Sklepy mogą ograniczyć płatności do metody tylko i wyłącznie bezgotówkowej
fot. pexels.com
Autor Komunikaty prasowe - 23 Marca 2020

W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży

Płatność może sprawić problem podczas zakupów? Jak się okazuje - tak. Ministerstwo Finansów przyznaje, że sklepy mogą wybrać tylko bezgotówkową formę płatności jeżeli poinformują o tym, w widocznym miejscu.  Wówczas możemy mieć problem z zakupami.

Płatność bezgotówkowa w sklepach może być jedyną

Do redakcji portalu Business Insider napisali klienci, którzy spotkali się z sytuacją, w której sklep odmówił przyjęcia płatności w gotówce. Przypomnijmy, że Ministerstwo Rozwoju sugeruje w związku epidemią koronawirusa SARS-Cov-2, by klienci korzystali z płatności zbliżeniowych: kartami płatniczymi lub np. telefonami czy inteligentnymi zegarkami.

Konsulat: Sąsiedzi zamykają przed nami granice. Pracujący za granicą Polacy mają ogromny problemKonsulat: Sąsiedzi zamykają przed nami granice. Pracujący za granicą Polacy mają ogromny problemCzytaj dalej

Jak się okazuje sklepy mają możliwość wskazania, że preferowana jest płatność bezgotówkowa jeżeli sprzedawca wyraźnie poinformuje klienta, że przyjmuje płatności tylko w ten sposób. Informację taką powinien jednak umieścić w widocznym dla wszystkich miejscu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. "RP": kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateli

- Jeśli w takim przypadku informacja o akceptowanych przez przedsiębiorcę sposobach płatności umieszczona została w jego lokalu, w miejscu widocznym dla osób chcących skorzystać z oferowanych przez niego towarów lub usług, to wydaje się, że takie zastrzeżenie można uznać za wiążące dla stron umowy, a ofertę przedsiębiorcy za skierowaną wyłącznie do określonego grona odbiorców, akceptujących określone przez przedsiębiorcę warunki dotyczące zapłaty za oferowane przez niego produkty - informuje Ministerstwo Finansów.

Transakcje bezgotówkowe to podstawa w czasie zarazy

Niedawno dyrektor Zespołu Komunikacji i PR w Związku Banków Polskich, Przemysław Barbrich, zwracał uwagę, że gotówka również może być nośnikiem wirusa. Dlatego też płatność bezgotówkowa powinna być wręcz wiodącym sposobem płatności w obecnej sytuacji.

Milion Polaków w tym roku musi wymienić dowód. Grozi 5 tys. zł kary, a nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków w tym roku musi wymienić dowód. Grozi 5 tys. zł kary, a nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

- Należy zwrócić uwagę na fakt, potwierdzony przez służby sanitarne, że gotówka może być nośnikiem koronawirusa. NBP poddaje pieniądz gotówkowy dwutygodniowej kwarantannie i obróbce termicznej. Prosimy klientów, aby korzystali tam, gdzie jest to możliwe przede wszystkim z płatności bezgotówkowych. Dlatego podejmujemy działania mające na celu podniesienie limitu transakcji bezstykowych bez PIN do 100 zł - mówił Barbich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW wydało pilne alerty pogodowe. Alam już obowiązuje, konieczna jest ostrożność
  2. Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Ujawniono, do kiedy Ryanair uziemił samoloty. Wiele osób się zawiedzie
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News