Płatność bezgotówkowa w sklepach
Wikimedia Commons HLundgaard CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 1 Listopada 2020

Sprzedawca może odmówić tobie zakupów. Wystarczy jedna informacja na wejściu

Płatność bezgotówkowa jest obecnie dużo bezpieczniejsza od banknotów i monet, ze względu na koronawirusa i przenoszenie się go na płaskich powierzchniach. Okazuje się, że w niektórych sklepach sprzedawcy będą mogli odmówić przyjęcia gotówki.

UOKiK twierdzi, że sprzedawca nie może żądać płatności bezgotówkowej

Forma płatności może być podyktowana przez sprzedawcę. Obecnie sytuacja epidemiologiczna przyczyniła się do wzrostu wszelkiego rodzaju płatności bezgotówkowych (karta, BLIK etc.), gdyż zmniejszają one ryzyko transmisji wirusa. Pozostaje niejasna kwestia, czy sprzedawca może wymusić na klientach płacenie kartą.

Proboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywnyProboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywnyCzytaj dalej

Na stronie UOKiK ktoś zadał pytanie, czy sklep może przyjmować jedynie płatności za pośrednictwem karty lub telefonu, gdyż taką tabliczkę wywiesił pewien sklep osiedlowy. UOKiK stwierdził, że sprzedawca nie może odmówić przyjęcia prawnego środka płatniczego.

- Zachęcamy do korzystania z płatności bezgotówkowych, bo są bezpieczniejsze. Na banknotach i monetach może przenosić się wirus. Wiele sklepów preferuje taki rodzaj płatności, ale całkowicie wyłączyć płatności gotówkowych nie wolno. Niektórzy przecież nie mają konta w banku i muszą jakoś zapłacić za zakupy. Stosownie do art. 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim pieniądze emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi w Polsce. Sprzedawca nie ma prawa odmówić ich przyjęcia - odpisał UOKiK.

Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążęGroźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążęCzytaj dalej

Adwokat nie zgadza się z oświadczeniem UOKiK. Jego zdaniem sprzedawca może odmówić płatności gotówką pod jednym warunkiem

Portal Wiadomości handlowe przytoczył wypowiedź Bartosza Czupajło, partnera w kancelarii Adwokackiej Czupajło & Ciskowski i pomysłodawcę kampanii społecznej Prawo bez Strachu. Jego zdaniem, jeśli właściciel sklepu wcześniej umieści informację dla klientów, ma prawo żądać tylko płatności bezgotówkowej.

- Polski system prawny dopuszcza poczynienie przez sprzedawcę zastrzeżenia przyjmowania jedynie płatności bezgotówkowych. Jeśli jednak detalista umieści w sklepie ogłoszenie skierowane do ogółu potencjalnych klientów, w treści dopuszcza jedynie elektroniczne płatności za zakupy, nie działa niezgodnie z prawem. Wynikająca z Kodeksu cywilnego zasada swobody umów rozciąga się bowiem również na sposób zapłaty za towar lub usługę, który może być dowolnie regulowany przez strony - tłumaczył Czupajło.

Jak jednak zastrzega prawnik, informacja o przyjmowaniu tylko płatności bezgotówkowych powinna być umieszczona klientowi, zanim przystąpi do np. płatności przy kasie. Jak tłumaczy Czupajło, bez tego sprzedawca może ponieść odpowiedzialność.

Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Czytaj dalej

Karę w takich przypadkach przewiduje Kodeks wykroczeń. Zgodnie z przepisem, na osobę, która odmawia sprzedania oferowanego towaru, może zostać nałożona grzywna. Jednak art. 135 dopuszcza możliwość powstrzymania się od transakcji, jeśli jest uzasadniona przyczyna. W tym wypadku przyczyną może być wysokie ryzyko zakażenia.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

Czy faktycznie transakcje gotówkowe są tak groźne

Choć na początku pandemii zalecano unikania gotówki i straszono czasem przetrwania koronawirusa na banknocie, obecnie sytuacja się nieco zmieniła. Choć banknoty i monety zawsze były siedliskami drobnoustrojów, naukowcy wskazują, że ryzyko zakażenia jest niskie.

Polskiea Organizacja Firm Obsługi Gotówki (POFOG) zwróciła się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), aby przestał zniechęcać do gotówki, ze względu na aktualne wyniki badań. Wskazują w tej kwestii na obecne stanowisko WHO.

Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiJedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiCzytaj dalej

- Informacje o dużym zagrożeniu związanym z posługiwaniem się gotówką oparte są przede wszystkim na rzekomej opinii Światowej Organizacji Zdrowia. Sęk w tym, że WHO już dawno stanowczo zdementowała te doniesienia. Ograniczenie przyjmowania gotówki rodzi również ogromne trudności dla osób, które nie posiadają rachunku bankowego, ani nie posługują się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi - pisze POFG w komunikacie do GIS.

Jak pisze portal Wiadomości Handlowe, POFG apeluje, aby rozpocząć kampanię informacyjną o zachowaniu odpowiedniej higieny niezależnie od tego, czy płacimy kartą, czy gotówką. Organizacja liczy, że GIS przestanie zniechęcać do "papierowego" pieniądza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Teraz: wywołują "Dziady" z okien przy Mickiewicza. Zagra m.in. Katarzyna Warnke
  2. Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?
  3. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  4. Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
  5. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  6. Agnieszka Radwańska pokazała swój luksusowy dom. Żyje jak w bajce, posiadłość za miliony złotych
  7. Polacy jedzą ją na potęgę, a może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Zawiera gonadotropiny kosmówkowe
Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego planWiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego planCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News