Płaca minimalna 2020
praca własna
Autor Komunikaty prasowe - 27 Grudnia 2019

Płaca minimalna 2020 jeszcze wyższa. Dadzą ci kilkaset złotych więcej za jedną rzecz

Płaca minimalna 2020 w wyższej kwocie nie jest jedyną dobrą wiadomością przewidywaną na przyszły rok. Pracownicy z dłuższym stażem mogą spodziewać wynagrodzeń o 30 proc. wyższych. “Rząd w końcu kończy z fikcją dodatków za wysługę lat” - informuje “WP”.

Płaca minimalna 2020

Płaca minimalna 2020 wzrośnie z 2250 do 2600 brutto, czyli aż o 15 proc. Jednak w przypadku niektórych zatrudnionych podwyżka będzie aż dwukrotna.

Czytelniczka “WP” pani Bożena otrzymała kilka dni przed świętami decyzję na piśmie od pracodawcy, że jej pensja ulegnie podwyższeniu. “Zamiast spodziewanych 2600 zł brutto widniało na kartce 3120 zł brutto. To oznacza, że od stycznia będzie dostawać na rękę prawie 2300 zł. Do tej pory wychodziło jej około 1750 zł” - napisał portal.

Jeśli chodzi o ten przypadek, to podwyżka wyniosła 550 zł netto, czyli 31 proc. Jest to o wiele więcej (procentowo), niż wzrosła średnia krajowa. Z ostatnich danych ZUS wynika, że przeciętna pensja w średnich oraz dużych firmach wzrosło w skali roku trochę ponad 5 proc.

Dodatek stażowy

Z jakiego powodu pani Bożena będzie zarabiać aż przeszło 500 zł więcej niż płaca minimalna? Jest to wynikiem stażu pracy, który przepracowała u obecnego pracodawcy. Kobieta pracuje jako sprzątaczka w szkole podstawowej, w niedużej miejscowości na Dolnym Śląsku od dwudziestu lat. W związku z tym za tzw. wysługę lat od długiego czasu otrzymuje dodatek w kwocie 20 proc. jej podstawowego wynagrodzenia.

Dotychczas jednak przepisy były tak pokrętnie skonstruowane, że pracownicy zatrudnieni w budżetówce, zarabiający najniższą krajową, mieli wliczany dodatek do płacy minimalnej.

Przez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoPrzez fatalny błąd pan Jan ma ponad milion złotych długów. Może to spotkać każdegoCzytaj dalej

“Wychodziło nawet, że nowy pracownik dostawał podstawę większą niż ten, który przepracował np. 20 lat, bo u tego doświadczonego 20 proc. pensji stanowił dodatek. W takich przypadkach przestawał on pełnić rolę gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie. Był fikcją” - informuje “WP”.

PiS spełnia obietnice wyborcze

Obietnice wyborcze partii rządzącej się spełniają i płaca minimalna rośnie. Podwyżka od początku przyszłego roku to nie koniec. Jarosław Kaczyński zapewniał, że z końcem 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 3 tys. zł, natomiast w 2023 roku będzie wynosić całe 4 tys. brutto.

- Dla najmniej zarabiających, ale tych z dużym stażem, byłyby to jeszcze większe kwoty. Nasza czytelniczka przy stawce zasadniczej na poziomie 3 tys. zł brutto mogłaby liczyć dodatkowo na 600 zł brutto. Na rękę dałoby to już 2625 zł (prawie 900 zł netto więcej niż teraz) - podaje “WP”.

W przyszłym roku czeka nas nowy, ogromny podatek. Nie uratuje nas nawet sprzeciw UEW przyszłym roku czeka nas nowy, ogromny podatek. Nie uratuje nas nawet sprzeciw UECzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spędził dwa dni na balkonie, bez jedzenia i schronienia. Interweniowała policja, dlaczego właściciele nie poniosą konsekwencji?
  2. 18-latka poddała się operacji plastycznej. Doznała nieodwracalnych uszkodzeń mózgu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News