plan lekcji
Flickr/EDUSPACES / PRZESTRZENIE EDUKACJI
Autor Paulina Musianek - 2 Września 2019

Plan lekcji może się jeszcze zmienić, nauczyciele żądają wprowadzenia nowego przedmiotu

Plan lekcji czeka jeszcze przekształcenie? Nauczyciele z Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli walczą o wprowadzenie istotnych zmian do systemu edukacji.

Plan lekcji z zajęciami dotyczącymi zmian klimatu i sposobów ich zapobiegania?

Plan lekcji do zmiany - według nauczycielek i nauczycieli z OMKS Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli. Chcą oni wprowadzenia do systemu edukacji programu, dotyczącego zachodzących procesów i sposobów przeciwdziałania pogłębiającym się zmianom klimatycznym.

"Działalność człowieka jest dominującą przyczyną współczesnego ocieplenia klimatu, a nauka ma na to niezbite dowody"– czytamy w oficjalnym stanowisku Polskiej Akademii Nauk. Każdego dnia słyszymy o kolejnych katastrofach klimatycznych i konieczności zmian w naszym codziennym życiu, które pozwolą ochronić środowisko naturalne. Coraz częstsze pożary, huragany, susze, wizja braku wody w bardzo bliskiej przyszłości - to wszystko zmobilizowało nauczycieli z OMKS Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli do wystosowania pisma do Ministra Edukacji Narodowej, w którym apelują o włączenie do programu nauczania w szkołach tematyki zmian klimatycznych.

- Sprawa katastrofy klimatycznej, bo tak trzeba nazwać to, co się dzieje, jest obecnie absolutnie najważniejszym zagadnieniem. Dotyczy całej ludzkości i przetrwania cywilizacji, jaką znamy. Byłoby niesłychanie głupie i nieodpowiedzialne, gdyby polska szkoła zignorowała ten problem. (...) Wprowadzenie tematyki katastrofy klimatycznej do polskich szkół jest dla mnie czymś oczywistym. Katastrofa klimatyczna zagraża istnieniu cywilizacji ludzkiej, jaką znamy - mówi Piotr Krajewski, nauczyciel w LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, członek OMKS Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli, współtwórca apelu w rozmowie z Onet.

Resort finansów ujawnia. Tyle będzie kosztować 500 plus w 2020 rokuResort finansów ujawnia. Tyle będzie kosztować 500 plus w 2020 rokuCzytaj dalej

Jak mówił Krajewski, na początku należy sięgnąć po najprostsze rozwiązanie. Porozumienie przygotowuje listę krótkich filmów dostępnych w internecie, a także we współpracy z ekspertami stworzy zestaw pytań korespondujących z tymi filmami, które zainicjowałyby dyskusję wśród uczniów.

- Polska szkoła, polskie społeczeństwo przespały co najmniej kilka lat. Ogromnie winię media za ten sen. Tylko dzięki aktywnej postawie części młodzieży, głównie z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, społeczeństwo, i media, zaczęło dostrzegać problem - twierdzi Piotr Krajewski.

Minister Edukacji Narodowej nie ustosunkował się jeszcze do tego pisma.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania
  4. Co kolor oczu mówi o tobie? Niezwykłe tajemnice, które skrywają poszczególne tęczówki

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News