Płaca minimalna 2021 w górę
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Wiktoria Pękalak - 16 Listopada 2020

Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostaniesz

Płaca minimalna 2021 w górę, oznacza to, że osoby zarabiające najmniej już wkrótce dostaną podwyżkę. Powody do radości mają jednak także ci, którym powodzi się lepiej - wraz z podwyżką płacy minimalnej wzrośnie wysokość premii, bonusów, czy nagród. Ale uwaga, to samo tyczy się kar za wykroczenia.

Płaca minimalna 2021

Decyzję o wysokości minimalnego wynagrodzenia podejmuje co roku w pierwszej połowie września Rada Ministrów. W tym roku ustalono, że płaca minimalna ma wynieść nie mniej niż 2800 zł.

Porażające, bezlitosne dane. Do końca roku 12 tys. Polaków dotknie prawdziwy dramatPorażające, bezlitosne dane. Do końca roku 12 tys. Polaków dotknie prawdziwy dramatCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że wysokość płac minimalnych jest zawsze konsultowana ze związkami zawodowymi i organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców na forum Rady Dialogu Społecznego.

W tym roku obrady RDS odbyły się 5 sierpnia:

– Podczas wczorajszej dyskusji na RDS, propozycja rządu zyskała bardzo ograniczone poparcie ze strony Związku Pracodawców i Przedsiębiorców i NSZZ Solidarność. Z kolei pozostałe organizacje pracodawców opowiedziały się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie 2020 roku tj. 2.600 zł, a ostatecznie podniesienie płacy minimalnej o mechanizm ustawowy tj. do wysokości 2.716 zł. OPZZ i FZZ podkreśliły konieczność znacznie wyższego wzrostu do poziomu 3 100 zł. Taka poważna rozbieżność wyklucza możliwość wypracowania porozumienia na poziomie RDS – skomentował cytowany przez Strefę Biznesu prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Budżetu Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych i doradca Zarządu KL.

Płaca minimalna 2021 wyższa, ale nie cała na rękę

Jednak tym razem uzgadnianie stawki płacy minimalnej 2021 idzie niezwykle trudno. Do konsensusu doprowadzić było ciężko ze względu na kryzys spowodowany epidemią. Pracownicy domagali się większych wynagrodzeń, a przecież pracodawcy na skraju bankructwa liczą każdy grosz.

Księża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeKsięża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeCzytaj dalej

Ustalono, że płaca minimalna w 2021 roku wyniesie 2 800 zł, czyli o 200 zł więcej niż w bieżącym roku (wzrost o 7,7 proc.), a stawka godzinowa osiągnie poziom 18,30 zł za godzinę. Poziom najmniejszego wynagrodzenia w 2021 roku będzie wyższa niż połowa prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce i wyniesie 53,2 proc.

Warto jednak zauważyć, że nie cała kwota podwyżki trafi do rąk Polaków. Należy bowiem podkreślić, że wspomniane 200 zł więcej na wypłacie to jedynie kwota brutto. Z podwyżki trzeba uciąć należności na rzecz państwa, co sprawia, że kwota maleje do poziomu 140 zł. Faktyczna podwyżka dla pracownika to więc nie 200 zł, a 60 zł mniej.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
 3. Hejt w stronę Agaty Dudy za pewien gest. Nie każdy wie dlaczego internauci mają żal do pierwszej damy
 4. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Unijna płaca minimalna

Na początku listopada Komisja Europejska przedłożyła projekt dyrektywy unijnej w sprawie płacy minimalnej. Dokument zezwala na autonomię w regulowaniu poziomu wynagrodzenia, informowała Interia.

Rząd prosi obywateli o wsparcie finansowe. Władze Kirgistanu wpadły na nietypowy pomysłRząd prosi obywateli o wsparcie finansowe. Władze Kirgistanu wpadły na nietypowy pomysłCzytaj dalej

– Przesłaniem dyrektywy jest wymóg adekwatnej płacy, która każdemu zapewni życie na przyzwoitym poziomie. To cel polityczny Unii, którym zajmuje się dyrektywa – komentował cytowany przez portal Luksemburczyk Nicolas Schmit, komisarz UE ds. pracy i praw socjalnych.

Ze względu na różnice zarobków w krajach UE niemożliwe jest ustalenie jednej konkretnej kwoty dla wszystkich państw. Komisja Europejska zaproponowała, by wszystkie kraje należące do wspólnoty mogły ustalić reguły dotyczące systematycznego wzrostu płac minimalnych.

Wskaźnikami wzrostu wynagrodzenia miałyby być przede wszystkim: siła nabywcza płacy minimalnej, czy średnie tempo wzrostu płac w poszczególnych krajach, ich średni poziom oraz zmiany w przeciętnej wydajności pracy.

Zakażony COVID-19 uciekł ze szpitala do Biedronki. Wydały go własne ręceZakażony COVID-19 uciekł ze szpitala do Biedronki. Wydały go własne ręceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Galerie otwarte. Tłumy czekają przed wejściem do warszawskiego sklepu, klienci się niecierpliwią
 2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
 3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
 4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
 5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
 6. Marta Linkiewicz odkryła swoją intymność w sieci. Pokazała ciało, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)
 7. Kilka tricków sprawi, że upieczesz idealne ciasto drożdżowe. Sukces gwarantowany
16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozem16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozemCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News