiają ofertę Banku i zbierają dane kontaktowe osób zainteresowanych skorzystaniem z kredytu” - poinformowała Poczta Polska w komunikacie.

Biedronka natychmiastowo wycofuje uwielbiany produkt. Może doprowadzić do groźnej infekcjiBiedronka natychmiastowo wycofuje uwielbiany produkt. Może doprowadzić do groźnej infekcjiCzytaj dalej

"Imiona, nazwiska czy numery telefonów za zgodą klientów wpisywane są do elektronicznego formularza kontaktowego, który przesyłany jest bezpośrednio do doradców kredytowych. Ci kontaktują się następnie z klientami w celu umówienia spotkania w dogodnym dla niego czasie w wybranej placówce Poczty Polskiej" - czytamy dalej.

Owocna współpraca Banku Pocztowego z Pocztą Polską

Zdaniem Poczty Polskiej współpraca z Bankiem Pocztowym przynosi wymierne korzyści, ponieważ kwota kredytów udzielonych w sierpniu przez Bank Pocztowy wzrosła o ponad 300 tys. zł.

– Stawiamy na integrację usług grupy Poczty Polskiej, istotna jest dla nas ich cyfryzacja. Proste, wygodne dla klienta i dostępne rozwiązania, jak aplikacja Banku Pocztowego na tabletach listonoszy to kierunek, w którym chcemy podążać – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej w cytowanym komunikacie.

Stało się, ING wprowadza ogromne podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąćStało się, ING wprowadza ogromne podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąćCzytaj dalej

Zdaniem Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Polskiego przeniesienie tego typu rozwiązań na listonoszy Poczty Polskiej daje bankowi potężną przewagę:

– Jako operator narodowy Poczta Polska ma obowiązek utrzymania odpowiedniej sieci sprzedaży – oferowanie w placówkach Poczty Polskiej produktów finansowych Banku Pocztowego daje nam przewagę konkurencyjną szczególnie wobec zamykania przez banki komercyjne kolejnych placówek. To szansa na dynamiczniejszy rozwój Banku Pocztowego w przyszłości. Projekt Mobilny Bankowiec traktujemy także jako szansę na dotarcie z ofertą usług finansowych do szerszego grona klientów, w tym tych wykluczonych cyfrowo, którzy nie mają dostępu do bankowości elektronicznej – tłumaczył Andrzej Bodziony.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wicepremier wygadał się podczas wywiadu. W czwartek nowe obostrzenia, znamy już plany
2. Poruszona córka właśnie przekazała informacje. Roman Giertych zatrzymany przez CBA
3. Setki produktów zmienią skład, uważnie czytaj etykiety w sklepach. Szykuje się rewolucja w żywności

Niemal 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 złNiemal 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 złCzytaj dalej

Listonosze Poczty Polskiej powinni zająć się dostarczaniem przesyłek

Związkowcy mają nieco inne zdanie na ten temat. Business Insider zapytał, co myślą na temat nowego pomysłu.

- Podstawowym zadaniem listonosza jest doręczanie przesyłek, a nie oferowanie jakichś usług bankowych - powiedział w rozmowie z BI Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej. Jego zdaniem usługi bankowe nie powinny być oferowane przez listonoszy.

Moniuszko wyjaśnił też na czym powinni się skupić listonosze i co powinno być priorytetem dla Poczty Polskiej. Opowiadanie o ofertach zajmuje przecież sporo czasu.

Kończą Ci się maseczki? Wiemy gdzie kupisz je najtaniej, popularna sieciówka sprzedaje je za półdarmoKończą Ci się maseczki? Wiemy gdzie kupisz je najtaniej, popularna sieciówka sprzedaje je za półdarmoCzytaj dalej

- Zanim klient zgłosi się do banku, to chce wiedzieć, na czym stoi. Listonosz będzie więc opowiadał o ofercie i zabraknie mu czasu na podstawowe obowiązki. A potem znowu klienci będą niezadowoleni, że przesyłki przychodzą z opóźnieniem albo są nagminnie awizowane. Ponadto takie oferowanie usług bankowych może budzić irytację wśród klientów, którzy nie tego oczekują od naszych pracowników - stwierdził przewodniczący WZZPP.

