Płatności bezgotówkowe to przyszłość
Pexels/Tomasz Supel
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Grudnia 2019

Zapłacisz gotówką, to dostaniesz grzywnę. Zaskakująca rewolucja w płatnościach

Płatności bezgotówkowe są coraz bardziej powszechne i wypierają tradycyjną gotówkę. Dzięki temu łatwiej jest też ograniczyć przestępstwa finansowe. Grecja doskonale sobie zdaje z tego sprawę i wprowadza nowe przepisy. Tamtejsi obywatele będą mieli obowiązek wydawania 30 procent dochodu bezgotówkowo. Jeśli tego nie zrobią, to będą musieli zapłacić karę.

Płatności bezgotówkowe obowiązkowe dla Greków

W Grecji ukrywanie dochodów jest powszechnym procederem. Rząd chce walczyć z szarą strefą i i obrotem gotówki i ma kolejny pomysł, jak tego dokonać. Nowe rozwiązanie zaprezentował Alex Patelis, doradca ekonomiczny premiera Kiriakosa Mitsotakisa - podaje Bankier. Płatności bezgotówkowe mają być obowiązkowe. Nowe przepisy mają powiększyć grecki budżet o niemal 0,5 mld euro rocznie.

Plan ma wejść w życie już w 2020 roku. Grecy będą zobowiązani do wydawania przynajmniej 30 proc. dochódów poprzez płatności bezgotówkowe, np. kartami płatniczymi albo przelewami. Do najniższych wymagań wliczone będą transakcje e-commerce oraz elektroniczne opłacanie rachunków. W sytuacji, gdy podatnik nie zastosuje się do przepisów, zostanie na niego nałożona kara, którą Michał Kisiel z portalu Bankier.pl nazywa “domiarem podatkowym” w wysokości 22 proc. od niewykorzystanej kwoty limitu.

Kary będą nie do zniesienia

Przykładowo - jeśli Grek z zarobkami 1000 euro na miesiąc wyda drogą elektroniczną tylko 15 proc. swojego dochodu, to będzie musiał zapłacić dodatkowo ok. 400 euro rocznie kary. Instytucje odpowiedzialne za egzekwowanie nowych przepisów będą wspierane przez banki, które będą udzielać informacji o finansach swoich klientów.

Biedronka rozpisała godziny otwarcia swoich sklepów przed świętami. Są nieco inne niż zwykleBiedronka rozpisała godziny otwarcia swoich sklepów przed świętami. Są nieco inne niż zwykleCzytaj dalej

Greckie rozwiązanie można śmiało nazwać rewolucją w walce z formami pieniędzy, które gwarantują prywatność. Dotychczas w wielu państwach stosowano regulacje, które miały zniechęcać do posługiwania się gotówką i anonimowymi instrumentami płatniczymi - podaje Bankier. Wprowadzono m.in. limity transakcji gotówkowych, a także ograniczenia na karty przedpłacone i pieniądz elektroniczny. Grecja chce, aby płatności bezgotówkowe były powszechne i chętnie stosowane przez obywateli.

Jednak płatności bezgotówkowe w Grecji mogą być trudniejsze do realizacji. Jest to spowodowane tym, że wielu mieszkańców tego kraju otrzymuje wynagrodzenie w gotówce, co sprawia, że dla wielu obywateli wprowadzenie nowych regulacji może być sporym utrudnieniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, "już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"
  2. Nowa metoda leczenia nowotworów dostepna już w Polsce. Pierwsi pacjenci rozpoczęli terapię
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. To już pewne, będzie podwyżka emerytur! Wiemy kto ile dostanie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News