Płaca minimalna od przyszłego roku ma wynosić 2600 zł. Ale nie wszyscy dostaną podwyżkę
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Listopada 2019

Masa Polaków bez podwyżki płacy minimalnej. Pracodawcy znaleźli sposób na ominięcie prawa

Płaca minimalna, która od przyszłego roku ma wynosić 2600 zł, to problem dla pracodawców. Jednak oni znaleźli sposób na ominięcie podniesienia płacy minimalnej - informuje “Rzeczpospolita”.

Płaca minimalna bez podwyżki

Płaca minimalna zostanie podniesiona z 2250 zł do kwoty 2600 zł. Nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia ma zacząć obowiązywać od stycznia 2020 roku. Wielu pracodawców nie stać na takie podwyżki.

“Rzeczpospolita” pisze, że raczej nie takiego efektu podwyżki minimalnej płacy spodziewał się rząd, gdy ją zapowiedział. W przyszłym roku ma ona wzrosnąć o 350 zł, do 2600 zł miesięcznie. Docelowo w 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynieść aż 4000 zł.

Obrazy BiznesINFO"Niespodzianka" od Orange na 2020. Sieć będzie masowo rozwiązywać umowyCzytaj dalej

Koszty nieporównywalnie większe

“Części pracodawców nie stać na takie podwyżki płac. Wzrost minimalnego wynagrodzenia o 350 zł oznacza dla nich podwyżkę kosztów zatrudnienia takiej osoby o ponad 420 zł miesięcznie. W skali roku oznacza to ich wzrost o 5 tys. zł. Gdy takich pracowników jest 20, przedsiębiorca będzie musiał znaleźć dodatkowe 100 tys. zł na podwyżki”.

Jednak znaleźli sposób na ominięcie podniesienia płacy minimalnej. Część pracodawców ma plan na ominięcie obowiązku wypłaty podwyżki, skracając czas pracy osób, które pobierają najniższą pensję - podaje “Rzeczpospolita”.

Za palenie węglem stanął przed sądem. Surowe kary już obowiązująZa palenie węglem stanął przed sądem. Surowe kary już obowiązująCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W zgliszczach samolotu odnaleziono list do Anny Jantar. Po latach ujawniono jego tragiczną treść
  2. Rodzice nie byliby z niej dumni, gdyby znali prawdę. Ma 24 lata i zarabia krocie
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
  5. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  6. Najgorsze informacje dla wszystkich Polaków. Nikogo nie ominą wielkie opłaty, ceny przygnębiają

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News