Gra warta świeczki

Poczta Polska utrzymuje, że współpraca z Bankiem Pocztowym jest jak najbardziej zasadna. Dzięki temu rozwiązaniu korzystają zarówno klienci jak i pracownicy:

"Dla doradców Banku to sposób na pozyskanie tzw. leadów kredytowych. Z kolei dla listonoszy, szansa na otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia – jeżeli po spotkaniu sprzedawcy z klientem dojdzie do zawarcia umowy kredytu, listonosz otrzyma prowizję za pozyskanie kontaktu" - poinformowała Poczta Polska.

Już od 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki przestaną być tak uciążliweJuż od 15 października tysiące Polaków mogą liczyć na kolejny prezent od ZUS. Składki przestaną być tak uciążliweCzytaj dalej

Piotr Moniuszko nie jest jednak tak optymistycznie nastawiony:

- Dotychczas, gdy pracownicy urzędów pocztowych znaleźli jakiegoś klienta na produkt bankowy, to prowizję dostawała Poczta Polska - powiedział BI Moniuszko i dodał, że pracownicy Poczty i tak są sfrustrowani. Ok. 60 proc. z nich zarabia na poziomie płacy minimalnej, dlatego jeśli będą mieć jeszcze więcej obowiązków ich frustracja będzie tylko wzrastać.

Poczta Polska została zapytana przez BI na jakim poziomie są te prowizje dla listonoszy i na jakiej zasadzie dobiera się pracowników, którzy sprawdzą się w pracy polegającej na rejestrowaniu danych kontaktowych.

Horrendalna podwyżka opłat za parkowanie. Lepiej usiądź zanim przeczytaszHorrendalna podwyżka opłat za parkowanie. Lepiej usiądź zanim przeczytaszCzytaj dalej

Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej nie zdradziła jednak zbyt wiele szczegółów. Poinformowała, że sposób wynagrodzenia jest tajemnicą przedsiębiorstwa, a klienci mogą rejestrować się u każdego listonosza Poczty Polskiej.

Pocztę Polską skrytykowano także w raporcie kwartalnym PKO BP, który jest właścicielem 25 proc. akcji BP. Reszta, czyli 75 proc. należy do Poczty Polskiej.

Jeden detal na banknocie 100 zł może sprawić, że się nieźle wzbogacisz. Kolekcjonerzy polują na nie od dawnaJeden detal na banknocie 100 zł może sprawić, że się nieźle wzbogacisz. Kolekcjonerzy polują na nie od dawnaCzytaj dalej

- Model agencyjny z Pocztą Polską jest stale dochodowy, podczas gdy sieć własna Banku Pocztowego SA nie jest rentowna. Obniżki stóp procentowych NBP oraz wzrost kosztu ryzyka w następstwie COVID-19 dodatkowo pogłębią jej nierentowność - oszacowano w raporcie i wyceniono akcje posiadane przez bank na zero. Niedługo potem Robert Kuraszkiewicz zrezygnował z funkcji prezesa, przypomina BI.

Niemieckie media napisały o Jarosławie Kaczyńskim. Wielu Polaków może się z nimi niezgodzićNiemieckie media napisały o Jarosławie Kaczyńskim. Wielu Polaków może się z nimi niezgodzićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Co Pan przed nami ukrywa?" Jasnowidz Jackowski aż oniemiał. Przepowiednia jest tak porażająca, że nie chce o niej mówić
  2. Rodzina nie wierzyła, że zmarł na COVID-19. Włamała się do kostnicy i wykradła ciało bliskiego
  3. Z pewnością i ty masz konto. Opłaty właśnie wystrzeliły, rachunki cię zaskoczą
  4. Popularna aktorka TVP reklamuje ubrania z Biedronki. Sieć rusza z wyjątkową ofertą na jesień z produktami z wyższej półki
  5. Już ponad 200 tys. Polaków na kwarantannie. Nie wszyscy wiedzą, że przysługują im dodatkowe pieniądze
  6. Napój z buraków, marchwi i jabłek ma potężną moc. Nic tak nie wzmacnia odporności
Płaca minimalna w górę. Rząd wydał rozporządzenie. Wiemy ile od 2021 roku wyniesie minimalne wynagrodzeniePłaca minimalna w górę. Rząd wydał rozporządzenie. Wiemy ile od 2021 roku wyniesie minimalne wynagrodzenieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News