Senior wipes a tear away
/EAST NEWS
Autor Radosław Święcki - 10 Stycznia 2021

Poczta Polska ostrzega, ty też możesz być zagrożony. Wystarczy chwila nieuwagi i dramat gotowy

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy podszywają się pod spółkę i rzekomo w jej imieniu wysyłają do klientów wiadomości nakłaniając do kliknięcia w zamieszczony link, co może skutkować uzyskaniem dostępu przez oszustów do bankowości elektronicznej klientów spółki. Poczta Polska radzi na jakie elementy warto zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą złodziei.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską,
  • Co może się wydarzyć jeśli klikniemy w fałszywy link,
  • Jak nie dać się nabrać oszustom.

Poczta Polska ostrzega

Od jakiegoś czasu informujemy o cyberprzestępcach podszywających się pod popularne banki, niedawno pisaliśmy o tym jak podszywają się pod InPost. Teraz okazuje się, że na celowniku oszustów znalazła się również Poczta Polska, która wydała komunikat z ostrzeżeniem dla klientów.

- Rośnie liczba osób kupujących za pośrednictwem internetu, a wraz z nimi zwiększa się ryzyko kradzieży danych lub pieniędzy. Oszuści nie próżnują wykorzystując także zaufaną markę Poczty Polskiej. Przestępcy podszywają się pod Spółkę i „w jej imieniu” kierują do Klientów wiadomości nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link podobny do adresu prawdziwej strony internetowej należącej do narodowego operatora – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Klikając w owy link zainstalujemy na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie. Spółka zwraca uwagę, że mamy tu do czynienia z phishingiem.

- Phishing jest metodą podszywania się pod znane firmy w celu wyłudzenia poufnych informacji np. danych do logowania, danych osobowych, a przede wszystkim dostępu do konta bankowości elektronicznej. Jednym ze sposobów przywłaszczenia danych osobowych internautów i ich kont jest wykorzystanie jednej z technik manipulacji człowiekiem polegającej na wywieraniu określonego wpływu i zachowania poprzez rozsyłanie elektronicznych wiadomości – informuje Poczta Polska.

Już niedługo palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort chce zrobić z palenia produkt eksluzywnyJuż niedługo palacze mogą przeżyć ogromne zaskoczenie. Resort chce zrobić z palenia produkt eksluzywnyCzytaj dalej

Tym samym klikając w link w wiadomości przesłanej rzekomo przez Pocztą Polską możemy spowodować, że oszuści uzyskają dostęp do naszych danych, a w efekcie również do naszego konta bankowości elektronicznej.

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów i ochronić swoje dane i majątek? Poczta Polska zamieszcza następujące rady:

- Uważnie czytaj adresy stron przesyłanych zarówno w mailach jak i SMS’em,

- Nie klikaj w odnośniki otrzymane od nieznanych nadawców,

- Nigdy nie odpowiadaj na żądania podania danych personalnych, haseł i/lub loginów do kont,

- Uważaj na błędy w treściach odnośników (np. zamieniona kolejność liter lub podstawienie innych liter, cyfr), jeśli takie znajdziesz, prawdopodobnie jest to oszustwo.

W tym ostatnim przypadku spółka zamieszcza przykładowe błędy takie jak np. małe litery C i L jako mała litera D, małe litery C i J jako mała litera G, czy cyfra 1 jako mała litera L, bądź cyfra 1 jako duża litera i.

Wśród zamieszczonych rad Poczta Polska rekomenduje również używanie oprogramowania antywirusowego i regularną zmianę hasła na takie, które będzie trudne do rozszyfrowania przez oszustów.

- Apelujemy do naszych klientów o rozwagę oraz zachowanie ostrożności w internecie. Zanim klikniemy, musimy się upewnić, czy spodziewaliśmy się tej wiadomości, czy znany jest nam nadawca i czy adres strony jest prawidłowy – mówi cytowana przez Polską Agencję Prasową Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej.

Spółka podaje w komunikacie przykłady stron podszywających się pod Pocztę Polską. Wśród nich znalazły się m.in. poczta-poIska[.pl, pocztapolska[.]ga, pocztapolska[.]cf, emonitoring-epoczta-polska[.]net, czy eupocztapolska[.]com;

Poczta polska apeluje również do klientów, by w przypadku otrzymania podejrzanego e-maila lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności niezwłocznie poinformować o zdarzeniu na adres email: cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl .

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News