Play na sprzedaż
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 28 Października 2020

Duży operator komórkowy może zostać sprzedany. Co dalej z klientami?

Komisja Europejska daje zielone światło na sprzedaż Play. Czołowy polski operator wkrótce stanie się częścią francuskiego koncernu. Co dalej z klientami sieci?

Bruksela nie sprzeciwia się przejęciu Play Communications przez francuski koncern Iliad. KE uznaje, że przejęcie jest zgodne z zasadami rynku wewnętrznego. Tym samy został spełniony ostatni warunek formalny, jaki dzielił Play od sprzedaży.

Play idzie na sprzedaż

Iliad Purple to zależna od francuskiego Iliad spółka. Dostawca usług komunikacyjnych pod koniec września br. wyraził chęć zakupu 100 proc. akcji pozostających w obrocie sprzedażowym. W wezwaniu do sprzedaży spółka zaproponowała kwotę 39 zł za akcję.

10 sierpnia 2020 roku Rada Dyrektorów spółki otrzymała od Iliad wstępną propozycję nabycia akcji. Jak ujawnia Play propozycja była niewiążąca. Wówczas rozpoczęto także badanie spółki pod kątem ewentualnej sprzedaży. Czy Play zostanie całkowicie sprzedany Francuzom?

Wiele na to wskazuje. Zarówno Kenbourne Invest II S.a r.l. jak i Tollerton Investments Limited , czyli ":najwięksi obecni akcjonariusze Play Communications posiadający łącznie akcje dające 40,2 proc. głosów na walnym zgromadzeniu podpisali z Iliad wiążącą umowę sprzedaży akcji przewidującą nieodwołalną sprzedaż i przeniesienie wszystkich posiadanych akcji Play Communications w ramach wezwania niezależnie od ewentualnego pojawienia się jakiejkolwiek konkurencyjnej oferty. Umowa ta gwarantuje Iliad większość miejsc w Radzie Dyrektorów Play Communications" – wskazuje portal TVN24 Biznes i Świat.

Okres ochrony już minął. Teraz Polacy z długami muszą spodziewać się odcięcia prąduOkres ochrony już minął. Teraz Polacy z długami muszą spodziewać się odcięcia prąduCzytaj dalej

Koniec z giełdą?

Jak dowiadujemy się z portalu TVN24 BiS, Iliad planuje nabyć wszystkie akcje objęte zapisami sprzedaży w wezwaniu. Zaznacza przy tym, że jest to niezależne od liczby akcji, które będą podlegały zapisaniu. Jeżeli Iliad osiągnie w wyniku zakupu 95 proc. ogólnej liczby akcji sieci Play, wówczas rozważane jest przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych oraz wycofanie spółki z Giełdy Papierów Wartościowych.

Zapisy na wezwania trwają od 19 października i mają zakończyć się 17 listopada. Jak zdradza cytowany portal, planowane zawarcie transakcji nabycia akcji w ramach wezwania zakładane jest na 25 listopada.

Wartość transakcji zakupu 100-proc. akcji Play wyceniana jest na 2,2 mld euro. Ewentualne powodzenie transakcji uzależnione jest od uzyskania ostatecznej zgody regulatora rynku.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
3. Seniorzy zostaną z niczym. Sejm zadecydował, że dodatkowe pieniądze na pandemię nie będą potrzebne

Całkowity lockdown jeszcze w tym tygodniu? Premier ma czekać tylko na jedną informacjęCałkowity lockdown jeszcze w tym tygodniu? Premier ma czekać tylko na jedną informacjęCzytaj dalej

Urząd Komunikacji Elektronicznej podaje, że pod koniec 2019 roku zarejestrowanych i aktywnych kart SIM w Polsce było 52,2 mln. Oznacza to wzrost o 1,2 proc. w stosunku do roku 2018. Jest to odwrócenie trendu, który miał miejsce w ostatnich latach, gdy notowaliśmy na rynku spadek użytkowników telefonii komórkowej.

Iliad Purple przejmując Play stanie się największym graczem na polskim rynku. "Od kilku lat pozycję lidera pod względem liczby użytkowników telefonii ruchomej zajmował P4 (operator sieci Play). Jego udział w liczbie użytkowników w 2019 r. wyniósł 29 proc. Drugie miejsce przypadło Orange Polska (27,3 proc.). Trzecia pozycja należała do Polkomtela (21,3 proc.). Na czwartym miejscu znalazł się T-Mobile z udziałem na poziomie 18,9 proc." – wskazuje UKE w komunikacie cytowanym przez TVN 24 BiS

Kinga Duda wreszcie przemówiła. Córka prezydenta wyraziła swoje zdanie o aborcjiKinga Duda wreszcie przemówiła. Córka prezydenta wyraziła swoje zdanie o aborcjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
  2. Objawy chorób widoczne na twarzy. Zaskakujące, jak wiele można z niej wyczytać
  3. ZUS wstrzymał bardzo ważną usługę. Terminu jej wznowienia zakład niestety nie podał
  4. Oszuści żerują na strajku kobiet. Za pomocą nieistniejących nagrań wyłudzają twoje dane
  5. Ruszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądze
  6. Piotr Żyła zadał ważne pytanie prezydentowi Dudzie. Nad tą sprawą zastanawiają się miliony Polaków (FOTO)
  7. Kobieta przez 15 lat jadła tylko i wyłącznie frytki. Kiedy się zbadała, potwierdziło się najgorsze
Czas został tylko do 30 listopada. Objętych 1,5 mln gospodarstw w PolsceCzas został tylko do 30 listopada. Objętych 1,5 mln gospodarstw w PolsceCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News